UNICEF, Dell Technologies ve Kilis Belediyesi, gençlere parlak bir gelecek sunmak için yeni bir iş birliği başlatıyor

27 Ekim 2023
UNI460666
UNICEF/UNI460666/Kiliç

KİLİS, 27 Ekim 2023 — UNICEF ve Kilis Belediyesi, UNICEF Türkiye İş Danışma Kurulu’nun da üyesi olan Dell Technologies ile birlikte bugün, Meşetlik Tekstil ve Tasarım Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Merkez, gençlerin güçlenmesini amaçlayan yenilikçi bir girişim olma niteliği taşıyor.   

UNICEF ve Kilis Belediyesi, Mayıs 2017’den bu yana en dezavantajlı gruplara yönelik yürüttüğü çocuk koruma ve beceri geliştirme programları ile Suriyeli ve Türk çocukların güçlendirilmelerini ve eğitimlerine devam etmelerini destekliyor. 2022 ve 2023 yıllarında bu girişimler ile 30.000’den fazla çocuğa ve bakım verene ulaşılarak il genelinde yürütülen sosyal uyum çalışmalarına katkı sağlandı.

Gençler için, geleceklerine yönelik yenilikçi bir fırsat sunan Meşetlik Tekstil ve Tasarım Merkezi, Kilis’in en güzel yapılarından biri olan ve restore edilen eski bir konakta hizmet veriyor. Bilgisayar tabanlı tekstil ve tasarım eğitimine odaklı, ileri teknolojinin kullanıldığı merkez; bilgisayar işlemleri, moda tasarımı, grafik tasarım, muhasebe, web tasarımı ve daha pek çok alanda ücretsiz, sertifikalı kurslar ile gençler arasında istihdam edilebilirliği ve sosyal uyumu arttırıyor.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi, konuyla ilgili açıklamasında; “UNICEF, Kilis Belediyesi ve UNICEF Türkiye İş Danışma Kurulu üyesi Dell Technologies’in değerli iş birliğinde kurulan Meşetlik Tekstil ve Tasarım Merkezi, gençlerimizin geleceğini şekillendirmede özel sektörün oynayabileceği rolü gösteren oldukça önemli bir örnektir. UNICEF’in kamu ve özel sektördeki ortaklarıyla yürüttüğü bu tür iş birlikleri; gençlerin güçlenmesi, eğitim ile sanayi arasındaki bağların güçlendirilmesi ve toplumsal ilerlemenin desteklenmesi amacıyla bir araya gelindiğinde neler başarılabileceğini kanıtlar niteliktedir. Bu merkez, Kilis ve diğer illerdeki gençler için daha parlak bir gelecek yaratma konusundaki kararlılığımızı temsil ediyor. Ayrıca ortaklıkların dönüştürücü gücüne ve Kilis’teki gençlere daha parlak bir gelecek sağlayacak ve onların yaşamlarını şekillendirecek fırsatlar yaratma potansiyeline de örnek teşkil ediyor” dedi.

Dell Technologies Türkiye ve eCIS Genel Müdürü Işıl Hasdemir ise açıklamasında; “Dell Technologies olarak her zaman Dijital Kapsayıcılığa öncelik veren bir teknoloji şirketi olduk. Herkesin günümüzün dijital toplumuna tam olarak dahil olabilmesi için cihaz erişimi, bağlanırlık, dijital beceri geliştirme ve toplum desteği gibi alanlara odaklanarak, teknolojinin faydalarını herkese ulaştırmayı hedefliyoruz. Meşetlik’teki bu merkezin açılmasıyla dijital kapsayıcılık misyonumuzu bir adım daha ileriye taşıdığımıza inanıyorum. Gençlere yönelik teknoloji destekli eğitim programları, onların iş gücüne katılımlarını arttıracak ve dijital dünyayla bağlarını güçlendirecektir” dedi.  

UNICEF, özel sektörle yürüttüğü ortaklıkların dönüştürücü gücünün ve gençlerin güçlenmesindeki önemli rolünün farkındalığı ışığında faaliyetlerini hayata geçirmektedir. Bu kapsamda, Meşetlik Tekstil ve Tasarım Merkezi, başta Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve ticaret odaları olmak üzere üniversiteler ve yerel sanayi ile iş birliklerini de güçlendirecek örnek bir projedir. Söz konusu iş birlikleri aracılığı ile; kursları tamamlayanlar için staj, iş başında öğrenme ve istihdam fırsatları oluşabilecektir. Yılda 1.000’e yakın öğrenciye ulaşacak olan Meşetlik Tekstil ve Tasarım Merkezi, sadece Kilis’teki değil ülke çapındaki gençlere daha iyi bir geleceğin kapılarının açılmasına katkıda bulunacak bir model merkezdir.

İrtibat Kişileri

Tülay Güler
Communication Officer
UNICEF in Türkiye
Telefon: +90 532 773 71 96

Dell Technologies hakkında

Dell Technologies, kuruluşların dijital geleceklerini inşa etmeleri, IT alanında dönüşüm yaratmaları ve en önemli varlıkları olan bilgiyi korumaları için gerekli altyapıyı sağlayan benzersiz bir işletme ailesidir. Şirket, Fortune 500 şirketlerinin yüzde 99’undan bireysel tüketicilere kadar 180 ülkede her ölçekteki müşteriye, uçtan uca çözümlerden bulut bilişime uzanan yelpazede sektörün en kapsamlı ve yenilikçi portföyüyle hizmet vermektedir.  

UNICEF hakkında

UNICEF dünyanın en dezavantajlı çocuklarına ulaşmak için dünyanın en zorlayıcı koşullarının var olduğu bölgelerde faaliyette bulunuyor. 190'dan fazla ülke ve bölgede her çocuk için çalışıyor, herkes için daha iyi bir dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz.

UNICEF ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’in Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilirsiniz.