Як виховати дитину, яка харчується правильно

6 способів спрямувати дитину на шлях до життя з позитивними звичками

UNICEF
Child eating apple
UNICEF/UN0343155/Pazos
16 Жовтень 2022

Збалансоване харчування підтримує здоров'я вашої дитини та приносить користь, яка може тривати все життя. Навчання дітей здоровому харчуванню з раннього віку допоможе їм мати позитивне ставлення до їжі у дорослому віці. І, вірите чи ні, формування цих звичок може бути веселим і корисним процесом не тільки для дитини, але й для всієї родини! Ось шість порад, які можуть допомогти.

1. Пропагуйте позитивні звички

 

Діти спостерігають за всім, що ви робите - в тому числі і за столом. Ви можете бути зразком для наслідування, обираючи здорову їжу, напої та закуски, а також займаючись цікавою фізичною активністю. Вибір здорової їжі може стати чудовим прикладом для вашої дитини.

Спробуйте запросити дітей до купівлі продуктів або приготування їжі. Їм сподобається брати участь у створенні здорових і смачних страв для своєї родини.

Використовуйте час прийому їжі як нагоду для навчання - разом шукайте різні категорії продуктів харчування та відкривайте для себе поживні речовини та вітаміни, яких потребує ваш організм.
 

2. Підтримуйте здорові стосунки з їжею

 

Здорове мислення щодо вибору продуктів харчування має важливе значення для здоров'я вашого організму і захисту від таких захворювань, як хвороби серця, рак і діабет. Ви можете спрямувати своїх дітей у певному напрямку:

  • Допомогти їм зрозуміти, чи дійсно вони відчувають фізичне відчуття голоду. Це допоможе їм зрозуміти потреби власного організму.
  • Уникати використання їжі як винагороди або покарання. Таке вживання їжі може призвести до того, що у дитини сформується нездорове ставлення до їжі.
  • Не забороняти певні продукти харчування. Заборона певних продуктів, наприклад, солодощів, може викликати у дитини ще більший потяг до них.

Замість того, щоб говорити "ні" нездоровим продуктам та напоям, обмежте розмір порцій та створіть очікування щодо зменшення споживання цих продуктів (наприклад, не щодня). Поговоріть з дітьми про те, чому певні продукти харчування є кращим вибором, ніж інші. Наприклад, коли дитині хочеться солодкого, поясніть, що краще вибрати їжу з натуральним цукром, наприклад, фрукти, ніж оброблені продукти, наприклад, пластівці з додаванням цукру. Спробуйте використовувати нехарчові винагороди за бажану поведінку, наприклад, веселе сімейне дозвілля.

Чим ширший спектр харчового досвіду дітей, тим більша ймовірність того, що вони продовжуватимуть вживати різноманітні продукти з п'яти харчових груп.

3. Відмовтеся від вимоги "з'їсти все з тарілки!"

 

Хоча вам може здаватись, що це допоможе вашій дитині отримати необхідні поживні речовини з їжі, така поведінка може змусити дитину відмовитися від певних продуктів і призвести до негативних асоціацій з прийомом їжі. Якщо ви не можете переконати дитину їсти овочі, покажіть їй, що вони вам подобаються, що вони смачні. Про вибір продуктів харчування діти дізнаються від батьків, тому намагайтеся якомога більше заохочувати їх до цього. Ви також можете спробувати давати дитині фрукти або овочі, які вона любить, разом з іншою здоровою їжею, або заохотити її вибрати новий продукт харчування разом з вами. Якщо викласти фрукти та овочі на тарілці барвистими та веселими візерунками, вони виглядатимуть більш апетитно. Важливо пам'ятати, що, можливо, вам доведеться спробувати кілька разів, щоб переконати дітей спробувати нову їжу - не здавайтеся!
 

4. Контроль порцій є пріоритетом

Надмірно великі порції можуть призвести до збільшення ваги, тому важливо навчити дітей, скільки їжі вони повинні класти на тарілку. Простий спосіб навчити дітей, наскільки великими мають бути їхні порції - використовувати наочність: порція макаронів, рису чи пластівців має бути завбільшки зі стиснутий кулак. Порція м'яса повинна бути розміром з долоню. Кількість жиру, наприклад, вершкового масла, повинна бути розміром з великий палець.

Чи знали ви, що залежно від енергетичних потреб діти мають вроджену здатність регулювати споживання їжі?

5. Починайте день зі здорового сніданку.

 

Ранок у багатьох сім'ях може бути часом, коли всі поспішають, але коли ви починаєте день зі збалансованого сніданку, ви допомагаєте своїй дитині отримати важливі поживні речовини, такі як кальцій і клітковина, необхідні для росту і розвитку. Намагайтеся зробити сніданок багатим на поживні речовини, наприклад звичайний йогурт зі свіжими фруктами, замість солодких пластівців або випічки, які, як правило, містять багато калорій і мало поживних речовин. Крім того, дитина буде довше відчувати ситість.
 

6. Рух - це весело

Дітям потрібно принаймні 60 хвилин фізичної активності щодня. Чому б не повеселитися разом? Намагайтеся планувати сімейні заходи, які змушують всіх рухатися, наприклад, прогулянки або плавання після вечері. І будьте спонтанними, коли є можливість, наприклад, танцюйте разом, якщо почуєте по радіо пісню, яка вам подобається. Також важливо заохочувати дитину до обмеження проведення часу перед екраном (ВООЗ рекомендує не більше однієї години на день для дітей віком 2-4 роки), зосереджувати увагу на активних іграх, які передбачають рух.

Включення здорової їжі та веселих ігор у повсякденне життя сприятиме розвитку вашої дитини, покращенню її здоров'я та формуванню здорового, позитивного вибору на все життя.