Dünyanın dört bir yanındaki protesto dalgaları çocukların ve gençlerin seslerine kulak verilmesi ve haklarının korunması gerektiğine işaret ediyor

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

18 Aralık 2019

NEW YORK, 18 Aralık 2019 – “Dünyanın dört bir yanındaki çocuk ve gençler geçtiğimiz aylarda sokaklara dökülerek haklarını talep etti. 

“Orta Doğu’dan Latin Amerika’ya ve Karayiplere, Avrupa’dan Afrika’ya ve Asya’ya her yerdeki koşullar kendine özgü olmakla birlikte, gençler iklim krizi konusunda harekete geçilmesini, yolsuzluklara ve eşitsizliklere son verilmesini, daha iyi bir eğitim ve daha fazla istihdam imkânlarının, nerede olursa olsun herkes için daha adil olacağı bir dünya istiyor. 

“Pek çok çocuk ve gencin temel hakları için ayağa kalktığı dönemde diğer pek çoğunun haklarının ellerinden kayıp gittiğini görmek ise iç burkan bir ironi olarak karşımıza çıkıyor.

“Bu eylemlerin çoğunda genç protestocular gözaltına alındı, yaralandı, hatta bazı olaylarda yaşamını yitirenler oldu. Okullar kapandı, kamu hizmetleri kesintiye uğradı. 

“Çocukların, barışçıl protestolar da dâhil olmak üzere toplanma ve ifade özgürlüğü hakları, dünyada en yaygın onay gören insan hakları anlaşması olan Çocuk Haklarına dair Sözleşme’de de yer almaktadır. Çocukların bu haklarını güvenli ve barışçıl biçimde kullanmalarının sağlanması üye devletlerin yükümlülüğüdür. 

“Tüm taraflar şiddete başvurmaktan kaçınmalı; çocukların korunmalarına yönelik temel güvenceler, iç huzursuzlukların ya da silahlı çatışmaların sürdüğü yerler de dâhil olmak üzere her yerde ve her zaman geçerlilik taşımalıdır. 

“Talebim şudur: Lütfen çocukları şiddetten koruyalım, sözlerini söyleme ve dinletme haklarına saygılı olalım. Kaygılarını anlamlı biçimde dile getirmeleri ve geleceklerini etkileyecek konulardaki kararlara katılmaları için onlara fırsatlar tanıyalım. Söylediklerine kulak verelim ve bunları ilkeli, yapıcı ve destekleyici bir şekilde yanıtlayalım.” 

#####

Editörlere notlar:

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

 

UNICEF hakkında
UNICEF en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yörelerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.  190’dan fazla ülkede ve bölgede, her çocuk için, her yerde, her gün herkes için daha iyi bir dünya kurmak amacıyla çalışıyoruz.  

UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için: 

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org

Najwa Mekki, UNICEF New York, +1 917 209 1804, nmekki@unicef.org Joe English, UNICEF New York, +1 917 893 0692 jenglish@unicef.or