Медіа центр

Новини та прес релізи

Архів 2014 - 2007

Публікації

Фотогалереї

Відео

WADADA News for Kids в Україні

Контакти для преси

 

ЮНІСЕФ: світ не впорався із завданням захистити дітей від конфліктів у 2018 році

Вже багато років поспіль порушення прав дітей під час конфліктів залишаються жахливою тенденцією

Нью-Йорк, 28 грудня 2018 року: Майбутнє мільйонів дітей, які живуть в охоплених озброєними конфліктами країнах, залишається під загрозою, оскільки сторони конфліктів продовжують скоювати серйозні порушення прав дітей, а світові лідери не можуть притягти винних до відповідальності, як сьогодні наголосив Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

«Діти, що живуть у зонах конфлікту в різних країнах світу, протягом останніх 12 місяців продовжили страждати від жахливого рівня насильства, а світ і досі не може захистити їх, – підкреслив Мануель Фонтейн, Директор програм ЮНІСЕФ з гуманітарного реагування, – сторони конфліктів вже занадто довго скоюють жахливі злочини в атмосфері майже повної безкарності, і справи все погіршуються. Можна та необхідно робити набагато більше, щоб захистити дітей і допомогти їм».

Діти, що живуть в охопленими війною країнах, зазнають безпосередніх нападів, використовуються як живі щити, їх вбивають, калічать або беруть до військових сил. Зґвалтування, примусові шлюби та викрадення стають поширеною тактикою в конфліктах у різних країнах: від Сирії до Йемену, від Демократичної Республіки Конго до Нігерії, від Південного Судану до М’янми.

У 2018 році:

 • В Афганістані, де насильство та кровопролиття відбуваються кожного дня, за перші дев’ять місяців було вбито або покалічено майже 5 тисяч дітей (стільки ж, скільки за весь 2017 рік). Діти складають 89% усіх цивільних жертв, викликаних вибухонебезпечними пережитками війни.
 • У Камеруні, де відбулася ескалація конфлікту в північно-західних та південно-західних районах, школи, учні та вчителі часто зазнають прямих нападів. У листопаді зі школи в Нквені на північному заході країни було викрадено понад 80 осіб, у тому числі багато дітей. Їх звільнили лише за декілька днів. За наявними даними, станом на сьогодні через конфлікт у цих районах було повністю або частково спалено 93 села, через що багато дітей зазнали критично високого рівня насильства.
 • У Центральноафриканській Республіці, де бойові зіткнення поновилися у значній частині країни, близько 67% дітей потребують гуманітарної допомоги.
 • У Демократичній Республіці Конго міжнаціональне насильство та зіткнення між силами безпеки та озброєними групами/повстанцями в провінції Касаї та у східних провінціях Танганьїка, Південне Ківу, Північне Ківу та Ітурі здійснює руйнівний вплив на дітей. Насильство та нестабільність у східних регіонах ДРК серйозно зашкодили заходам з реагування на поточний спалах Еболи. Окрім цього, перед приблизно 4,2 мільйона дітей стоїть ризик важкої гострої недостатності харчування. Ситуація загострюється порушеннями прав дітей, у тому числі примусом вступати до озброєних груп та сексуальним насильством.
 • В Іраку – навіть хоча збройні зіткнення переважно вщухли – у листопаді на півночі країни було вбито чотири дитини, коли вантажівка, якою вони їхали до школи, потрапила під обстріл. Діти та сім’ї, що повертаються до своїх будівель у районах, в яких раніше проходили інтенсивні бої, досі наражаються на ризики, пов’язані з нерозірваними боєприпасами. Тисячі сімей залишаються переміщеними, і нині перед ними постають додаткові ризики, викликані зниженням температури повітря та повенями.
 • У регіоні озера Чад, де продовжується конфлікт, переміщення та напади на школи, інші навчальні заклади та вчителів, під загрозою перебувають 3,5 мільйона дітей. Нині у південно-східних районах Нігерії, у регіоні Лак у Чаді, на півночі Камеруну та в регіоні Діффа в Нігерії як мінімум 1 041 школу було закрито або їх роботу було призупинено через насильство, небезпеку нападів та заворушення, від чого постраждали близько 445 тисяч дітей.
 • Через спалах насильства в прикордонному районі між Малі, Буркіна-Фасо та Нігером було закрито 1 478 шкіл.
 • У М’янмі ООН продовжує отримувати повідомлення про регулярні порушення прав етнічної групи Рохінджа, які проживають у північній частині штату Ракайн, у тому числі про вбивства, зникнення та свавільні позбавлення волі. Також у країні розповсюджена практика порушень права на свободу пересування й зберігаються перешкоди в доступі до охорони здоров’я та освіти, зокрема, в центральній частині штату Ракайн. Необхідно забезпечити доступ дітей для якісної освіти та інших базових послуг, щоб не допустити появи «втраченого покоління» дітей Рохінджа. В іншому випадку вони не матимуть необхідних навичок, щоб бути корисними для суспільства.
 • На північному сході Нігерії озброєні групи, у тому числі підрозділи Боко Харам, продовжують здійснювати напади на дівчат: зґвалтування, примус до шлюбу з членами озброєних груп та використання їх як «живих бомб». У лютому озброєна група викрала 110 дівчат і одного хлопця з технічного коледжу в Дапчі в штаті Йобе. Хоча більшість дітей після цього була звільнена, п’ять дівчат загинули, а одну досі тримають в рабстві.
 • У Палестині протягом року понад 50 дітей було вбито й сотні дітей зазнали поранень. Багато з них – під час демонстрацій проти погіршення умов життя в секторі Гази. Діти в Палестині та Ізраїлі страждають від травм, страхів та поранень.
 • У Південному Судані безупинний конфлікт та небезпека під час щорічного сезону посухи поставили 6,1 мільйона осіб під загрозу крайньої форми голоду. Навіть із настанням сезону дощів понад 43% населення досі не мають доступу до харчування. Хоча обіцянки щодо поновлення перемир’я дають дітям слабкий промінчик надії, продовжують надходити повідомлення про поширене насильство проти жінок і дітей. Так, нещодавно в місті Бентіу понад 150 дівчат і жінок повідомили про жахливе сексуальне насильство.
 • У Сомалі в перші дев’ять місяців року понад 1 800 дітей були залучені сторонами конфлікту до військових сил, і 1 278 дітей були викрадені.
 • У Сирії протягом січня-вересня ООН підтвердила вбивство 870 дітей. Це найбільший показник за дев’ять місяців за всі роки починаючи з 2011 року, коли в країні спалахнув конфлікт. Протягом року напади продовжувалися. Так, у селищі Аль Шафа на сході Сирії в листопаді було вбито 30 дітей.
 • На сході України конфлікт, що триває вже понад чотири роки, здійснює руйнівний вплив на систему освіти. Було зруйновано та пошкоджено сотні шкіл, через що близько 700 тисяч дітей змушені навчатися у ворожому середовищі на фоні бойових дій різної інтенсивності та загроз, викликаних нерозірваними боєприпасами. Ситуація є особливо важкою для 400 тисяч дітей, які проживають у межах 20 км від лінії зіткнення, яка розділяє підконтрольні Уряду території та непідконтрольні Уряду території та на якій обстріли й висока щільність нерозірваних боєприпасів становлять смертельну загрозу.
 • У Йемені ООН підтвердила факт вбивства або каліцтва 1 427 дітей від нападів, у тому числі безсовісного нападу на шкільний автобус у місті Саада. Школи та лікарні часто потрапляють під обстріли або використовуються у військових цілях, що призводить до порушення права дітей на освіту та охорону здоров’я. Ці обставини ще сильніше загострюють кризу в країні, де кожні 10 хвилин від захворювань, яким можна запобігти, вмирає одна дитина, а 400 тисяч дітей страждають від важкої гострої недостатності харчування.

«У 2019 році ми відзначаємо 30-ту річницю знаменної Конвенції про права дитини та 70-ту річницю Женевських конвенцій. Водночас, нині внутрішніми або міжнародними конфліктами охоплено більше країн світу, ніж будь-коли протягом останніх 30 років. Діти, що живуть в умовах конфлікту, мають найнижчі шанси на те, що їхні права буде забезпечено. Напади на дітей мають припинитися», – зазначив М.Фонтейн.

ЮНІСЕФ закликає усі сторони конфліктів дотримуватися зобов’язань за міжнародним правом і негайно припинити порушення прав дітей і напади на об’єкти цивільної інфраструктури, зокрема, школи, лікарні та системи водопостачання. ЮНІСЕФ також закликає держави, що можуть вплинути на сторони конфліктів, використати цей вплив для забезпечення захисту дітей.

«Необхідно зробити набагато більше, щоб запобігти війнам та покласти край численним збройним конфліктам, які відбирають та занапащають життя дітей. Навіть якщо війни продовжуються, ми ніколи не маємо визнавати напади на дітей. Ми маємо змушувати сторони конфліктів дотримуватись своїх зобов’язань захищати дітей. В іншому випадку діти, їхні сім’ї та громади продовжуватимуть страждати від руйнівних наслідків війн і нині, і в наступні роки», – підкреслив М.Фонтейн.

ЮНІСЕФ працює зі своїми партнерами в усіх цих країнах, щоб забезпечувати для найуразливіших дітей доступ до охорони здоров’я, харчування, освіти та послуг із захисту дітей. Наприклад, у жовтні ЮНІСЕФ допоміг звільнити 833 дітей, яких примусили вступити до військових сил, на північному сході Нігерії. Нині ми працюємо над тим, щоб реінтегрувати цих дітей до їхніх громад. З початку конфлікту в Південному Судані п’ять років тому завдяки зусиллям ЮНІСЕФ майже 6 тисяч дітей, що були розділені зі своїми сім’ями або перебували без догляду дорослих, змогли повернутися до своїх сімей. У Бангладеш у 2018 році ЮНІСЕФ надав психічну та психосоціальну підтримку тисячам дітей-біженців з етнічної групи Рохінджа. В Іраку ЮНІСЕФ працює з партнерами над наданням спеціалізованих послуг для жінок і дітей, які постраждали від ґендерного насильства.

***

Примітка для редакторів:
Мультимедіа матеріали доступні за посиланням: https://weshare.unicef.org/Package/2AMZIFI7QW8B

Дізнайтеся більше про роботу ЮНІСЕФ з дітьми в умовах конфлікту: uni.cf/childrenunderattack

Про ЮНІСЕФ
ЮНІСЕФ працює у найважчих регіонах для охоплення найбільш вразливих дітей. Ми працюємо у 190 країнах і територіях для кожної дитини, щоб забезпечити кращий світ для всіх. Більше інформації про ЮНІСЕФ та нашу роботу з дітьми: www.unicef.org.ua

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook.

Для отримання більш детальної інформації звертайтесь до:
Джо Інгліша (Joe English), ЮНІСЕФ у Нью-Йорку, jenglish@unicef.org , +1 917 893 0692

 

 
Search:

 Email this article

unite for children