Su ve küresel iklim krizi hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Dünyanın su kullanımını akıllı hale getirmesi gerekiyor. Bu konuda herkesin üzerine düşen bir görev var ve daha fazla beklemeyi göze alamayız.

UNICEF
UNICEF/UN0328236/Chakma
UNICEF/UN0328236/Chakma
22 Ağustos 2022

İklim değişikliği yüzünden havanın dengesinin bozulması aşırı hava olaylarına, su mevcudiyetinin öngörülememesine, su kıtlığının şiddetlenmesine ve su kaynaklarının kirlenmesine neden oluyor. Bu tür etkiler, çocukların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu suyun miktarını ve kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir.

Bugün, iklimde meydana gelen bir değişiklik, öncelikle sudaki bir değişiklikle hissediliyor. Ve Milyonlarca çocuk risk altında.

  1. Aşırı hava olayları ve su döngüsündeki değişiklikler, özellikle en savunmasız çocukların güvenli içme suyuna erişimini zorlaştırıyor.
  2. 2001 ve 2018 yılları arasında doğal afetlerin yaklaşık %74'ü, kuraklık ve seller de dahil su kaynaklıydı. Bu tür olayların sıklığının ve yoğunluğunun iklim değişikliği ile artması bekleniyor.
  3. Yaklaşık 450 milyon çocuk, orta veya şiddetli düzeyde su kıtlığı olan bölgelerde yaşıyor. Bu, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli suya erişimleri olmadığı anlamına geliyor.
  4. Afetler meydana geldiğinde, tüm su kaynaklarını tahrip edebilir veya kirletebilir; bu da çocukların özellikle savunmasız olduğu kolera ve tifo gibi hastalıklara yakalanma riskini artırır.
  5. Artan sıcaklıklar, tatlı su kaynaklarında ölümcül patojenlere yol açarak suyu insanların içmesi açısından tehlikeli hale getirebilir.
  6. Kirlenmiş su, çocukların yaşamları için büyük bir tehdit oluşturuyor. Su ve sanitasyonla ilgili hastalıklar, 5 yaşın altındaki çocuklarda önde gelen ölüm nedenlerinden biri.
  7. Her gün, 5 yaşından küçük 700'den fazla çocuk yetersiz su, sanitasyon ve hijyen nedeniyle ishalden ölüyor.
  8. İklim değişikliği, su kıtlığını son derece sınırlı su kaynaklarına sahip alanlarda şiddetlendiriyor ve su için artan rekabete, hatta çatışmalara yol açıyor.
  9. 2040 yılına gelindiğinde, neredeyse her 4 çocuktan 1'i aşırı su kıtlığı olan bölgelerde yaşayacak. 10.
  10. Yükselen deniz seviyeleri, tatlı suyun tuzlu hale gelmesine neden oluyor ve milyonlarca insanın güvendiği su kaynaklarını tehlikeye atıyor.

İklim değişikliği şu anda gerçekleşiyor. Harekete geçmeliyiz ve su, çözümün bir parçası.

İklim değişikliğinin suda yol açtığı etkilere uyum sağlamak çocukların sağlığını koruyabilir ve hayatlarını kurtarabilir. Suyu daha verimli kullanarak ve güneş enerjili su sistemlerine geçerek, sera gazlarını azaltıp ve çocukların geleceklerini güvence altına alabiliriz.

Dünyanın su kullanımını akıllı hale getirmesi gerekiyor. Bu konuda herkesin üzerine düşen bir görev var ve daha fazla beklemeyi göze alamayız.


Bu makale ilk olarak 18 Mart 2021'de yayınlanmıştır. 17 Mart 2022'de güncellenmiştir.