Cedi Osman, UNICEF Türkiye’nin en yeni Ulusal İyi Niyet Elçisi Oldu

01 Ekim 2020
national ambassador
UNICEF

Ankara, 1 Ekim 2020 - Türk Milli Basketbol Takımı ve NBA oyuncusu Cedi Osman, UNICEF'in en yeni İyi Niyet Elçisi olarak ilan edildi. Bu yeni işbirliği, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle tarafından, çocukların ve medya temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen, çevrimiçi düzenlenen bir toplantıda duyuruldu.

Cedi Osman yeni görevine ilişkin: "UNICEF'in İyi Niyet Elçisi olmak benim için bir hayalin gerçekleşmesi anlamına geliyor. UNICEF ailesinin bir parçası olmak büyük bir onur. UNICEF; Türkiye'de ve dünyada çok önemli çalışmalar yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Mümkün olduğunca çok sayıda çocukla ve gençle tanışmak, onların hikâyelerini dinlemek ve paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Spor, insanları birleştirir ve onlara umut verir.  Çocukların ve gençlerin hayallerini gerçekleştirmelerine destek olmak amacıyla, vizyonumu onlarla paylaşmak için elimden geleni yapacağım" dedi.

Cedi Osman (d. 8 Nisan 1995), profesyonel kariyerini Türk Milli Basketbol ve Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) takımlarından olan Cleveland Cavalier’de sürdürüyor. Basketbola çok küçük yaşta başlayan Osman, 13 yaşındayken Anadolu Efes tarafından keşfedildi. Kariyeri boyunca Türkiye Kupası, Türkiye Süper Kupası ve  Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanmış takımlarda oynadı. Bunun yanı sıra, Türk Millî Takımı'nı da başarıyla temsil etti. 2013 FIBA 18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası ve 2014 FIBA 20 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda iki altın madalya kazanan Türk takımında yer aldı. Cedi Osman'ın başarıları arasında 2014 turnuvasının en değerli oyuncusu (MVP) seçilmek de bulunuyor.

Cedi Osman, UNICEF'in Ulusal İyi Niyet Elçisi olarak gençlik katılımı ve spor alanlarına odaklanacak. Çocuk hakları ve gençleri etkileyen sorunlar hakkında farkındalığı arttırmak için kendi izleyici kitlesinden ve bulunduğu küresel platformdan yararlanacak. Sportif faaliyetlere katılmak, çocukların eğitim başarısını ve becerilerini arttırır. Liderlik becerilerini ve benlik saygılarını geliştirerek güçlenmelerini sağlar. Bunun yanı sıra, spor,  genel olarak çocukların iyi olma haline katkıda bulunur ve gelecekte başarı şanslarını arttırır.

Osman, 2018'den bu yana UNICEF’in çalışmalarına destek veriyor. Bu çalışmalar arasında saha ziyaretleri, Dünya Çocuk Günü etkinlikleri ve son dönemde COVID-19 salgınına yönelik yapılan çalımalara da yer alıyor.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle konuşmasında: “Sporun, genel olarak çocukların eğitimleri ve yaşam becerisi geliştirebilme yetenekleri üzerinde ne denli güçlü bir etkisi olduğunu gösteren pek çok bulguya sahibiz. Cedi, UNICEF için mükemmel bir İyi Niyet Elçisi olacak. Çünkü o çocuk ve gençlerin haklarının savunulması için gerekli olan azim ve tutukya fazlasıyla sahip. Ayrıca Cedi’nin alanının önde gelen basketbolcularından biri olmak için gösterdiği azim ve sıkı çalışmanın tüm çocuklar ve gençler için ilham kaynağı olacağına inanıyorum. Özellikle, içinde bulunduğumuz bu gibi zorlu dönemlerde gençlere ve çocuklara doğru mesajları ulaştırmada ve onlara umut ve cesaret aşılamada Cedi ile yapılan bu işbirliğinin UNICEF’e büyük katkıları olacaktır.”

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.