BM insani yardım kuruluşlarının liderleri çağrıda bulunuyor: Güvenlik Konseyi, kuzeybatı Suriye’ye yönelik hayati nitelikteki sınır ötesi yardım koridorunu korumalı

04 Ocak 2023

NEW YORK/CENEVRE/ROMA, 2 Ocak 2023 – “Hayat kurtaran insani yardımın Türkiye sınırından kuzeybatı Suriye’ye ulaştırılmasına izin veren 2642 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının süresi sekiz gün içinde dolacak. Konsey süreyi uzatamazsa, Hükümet kontrolünde olmayan bölgelerde yaşayan 4,1 milyon insan için bu durum büyük bir krize yol açacak. Bu sayının çoğunu, en çetin kış koşullarında ve ciddi bir kolera salgınının ortasında hayatta kalabilmek için yardıma ihtiyaç duyan kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.

“BM’nin sınır ötesi operasyonları olmadan, başta yıllar içinde birçok kez yerinden edilenler olmak üzere, milyonlarca insan yeni krizlerle karşı karşıya kalacak. Bu insanlar gıda ve barınma imkânlarından yoksun kalırken; zorlu kış koşullarıyla başa çıkmalarını sağlayacak yardıma ve kolerayı kontrol altına almak için gereken tarama, tedavi ve test imkânlarına ve güvenli suya erişemeyecek ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten korunamayacaklar.  

“Konsey’in kararı uzatmaması, BM İzleme Mekanizması’nın (UNMM) işlevinin durması anlamına gelecek ve bu da BM’nin, sınırda gerçekleştirilen yardım sevkiyatlarının insani niteliğini teyit etmesini engelleyecektir.

“İnsani yardım ve koruma hizmetlerinin ihtiyaç sahiplerine en güvenli, en doğru ve verimli yoldan ulaşmasına her zaman izin verilmesi konusunda tavrımız net ve değişmezdir.

“2022 yılında ortaklarımızla birlikte Türkiye sınırından Suriye’ye yardım götürerek her ay ortalama 2,7 milyon kişiye ulaştık. Bu çalışmalar, Suriye’deki toplulukların dayanıklılığını arttırmak için gereken erken toparlanma ve geçim desteğini içermekteydi.

“Ayrıca, Suriye’de Hükümet kontrolündeki bölgelerden ülkenin kuzeybatısına gıda, sağlık, eğitim ve diğer malzemeleri ulaştırarak ihtiyaç sahibi binlerce kişiye yardım götürdük. Bu dağıtımları sürdürmeye ve genişletmeye kararlıyız ve tüm paydaşları, Hükümet kontrolündeki bölgelerden kuzeybatı Suriye’ye yapılan insani yardımlara engelsiz, sürekli ve öngörülebilir erişilebilirliği sağlamaya çağırıyoruz.

“Bölgeler arası bu dağıtımlar her ne kadar etkili olsa da sınır ötesi operasyonlar, ölçeği ve kapsamı gereği çok daha kritik bir öneme sahiptir.
“Daha önce sınır ötesi operasyonların 12 ay uzatılmasına izin veren kararlardan farklı olarak, Konsey tarafından alınan son karar ile sadece altı aylık uzatma izni verilmişti. Bu, lojistik ve operasyonel zorlukların ve maliyetlerin artmasına yol açarken, bölgedeki insani yardım kuruluşlarının ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırma kapasitesini de sınırladı.

“Hayatta kalmaları sınır ötesi yaşam koridoruna bağlı olan milyonlarca insan için bu karar gecikmeden yenilenmelidir.” 

#####


İmzacılar

  • Sn. Martin Griffiths, Acil Yardım Koordinatörü ve İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı (OCHA)
  • Sn. António Vitorino, Genel Direktör, Uluslararası Göç Örgütü (IOM)
  • Sn. Filippo Grandi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)
  • Sn. Catherine Russell, Genel Direktör, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)
  • Sn. David Beasley, Genel Direktör, Dünya Gıda Programı (WFP)
  • Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Genel Direktör, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.