Розкрито: 14 міфів про грудне вигодовування

#EarlyMomentsMatter

UNICEF
Breastfeeding
UNICEF/UNI183001/Quintos
09 Жовтень 2022

1. Міф? Годувати грудьми легко.

Немовлята народжуються з рефлексом шукати груди матері. Однак багатьом матерям потрібна практична допомога, щоб розташувати дитину для грудного вигодовування та переконатися, що дитина правильно прикладена до грудей. Грудне вигодовування вимагає часу та практики як для матері, так і для дитини. Грудне вигодовування також займає багато часу, тому матері потребують простору та підтримки вдома та на роботі.

2. Міф? Зазвичай при грудному вигодовуванні болить - болі в сосках неминучі.

Багато матерів відчувають дискомфорт у перші кілька днів після пологів, коли вчяться годувати грудьми. Але за умови належної підтримки з розташуванням дитини для грудного вигодовування та переконавшись, що дитина правильно прикладена до грудей, можна уникнути болю в сосках. Якщо мати стикається з проблемами грудного вигодовування, такими як біль у сосках, допомога консультанта з лактації або іншого кваліфікованого фахівця може допомогти їй подолати проблему.

3. Міф? Перед годуванням грудьми слід мити соски.

Мити соски перед грудним вигодовуванням не потрібно. Коли малюки народжуються, вони вже дуже добре знайомі з запахами і звуками своєї матері. Соски виробляють речовину, яку відчуває дитина, і містить "хороші бактерії", які допомагають побудувати власну здорову імунну систему дитини на все життя.

Breastfeeding
UNICEF/UN0140320/Ayene

Ви знали? Грудне вигодовування захищає дитину від вушних інфекцій, діареї, пневмонії та інших дитячих захворювань.

4. Міф? Вам слід відокремити новонародженого та маму, щоб мати змогла відпочити. 

Лікарі, медсестри та акушерки часто заохочують до практики тілесного контакту – також відомої як догляд матері-кенгуру – відразу після народження. Приведення дитини в безпосередній контакт, щоб її шкіра торкалась вашої, є дуже важливою практикою, яка допомагає їй знайти груди та прикластися до них. Якщо ви можете практикувати це протягом першої години після народження, а потім часто після цього, це допоможе налагодити грудне вигодовування. Якщо мати не може цього зробити, то допомогти може партнер або інший член сім’ї. 

5. Міф? Під час годування грудьми слід їсти тільки просту їжу.

Як і всім іншим людям, годуючим матерям необхідно збалансоване харчування. Загалом, немає потреби змінювати харчові звички. Немовлята піддаються впливу харчових уподобань своїх матерів з того часу, як вони знаходяться в утробі матері. Якщо мама помітила, що її дитина реагує на певну їжу, яку вона вживає, краще проконсультуватися з фахівцем. 


6. Міф? Фізичні вправи вплинуть на смак вашого молока.

Фізичні вправи здорові, також для годуючих матерів. Немає доказів того, що це впливає на смак вашого молока. 


7. Міф? Ви не зможете годувати грудьми, якщо не зробите це відразу.

Легше розпочати грудне вигодовування, якщо ви починаєте в першу годину після народження, оскільки рефлекси дитини в цей час дуже сильні. Вони готові вчитися годуватися грудьми. Якщо ви не прикладаєте малюка до грудей відразу після народження, зробіть це якомога швидше у вашій ситуації. Якщо вам потрібна допомога, щоб прикласти дитину до грудей, зверніться за підтримкою до кваліфікованого консультанта з лактації або іншого кваліфікованого фахівця. Частий тілесний контакт та прикладання дитини до грудей допоможуть налагодити грудне вигодовування. 

Breastfeeding
UNICEF/UN040621

Ви знали? Грудне вигодовування захищає матір від діабету, раку грудей і яєчників, серцевих захворювань і післяпологової депресії.

8. Міф? Вам ніколи не слід використовувати сухі молочні суміші, якщо хочете годувати грудьми. 

Матері можуть вирішити, що в деяких випадках їм потрібно використовувати молочні суміші, продовжуючи годувати грудьми. Важливо знайти неупереджену інформацію про суміші та інші продукти, які замінюють грудне молоко. Щоб продовжувати вироблення грудного молока, продовжуйте пропонувати груди своїй дитині якомога частіше. Матерям може бути корисно проконсультуватися з фахівцем з лактації або кваліфікованим фахівцем, щоб допомогти їм скласти план, який найкраще підходить для продовження грудного вигодовування.  

9. Міф? Багато матерів не можуть виробляти достатньо молока. 

Майже всі мами виробляють необхідну кількість молока для своїх немовлят. Вироблення грудного молока визначається тим, наскільки добре дитина прикладається до грудей, частотою грудного вигодовування та тим, наскільки добре дитина висмоктує молоко при кожному годуванні. Грудне вигодовування — це робота не для одної жінки, тому матері потребують підтримки. Підтримка, як-от постійні рекомендації щодо грудного вигодовування від медичних працівників, допомога вдома та збереження здоров'я шляхом правильного харчування та пиття. 


10. Міф? Не слід годувати грудьми, якщо ви хворі.

Залежно від виду захворювання, матері зазвичай можуть продовжувати грудне вигодовування, коли вони хворі. Ви повинні переконатися, що ви отримуєте правильне лікування, а також відпочивати, добре харчуватися і пити. У багатьох випадках антитіла, які ваше тіло виробляє для лікування вашої хвороби, будуть передані вашій дитині, будуючи його або її власний захист. 


11. Міф? Не можна приймати будь-які ліки, якщо ви годуєте грудьми.

Важливо повідомити лікаря, що ви годуєте грудьми, і прочитати інструкції до будь-яких ліків, які ви купуєте без рецепта. Можливо, стане необхідним приймати ліки в певний час або в певній дозі, або приймати ліки з альтернативним складом. Ви також повинні повідомити лікаря дитини про будь-які ліки, які ви приймаєте.

Breastfeeding
UNICEF/UN0160505/Soares

Ви знали? "Перше молоко" – або молозиво – багате антитілами та зміцнює імунітет новонароджених, поки їх власна імунна система ще розвивається.

12. Міф? Діти, яких годували грудьми, чіпкі.

Всі малюки різні. Хтось чіпкий, а хтось ні, незалежно від того, як їх годують. Грудне вигодовування забезпечує не тільки найкраще харчування для немовлят, але також важливо для розвитку їх мозку. Немовлят, яких годують грудьми, багато тримають на руках, і тому було показано, що грудне вигодовування посилює їх зв’язок з матір’ю.  


13. Міф? Важко відлучити дитину від грудей, якщо ви годуєте грудьми більше року.

Немає доказів того, що після одного року важче припинити грудне вигодовування, але є докази того, що грудне вигодовування до двох років корисне як для матері, так і для дитини. Усі мами та діти різні, і їм потрібно разом визначити, як довго вони хочуть годувати грудьми. 


14. Міф? Якщо ви повернетеся до роботи, вам доведеться відлучити дитину від грудей.

Багато матерів продовжують годувати грудьми після повернення на роботу. По-перше, перевірте політику у вашій країні та на вашому робочому місці. Якщо у вас є право на час і місце для годування грудьми в робочий час, можливо, ви зможете піти додому і погодувати грудьми, попросити члена сім’ї чи друга привести вашу дитину до вас, або зцідити молоко та забрати його додому. Якщо у вас немає можливості годувати грудьми в робочий час, знайдіть момент протягом дня, щоб зцідити молоко, а потім погодуйте дитину безпосередньо вдома. Якщо ви вирішите давати інколи своїй дитині замінник грудного молока, все одно буде дуже добре продовжувати годувати грудьми, коли ви перебуваєте з дитиною.

 


Ця стаття була розроблена у співпраці з доктором Мішель Грісволд, доктором філософії, магістром охорони здоров'я, дипломованою медсестрою, членом Міжнародної асоціації консультантів із грудного вигодовування. Вона представляє Міжнародну асоціацію консультантів з грудного вигодовування у Глобальному колективі ВООЗ/ЮНІСЕФ з грудного вигодовування, який закликає уряди та суспільство загалом надавати матерям підтримку, необхідну їм для грудного вигодовування.