Millie Bobby Brown UNICEF'in bugüne kadarki en genç İyi Niyet Elçisi oldu

Stranger Things yıldızı, dünyanın dört bir yanındaki çocukların hakları için bir araya geldikleri ve hükümette, eğlence ve iş dünyasında kilit "görev aldıkları Dünya Çocuk Günü'nde bu göreve getirildi.

20 Kasım 2018
Millie Bobby Brown
UNICEF/UN0259074/Ord/Getty Images

Video ve fotoğraf indirmek için here
 
NEW YORK,20 Kasım 2018 – Emmy ödülüne aday gösterilen oyuncu Millie Bobby Brown’un UNICEF’in en yeni İyi Niyet elçisi olduğu duyuruldu. Dünya Çocuk Günü dolayısıyla New York’taki Birleşmiş Milletler ve Empire State binasında gerçekleştirilen etkinliklerde açıklanan bu görevlendirmeyle birlikte 14 yaşındaki Brown UNICEF’in bugüne kadarki en genç İyi Niyet Elçisi oldu.
 
Brown şöyle diyor: “UNICEF İyi Niyet Elçiliği benim için gerçekleşmiş bir düş demek.  Yıllarca UNICEF’e destek olmuş insanlardan oluşan böylesine etkileyici bir listede yer almak benim için büyük bir onur. Mümkün olduğunca çok sayıda çocuk ve gençle tanışmak, öykülerini dinlemek ve onların sözcülüğünü yapmak için sabırsızlanıyorum.”
 
Stranger Things’in İngiliz yıldızı,  UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak üstlendiği yeni görevinde küresel platformunu kullanarak çocuk haklarıyla birlikte gençleri etkileyen örneğin eğitimsizlik, oynarken öğrenebilecekleri ortamların yokluğu, şiddet, akran zorbalığı ve yoksulluğun etkileri gibi sorunlara ilişkin farkındalık yaratılmasına yardımcı olacak. Brown UNICEF’in çalışmalarını 2016 yılından bu yana desteklemektedir; 2016 yılında Birleşmiş Milletlerdeki 70. yıl kutlamalarına ev sahipliği yapmış, geçtiğimiz yıl da Dünya Çocuk Günü’nün açılışını tanıtmıştı. Millie’nin yeni katıldığı UNICEF İyi Niyet Elçileri listesinde yer alan isimler arasında: Muzoon Almellehan, David Beckham, Orlando Bloom, Jackie Chan, Priyanka Chopra, Danny Glover, Ricky Martin, Leo Messi, Liam Neeson, Shakira ve Lilly Singh de bulunmaktadır.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Millie’ye özellikle böyle bir günde, çocukların ve gençlerin sesini duyurmaya odaklı Dünya Çocuk Günü’nde UNICEF ailesine hoş geldin demekten büyük mutluluk duyuyorum. Çocukların en iyi savunucuları kendileridir. Millie’nin kararlılığını ve adanmışlığını nerede olursa olsun güç durumdaki çocukların ve gençlerin haklarını savunmak için kullanacağına eminim.”
 
Her yıl 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Günü, okula gidemeyen, korunmasız ve köklerinden koparılmış milyonlarca çocuğun durumu hakkında farkındalık ve kaynak yaratmaya yönelik, ‘çocuklar için ve çocuklar tarafından’ küresel bir eylem günüdür. Bu yıl UNICEF tüm çocukların ve gelecek kuşakların haklarının hayata geçirilmesi için liderlere sunulacak bir imza kampanyası başlatıyor. Ve öyle ki her çocuk okula gidebilsin, zararlı her tür durumdan korunabilsin ve potansiyelini gerçekleştirebilsin.
 
 
Günün bir parçası olarak UNICEF, destekleyicilerinden en dezavantajlı ve güç konumdaki çocuklarla dayanışma adına seslerini yükseltmelerini istemektedir. Yapmaları gereken, dünyanın maviye bürünmesine katkıda bulunmalarıdır: 20 Kasım günü okullarda, sokaklarda, sosyal medyada, toplantılarda ve spor sahalarında mavi giyerek ya da maviyi ön plana çıkararak çalışmalarını yürütmeleri…
 
Geçen hafta etkinliği başlatmak için Brown kısa bir video ile paylaşmış ve herkesi çocuk haklarını desteklemek üzere #GoBlue #DünyaÇocukGünü etiketleri ile maviye bürünmeye çağırmıştı.
 
Yine aynı gün dolayısıyla hükümet, eğlence, spor ve iş dünyasından yıldızlar ve liderler çocuklar için, çocukların haklarını desteklemek üzere bir araya gelecek, çocuklar da kendileri açısından önem taşıyan konuları öne çıkarmak üzere yüksek seviyede görev yapanların koltuklarını ele geçirecektir. Ayrıca:
 
 

  • Avustralya’da Sydney Opera Salonu, Çin’de Beijing Ulusal Su Merkezi, Su Küpü,Ürdün’dePetra, Türkiye’deGalata Kulesi ve 15 Temmuz Şehitler ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri, Ankara’da Atakule, CerModern Müzesi ve ABD’deEmpire State Binası gibi simgeleşmiş mekânların maviyle ışıklandırılması.

 

  • Dünyada, diğerlerinin yanı sıra Karadağ, Peru, Tonga, Surinam ve Zambiya gibi ülkelerde çocuklar parlamentoları devralacaklar. İrlanda Taoiseach’ı (Başbakanı) Leo Varadkar makamını çocuklara bırakacak.

 

  • Brüksel’degençlik delegeleri Avrupa Parlamentosu’nu devralacak ve liderlere ‘Çocukların İstedikleri Avrupa’yı’ anlatacak.

 

  • Batı ve Orta Afrika’dan gençler Burkina Faso’da‘Afrika Diyalogları’ tartışma dizisine katılarak karar vericilere ‘İstediğimiz Afrika’yı anlatacak.

 

  • Hindistan’da UNICEF İyi Niyet Elçisi Sachin Tendulkar çocuklarla birleşik futbol oynayacak ve seyirciler de maviye bürünmeye özendirilecek. Ayrıca çocuklar ulusal yayın Doordarshan’ı devralarak Parlamento’da çocuklarla ilgili konuları gündeme getiren milletvekillerine ödüller verecek.

 
·        Çin, Laos, Lübnan, Nijerya, Umman, Tanzanya,  ABD ve başka ülkelerde çocuklar kendileri açısından önemli konularda haber yapmak için haber merkezlerini devralacak.
 

  • Hollanda’da 30’dan fazla çocuk,  futbol takımı yöneticiliğinden ülkede en çok izlenen günlük dizi Goede Tijden, Slechte Tijden’de çalışmaya kadar düşlerinde yer alan işlere girme şansı bulacak.  

 
·        Dünyada 50’den fazla kuruluş Dünya Çocuk Günü dolayısıyla çocuklara roller verecek ya da çocuklara yönelik desteğini ortaya koyacak. Bu kuruluşlar arasında FC BarcelonaBekoAll Blacks, Qantas ve Amadeus de yer alıyor.  Johnson & Johnson merkezi de çocuklar tarafından devralınırken bu kuruluş UNICEF’in sağlık programlarına yönelik 10 milyon dolar yardım taahhüdünü açıklayacak.  LEGO Grubu ve LEGO Vakfı da dünyanın çeşitli yerlerinde ‘Yapı Değişim’ etkinlikleri düzenleyecek ve bu etkinliklere davet edilen çocuklar düşlerindeki okulun nasıl bir yer olduğuna ilişkin düşüncelerini dile getirecek.
 
·        UNICEF Türkiye Ulusal İyi Niyet Elçileri Tuba Büyüküstün, Kıvanç Tatlıtuğ, spor kulüpleri Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve sanat, medya, iş dünyası #GoBlue #DünyaÇocukGünüetiketleri ile çocukları destekleyecek. İstanbul Yeni Havalimanı ve Türk Hava Yolları bu özel günün önemli destekleyicileri oluyorlar.
 
 
·        Millie Bobby Brown UNICEF’in en yeni İyi Niyet Elçisi olarak göreve atanırken dünyadaki çeşitli ülkeler de UNICEF Gençlik Elçileri belirleyecek:
o   Wang Yuan (Roy Wang),18, şarkıcı, UNICEF Çin Elçisi.
o   Hima Das, 18, atlet, UNICEF Hindistan Elçisi.
o   Hinna Asefi Wardak, 15, televizyon sunucusu, UNICEF Afganistan Elçisi.
o   Sonam Wangchen, 16, şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen, UNICEF Bhutan Elçisi.
o   El Sistema,  Venezuela Ulusal Çocuk Orkestrası, yeni adıyla UNICEF Venezuela Elçileri.
 
 
·        Dünya Çocuk Günü kutlamalarının bir parçası olarak Gençlik Savunucuları ile işbirlikleri yapılacak:
o   Emanne Beasha, 10, şarkıcı ve savunucu ve Joud Mbaideen, 14, yazar ve savunucu, UNICEF Ürdün.
o   Raba Khan, 19, sosyal medya etkileyeni ve YouTube’cu, UNICEF Bangladeş.
o   Kherann Yao, 23,çevreci, Detty Dione Datto, 24, Video günlükçüsü ve engelli savunucusu, Tchonté Silué, 24, blog yazarı ve eğitim savunucusu, UNICEF Fildişi Sahili.
o   Biljana Stojkovic, 14, video günlükçüsü ve etkileyen, UNICEF Sırbistan.
o   Cedi Osman, 23, profesyonel basketbolcu, UNICEF Türkiye.
 
Daha fazla bilgi ve Genç Savunucuların biyografileri için: https://uni.cf/worldchildrensday2018

İrtibat Kişileri

Helen Wylie
UNICEF New York
Telefon: +1 917 265 4516
Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.