UNICEF İyi Niyet Elçisi Orlando Bloom olağanüstü durumlarda eğitimin önemini vurgulamak üzere çatışmalardan etkilenen Ukrayna'yı ziyaret ediyor

Yeni yayınlanan bir rapora gere dünyada okul çağındaki çocukların hemen hemen dörtte biri krizlerden etkilenen ülkelerde yaşıyor

04 Mayıs 2016
UNICEF
UNICEF/UN017934/Georgiev

 

NEW YORK/ KİEV 4 Mayıs 2016 – UNICEF İyi Niyet Elçisi Orlando Bloom çatışma ortamlarında yaşayan çocukların içinde bulundukları küresel eğitim krizine dikkat çekmek üzere Ukrayna’ya gitti.Bloom ülkedeyken iki yıl kadar önce patlak veren çatışmaların yaşandığı bölgeden sadece 3 kilometre uzaklıkta bulunan ve bombalarla tahrip edilen sınıfları gezdi.  Bugün yaklaşık 580 bin çocuk acil insani yardıma ihtiyacı duyarken ve 230 binden fazla çocuk da evlerinden ayrılmak zorunda bırakılmıştır. Bölgedeki her beş okuldan ve okul öncesi eğitim kurumundan biri hasar görüp, tahrip edilmiştir. 300 bin civarında çocuk ise eğitimine devam edebilmek için acil desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bloom’un yolculuğu, dünyada okul çağındaki çocukların hemen hemen dörtte birinin (462 milyon çocuk) krizlerin etkilediği ülkelerde yaşamakta olduğuna işaret eden yeni bulguların yayınlanması ile de aynı zamana denk gelmesi yönünden önem taşımaktadır.

UNICEF’in çalışmalarını görmek için ilk yolculuğunu 2007 yılında yapan Orlando Bloom şunları söyledi: “11 yaşındaki Liana gibi çocuklarla karşılaştım. Liana, üst katlardaki sınıflar bombalarla tahrip olduğu için dondurucu soğukta, elektrik ve ısıtma olmadan okul binasının bodrumunda neredeyse iki hafta saklanmış. Yaşamın önlerine çıkarabileceği en dehşet verici deneyimlerden sağ çıkabilen kişiler olarak bugün tek istedikleri, yeniden güvenli ortamlara kavuşmak, okullarına düzenli olarak devam edebilmek ve gelecekleri için planlar yapmak.”
UNICEF başta olmak üzere bir dizi kurum ve kuruluş tarafından talep edilerek “Denizaşırı Kalkınma Enstitüsü” tarafından hazırlanan Eğitim Bekleyemez Önerisi, okul öncesi eğitimden lise son sınıfa kadar olan yaşlarda (3-18) bulunan her altı çocuktan hemen hemen birinin (75 milyon çocuk) krizlerin etkilediği ülkelerde yaşadığını ve bu çocukların eğitim alanında acil desteğe ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Ne var ki, ortalama olarak bakıldığında, küresel insani yardım başvurularının sadece yüzde 2’sini eğitim ile ilgili olanlar oluşturmaktadır. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan ilk Dünya İnsani Zirvesi’nde, olağanüstü durumlarda eğitim ihtiyacı olan her çocuğa eğitim sağlanması amacıyla çığır açıcı yeni bir yardım fonu - Eğitim Bekleyemez– başlatılacaktır.

Amaçlanan, 2030 yılı için belirlenen 75 milyon çocuk hedefinden önce, önümüzdeki 5 yıl içinde eğitim ihtiyacı olan yaklaşık 13,6 milyon çocuğa ulaşmak üzere 4 milyar dolarlık bir fon oluşturulmasıdır. 

UNICEF Eğitim Bölümü Başkanı Josephine Bourne konuya ilişkin şunları söyledi: “Eğitim, olağanüstü durumlarda insanların yaşamını değiştirir. Okula gitmek, çocukları kaçırılma ve silahlı gruplara alınma gibi istismar biçimlerinden koruduğu gibi, çocukların ve toplulukların geleceği için de son derece önemli bir yatırımdır. Uluslararası topluluğun, su, yiyecek ve barınağın yanı sıra temel insani yardımların vazgeçilmez bir parçası olarak eğitime öncelik tanımasının zamanı gelmiştir.”

UNICEF doğu Ukrayna’da olsun dünyanın başka yerlerinde olsun olağanüstü durumlarda çocuklara yeniden eğitim olanakları sağlamak, onları korumak ve geleceklerini güvenceye almak üzere aralıksız çalışmaktadır. UNICEF bugüne kadar Ukrayna’nın doğusunda 57 okulun onarım ve iyileştirilmesini desteklemiş, yüz binlerce çocuğa ders kitabı, sıra ve kalem gibi gerekli malzemeleri sağlamış, psikolojik destek vermiş ve telafi sınıfları düzenlemiştir. Kuruluş ayrıca çatışmaların bölgelerinde etrafa dağılmış mayınların ve patlamamış mühimmatın oluşturduğu risklere ilişkin olarak düzenlediği kampanyalarla 280 bin çocuğu bilgilendirmiştir.

UNICEF Ukrayna Temsilcisi Giovanna Barberis:  “Ukrayna’nın doğusundaki pek çok çocuk için okula yürüyerek gidip gelme gibi basit bir iş bile ölümle ya da yaşamı kökünden değiştirecek yaralanmalarla sonuçlanabilir. Krizin başlamasından bu yana 55 binden fazla patlamamış mayın, bomba ve başka mühimmat bulunmuş ve temizlenmiştir. Bunun buzdağının görünen kısmı olduğunu da biliyoruz. Amacımız, tüm çocukların güven içinde okullarına gidip gelebilmelerini, ders çalışabilmelerini ve oyun oynayabilmelerini sağlamaktır.” İyi Niyet Elçisi Orlando Bloom, Ukrayna ziyareti sırasında UNICEF tarafından desteklenen psikologlardan danışmanlık hizmeti alan çocuklarla da görüşme fırsatı buldu. Bu psikologlar ve yürütükleri faaliyetler, çatışmalar sırasında yaşadıkları stresli deneyimleri atlatmalarında çocuklara yardımcı olmayı amaçlamaktadır.  Bloom yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Eğitim, Ukrayna’nın doğusundaki çocuklara yaşamlarını güvenli ve destekleyici bir ortamda yeniden inşa edecekleri temel taşları sağlıyor. Olağanüstü durumlarda her çocuğun parlak bir gelecek için adil bir şansa hakkı vardır.”

Tüm dünyada 37 milyondan fazla ilk ve ortaokul öğrencisi okuluna gidememektedir; eğitim tesisleri silahlı çatışmalar ve doğal afetler yüzünden sürekli kapanmak zorunda kalmakta, bu da milyonlarca çocuk için yeni riskler oluşturmaktadır.  Yalnızca Suriye’de 6 binden fazla okul saldırılara uğramış, silahlı güçler tarafından işgal edilmiş ya da barınma yeri olarak kullanılmış olduğundan eğitim hizmeti verememektedir. Nijerya’nın kuzeydoğusunda ve Kamerun’da kriz yüzünden 1.800 okul kapanırken, çatışmaların damgasını vurduğu Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de okulların dörtte birinde ders yapılamamaktadır.
 
Editörlere not: 
 
“Eğitim Bekleyemez” hakkında – olağanüstü durumlarda eğitim için fon 
 
Eğitim Bekleyemez– olağanüstü durumlarda eğitim fonu UNICEF, BM Eğitim Elçiliği, Ülke Hükümetleri, UNHCR ve Küresel Eğitim Ortaklığı’nın da aralarında bulunduğu kuruluşlar tarafından kurulmuştur. Amacı, olağanüstü durumlarda çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için ülkelerden, bölgelerden ve tüm dünyadan kaynak sağlamaktır.  ‘Eğitim Bekleyemez Önerisi– olağanüstü durumlarda eğitim fonu “Denizaşırı Kalkınma Enstitüsü” (ODI) tarafından, Kalkınma için Eğitim Oslo Zirvesi’nin ardından UNICEF, Norveç, Birleşik Krallık ve ABD’nin desteğiyle hazırlanmıştır. Bu süreçte bir dizi kuruluş ve uygulamacının teknik yardım ve tavsiyelerinden yararlanılmış; çalışma, UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, Eğitim için Küresel Ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı ve Birleşmiş Milletler Küresel Eğitim Özel Elçisi Gordon Brown’un gözetiminde gerçekleştirilmiştir.

İrtibat Kişileri

Rose Foley
UNICEF New York
Telefon: +447956038747

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Bizi Twitterve Facebook’tan izleyin.