Depremin 1. yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı, UNICEF ve Netflix tarafından Genç Alan’a ortak ziyaret

05 Şubat 2024
UNICEF
UNICEF

GAZİANTEP, 5 Şubat 2024 – Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Dr. Enes Eminoğlu, UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi ve Netflix Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Mavili; Gaziantep'in Nurdağı ilçesindeki konteyner kentte kurulan Genç Alan’da çocuklar ve gençlerle bir araya geldi. UNICEF ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasındaki iş birliği programının bir parçası olarak Netflix Türkiye'nin finansman desteğiyle kurulan Genç Alan’da çocuklara ve gençlere potansiyellerini keşfetme ve sosyal hayata yeniden adapte olma fırsatı sunuluyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Dr. Enes Eminoğlu ziyaret sırasında: “Yaralarımızı el ele verip sarmaya devam edeceğiz” dedi.

GENÇ ALAN GENÇLERİ “GELECEĞE” HAZIRLIYOR

Genç Alan; gençlerin kültürel, sanatsal ve sportif programlara katılabilecekleri, çeşitli gençlik dostu etkinlikler ve sosyal etkileşim fırsatları sunan dinamik bir merkez olarak öne çıkıyor. UNICEF, Genç Alan’da gençleri yeni yeteneklerle donatmak, sosyal becerilerini geliştirmek ve topluma yeniden entegre olmalarını kolaylaştırmak için özel eğitim programları düzenliyor. Netflix Türkiye ise merkezi finanse etmenin yanı sıra gençlerin yaratıcılığını ortaya çıkarmak ve onları yaratıcı ekosisteme dahil etmek amacıyla Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle bir atölye çalışması ve mentorluk programı düzenledi. Sanatsal üretimin iyileştirici gücünden ilham alan Netflix Türkiye, gençlerin yeni ilgi alanlarına merak duymalarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Gençlere; hikâye anlatımı, senaryo yazımı ve çekim teknikleri konusunda eğitimler vererek onları yaratıcı sektörün önde gelen isimleriyle bir araya getirmeyi planlıyor.

Netflix Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Mavili, Netflix Türkiye’nin gençleri ve deprem bölgesini destekleme sözünü vurgulayarak Genç Alan’a dair şu yorumda bulundu: “Bir yıl önce yaşadığımız deprem felaketinin ardından, Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde UNICEF Türkiye ile birlikte hayata geçirdiğimiz Genç Alan, bugüne kadar sayısız gencimizi ağırladı ve onlara umut ışığı oldu. Netflix Türkiye olarak bu projenin finansmanını sağlayarak gençlerimizi sanatın iyileştirici gücüyle buluşturma fırsatını yakaladığımız için gururluyuz. Genç Alan’daki eğitim çalışmalarında bize ‘Geleceğin senaristleri, yönetmenleri Nurdağı’ndan, Genç Alan’dan çıkacak’ dedirten gençlerimizle tanıştık ve biz de kendi adımıza onlardan çok şey öğrendik. Bu anlamlı projenin hayata geçmesini mümkün kılan Gençlik ve Spor Bakanlığı ve UNICEF Türkiye yetkililerine, düzenledikleri eğitim çalışmalarıyla projemizi güçlü bir şekilde destekleyen Bahçeşehir Üniversitesi’ne teşekkür ederiz. Deprem bölgesindeki gençlerimizin yaralarını sararak, onların geleceğe umutla bakmalarını sağlamak adına tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

“EN BÜYÜK İHTİYAÇ ZAMANLARINDA, ÇOCUKLARA VE GENÇLERE BAKIYORUZ”

UNICEF, Türkiye Hükümeti ve proje ortakları ile birlikte çocukların ve ailelerin acil ve uzun vadeli ihtiyaçlarına cevap vermeyi sürdürüyor. Güvenli su, aşılama ve hijyen kitleri, psikososyal destek ve öğrenme merkezleri ile hizmet merkezleri aracılığıyla eğitim de dahil olmak üzere kritik destek sağlayan UNICEF Türkiye; 2.4 milyon çocuk dahil olmak üzere 4.7 milyon kişiye ulaştı.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi ziyaret sırasında şunları söyledi: "Bu merkez bir umut merkezi. Yeteneklerin, fikirlerin ve de çözümlerin beşiği. Gençlerin bir araya gelebileceği, geleceklerini ve toplumlarını yeniden inşa etmek için liderlik sergileyebileceği bir yer.  Biz de onlara bunları hayata geçirebilmeleri için alan, programlar ve beceriler sağlıyoruz. En çok da bu gibi zamanlarda. İhtiyaçların en çok olduğu zamanlarda gençlere bakıyoruz. Onların umutlarından, korkusuzluklarından ve görmek istedikleri değişimi gerçekleştirme isteklerinden ilham alıyoruz. Depremin ilk gününden bu yana proje ortaklarımızla birlikte çalışarak, depremden etkilenen 10 ilde 54.000'den fazla ergen ve gence ulaştık. Netflix'e depremin hemen ardından genç dostu bir ortam yaratma konusundaki özel ilgi ve nazik destekleri için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Netflix’in finansal destekleriyle ve Gençlik ve Spor Bakanlığı liderliğinde bu merkezi inşa ettik. Genç Alan’ı gençlere yönelik hizmetlerin ve fırsatların sürekliliği için kurduk. Genç gönüllülerin desteğiyle, bölgedeki çocuklara ve gençlere destek olacak kalıcı bir model oluşturmayı umuyoruz.”

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

Netflix hakkında

Netflix hakkında Netflix, 190’dan fazla ülkede 260 milyon kullanıcıya farklı türlerde ve dillerde dizi, film, oyun ve çok daha fazlasını sunan dünyanın lider eğlence platformudur. Üyelerimiz sunduğumuz sonsuz seçenek arasında arzu ettiklerini istedikleri zaman, istedikleri yerde, istedikleri kadar izlemenin, duraklatıp kaldıkları yerden devam etmenin keyfini çıkarır; gönüllerince oyun oynayabilir ve üyelik planlarını diledikleri zaman değiştirebilir.

UNICEF hakkında

UNICEF dünyanın en dezavantajlı çocuklarına ulaşmak için dünyanın en zorlayıcı koşullarının var olduğu bölgelerde faaliyette bulunuyor. 190'dan fazla ülke ve bölgede her çocuk için çalışıyor, herkes için daha iyi bir dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz.

UNICEF ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’in Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilirsiniz.