Медіа центр

Новини та прес релізи

Архів 2014 - 2007

Публікації

Фотогалереї

Відео

WADADA News for Kids в Україні

Контакти для преси

 

Вчені ініціюють обов’язкове йодування солі

© UNICEF Ukraine 2010. O.Trush
Віце-президент Національної академії медичних наук України Юрій Кундієв

Вчені закликають затвердити обов’язкове йодування харчової солі в Україні на рівні закону, щоб уникнути головного наслідку йододефіциту — падіння розумових здібностей населення. Відповідний законопроект передано голові Верховної Ради Володимиру Литвину та головному державному санітарному лікарю Сергію Риженку.

Про це заявив віце-президент Національної академії медичних наук України Юрій Кундієв, висловлюючи позицію АМН та інститутів медико-біологічного профілю Національної академії наук України.
Він нагадав, що світова медицина на підставі численних досліджень визнала нестачу йоду в харчуванні основною причиною розумової відсталості та незворотніх ушкоджень мозку. Простежено також зв’язок між рівнем інтелекту населення та рівнем життя в країні.

«Кожного року при такому йододефіциті, який є в Україні, народжується 32,5 тисячі розумово відсталих дітей. 32,5 тисячі дітей в майбутньому, коли вони стануть дорослими, вже невзмозі будуть давати той ВВП, до якого ми прагнемо, а навпаки: стануть тягарем для суспільства. Ми втрачаємо генофонд нації, ми втрачаємо науковий, розумовий потенціал», — пояснив академік.

У припиненні масштабної деградації, за його словами, повинно бути зацікавлене усе суспільство і, в першу чергу, держава.

«І тут виникає питання: чому до сих пір не реалізована проста річ, до якої вдалися вже 102 країни світу, де проблема йододефіциту, може, й не така гостра, як в Україні? 102 країни реалізують збагачення солі йодом! — наголосив Юрій Кундієв. — Ми що хочемо зробити — корабель дурнів чи розумну країну, яка прагне розвитку, здобутків на сучасних знаннях, на науці?..»

Академік звернув увагу на те, що збагачена йодом сіль — доступний усім без виключення верствам населення продукт, ефективність і безпечність якого доведена світовим досвідом.

«Чому саме сіль? Тому що, по-перше, сіль вживають всі. По-друге, тут можна точно дозувати, бо солі більше, ніж треба, не з’їсиш», — сказав він, додавши, що ніякими іншими харчовими продуктами, збагаченими йодом, чи медичними препаратами йоду масову профілактику йододефіциту забезпечити неможливо.

При цьому Кундієв відзначив, що нейодована сіль також має бути доступною, однак у обмеженій кількості — для тих, хто має медичні протипоказання, такі як алергічна реакція на йод (це 1–2% населення), — і, можливо, розповсюджуватися через аптеки.

Згідно із запропонованим проектом закону, сіль, що використовується для виробництва продуктів харчування (за винятком технологій, що потребують використання нейодованої солі), а також кормова сіль (за винятком  кускової  та солеблоків), підлягає йодуванню. Передбачається, що реалізація харчової йодованої солі має бути обов’язковою для всіх суб’єктів господарювання у роздрібній торгівлі, а роздрібна ціна на йодовану сіль не повинна перевищувати роздрібну ціну на нейодовану сіль. Витрати виробникам за йодування солі пропонується відшкодовувати через механізм пільгового оподаткування, розроблений Кабінетом міністрів.

Раніше з невідкладною необхідністю масового використання йодованої солі для подолання йододефіциту в Україні погодились учасники профільного міжнародного семінару, що відбувся 23 вересня цього року в рамках Четвертого Національного конгресу з біоетики в Києві. Дослідження 2007–2009 років, проведені вченими-медиками та фахівцями Міністерства охорони здоров’я України, засвідчили, що у регіонах України з виразним йододефіцитом вже немає дітей з інтелектом вище середнього рівня і присутня велика кількість дітей з низьким і дуже низьким інтелектом.

Стратегия устранения йодного дефицита в Республике Беларусь

* * *
 
До уваги редакторів: Україна розташована у зоні природного йододефіциту. Він зумовлений низьким вмістом йоду в ґрунті й воді, а відповідно — у продуктах харчування місцевого походження: рослинах, м’ясі та молоці тварин, які ними годуються. Сьогодні дефіцит йоду відчуває близько 70% населення України.

Щоденна нестача кількох десятків мікрограмів йоду в харчуванні може призвести до незворотніх порушень розвитку і функціонування людського організму. Особливу загрозу дефіцит йоду становить для розумових здібностей і, відповідно, життєвої успішності людини.

В умовах йододефіциту кількість випадків розумової відсталості серед населення зростає удвічі, а показники інтелекту знижуються на 10–15 пунктів.

Навіть легкий дефіцит йоду у вагітної жінки не дає реалізуватися інтелектуальному потенціалу дитини, закладеному на генетичному рівні. Серйозна нестача йоду у вагітних жінок призводить до народження дітей з кретинізмом.

Якщо ситуацію не змінити, в Україні доведеться щороку відкривати 1–2 школи для дітей з послабленим розумовим розвитком. Інтелектуального потенціалу, який вже щорічно втрачає Україна через йододефіцит, вистачило б на 3000 геніїв.

Водночас уникнути цих проблем неймовірно легко: необхідно лише постійно споживати йодовану сіль замість звичайної.

Швейцарія, яку ми знаємо сьогодні, належить до найбільш розвинених країн і посідає десяту позицію за середнім рівнем IQ населення у світі. Однак іще 100 років тому розумова відсталість як наслідок природного йододефіциту була нормою для швейцарців: в окремих кантонах розумово відсталими були 90% населення.

Розвиватися країні дозволила ліквідація природного йододефіциту шляхом масового використання йодованої солі. Сучасні карти сталої відсутності йодного дефіциту і високого рівня розвитку країн співпадають.

Про ЮНІСЕФ: Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) є світовим лідером з захисту прав та інтересів дітей. Фонд працює у понад 150 країнах заради захисту та підтримки дітей починаючи з раннього віку та до юності. Програми Фонду фінансуються з добровільних внесків фізичних осіб, компаній, закладів та урядів. Представництво Фонду в Україні відкрито у 1997 році.

За більш детальною інформацією, будь-ласка, звертайтесь: Олена Труш, керівник проектів з питань харчування, ЮНІСЕФ Україна, за телефоном +38.044.254.2450, otrush@unicef.org

 

 
Search:

 Email this article

unite for children