Наша робота

Здоров'я та розвиток дитини

Грудне вигодовування

ВІЛ/СНІД

Захист дитини

Адвокація, інформаційна та соціальна політика

U-Report: Твоя думка важлива!

Вода, санітарія та гігієна (WASH)

 

Вода, санітарія та гігієна (WASH)

Одна з цілей ЮНІСЕФ на глобальному рівні – забезпечити, щоб кожна дитина жила в чистому та безпечному середовищі, оскільки чиста питна вода, належні санітарні умови та дотримання правил гігієни є вкрай важливими для виживання та розвитку дітей.

На сьогодні ЮНІСЕФ є світовим лідером з питань води, санітарії та гігієни під час надзвичайних ситуацій. Керуючись своїми Основними зобов’язаннями перед дітьми в гуманітарній діяльності, ЮНІСЕФ здійснює безпосереднє реагування на надзвичайні ситуації в країнах світу та координує діяльність різних агенцій у галузі води, санітарії та гігієни. Ця робота охоплює всі аспекти: від забезпечення готовності до надзвичайних ситуацій до відбудови та відновлення після таких ситуацій.

ЮНІСЕФ перебуває на чолі пошуків інноваційних шляхів забезпечення доступу до води та побудови стійкої до зміни клімату інфраструктури. Серед наших пріоритетів все більше зростає значення чистого та безпечного середовища.

Програму з питань води, санітарії та гігієни

З початком збройного конфлікту на сході України для мільйонів українців на Донбасі доступ до базових послуг став питанням життя і смерті. Постійні обстріли призвели до пошкоджень інфраструктури, у тому числі водогонів, водоочисних станцій, водосховищ та каналізаційних об’єктів. Це поставило доступ мільйонів людей до чистої питної води під загрозу. Окрім цього, конфлікт та економічна нестабільність погіршують доступність засобів гігієни, у тому числі для найуразливіших груп.

Відтак, Представництво ЮНІСЕФ в Україні започаткувало програму з питань води, санітарії та гігієни (WASH) як складову заходів з гуманітарного реагування для задоволення потреб дітей, жінок і чоловіків у зоні конфлікту. Перші заходи були спрямовані на надання гуманітарної допомоги, у тому числі забезпечення постачання води у надзвичайних ситуаціях і надання основних засобів гігієни, але пізніше обсяг діяльності ЮНІСЕФ розширився. На сьогодні ми підтримуємо навчальні заклади та медичні установи шляхом ремонту каналізаційних систем та туалетів, забезпечуємо надання вкрай необхідних матеріалів для компаній-водопостачальників, відновлення систем децентралізованого водопостачання, підготовку до непередбачуваних обставин та планування. Дитячий фонд ООН планує подальше розширення обсягу заходів з питань води, санітарії та гігієни в рамках нової Програми діяльності ЮНІСЕФ в Україні на 2018‑2022 роки. На сьогодні допомоги в галузі води, санітарії та гігієни потребують 3,4 мільйона осіб у тому числі 1,8 мільйона осіб – на підконтрольних Уряду територіях, 1 мільйон осіб – на непідконтрольних Уряду територіях, і до 600 тисяч осіб – у п’ятикілометровій зоні з обох сторін лінії зіткнення1.

ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ програми з питань води, санітарії та гігієни Представництва ЮНІСЕФ в Україні:

#1: Задовольнити потреби населення, що постраждало від конфлікту, у воді, санітарії та гігієні через програми на рівні громад;
#2: Розбудувати спроможність комунальних підприємств з водопостачання та водовідведення щодо забезпечення безперебійного постачання води ураженому конфліктом населенню; та
#3: Пом’якшити ризики для довкілля, пов’язані зі сталим споживанням водних ресурсів та управлінням твердими відходами в уражених конфліктом районах.

Для задоволення потреб найуразливіших дітей, жінок і чоловіків ЮНІСЕФ тісно співпрацює з Урядом, громадськими організаціями та приватним сектором.
Наша діяльність на місцях спрямована на розбудову спроможностей первинних та вторинних водопостачальників та водопровідно-каналізаційних господарств, підтримку мереж водопостачання в сільській місцевості та забезпечення доступу до води в надзвичайних ситуаціях, відновлення інфраструктури водопостачання, забезпечення якості води, розповсюдження необхідних засобів гігієни та популяризацію дотримання правил особистої гігієни.

РОЗБУДОВА СПРОМОЖНОСТЕЙ ПЕРВИННИХ ТА ВТОРИННИХ ВОДОПОСТАЧАЛЬНИКІВ

Понад 80% населення Луганської та Донецької областей отримують питну воду через централізовані системи водопостачання. ЮНІСЕФ надає підтримку первинним та вторинним водопостачальникам (водоканалам), що забезпечують роботу цих систем, для того, щоб люди мали постійний доступ до питної води. Зокрема, ми здійснюємо такі види підтримки:

 • Надання хімічних реагентів для очищення води, у тому числі рідкого хлору, гіпохлориту натрію, хлорного вапна, активованого вугілля, коагулянтів та флокулянтів;
 • Надання техніки (екскаваторів, водовозів та автомобілів технічного обслуговування);
 • Надання обладнання (генераторів, зварювальних апаратів та установок для очищення води);
 • Надання труб, насосів та комплектуючих матеріалів для проведення своєчасного ремонту;
 • Підтримка ремонту та відновлення об’єктів водопостачання;
 • Надання захисного одягу та засобів;
 • Проведення управлінської, фінансової та інженерної оцінки ризиків роботи; та
 • Розбудова спроможностей водоканалів щодо фінансового та операційного управління об’єктами водопостачання та водовідведення.

ДЕЦЕНТРАЛІЗОВАНЕ ВОДОПОСТАЧАННЯ

Відновлення систем децентралізованого водопостачання є важливим компонентом програми ЮНІСЕФ з питань води, санітарії та гігієни в Україні. У рамках цього компоненту ми відновлюємо та покращуємо доступ до водопостачання для сіл та малих міст. В основі нашої роботи – тісна співпраця та взаємодія з громадами і місцевими органами влади. ЮНІСЕФ надає матеріали, а сільські/міські ради організовують і виділяють фінансування для будівельно-монтажних робіт. Такий підхід передбачає відповідальність громад та місцевих органів влади за процес і його результати, а також зобов’язання щодо підтримання роботи та обслуговування систем водопостачання та водовідведення.
Цей компонент включає такі види діяльності:

 • Проведення детальної оцінки систем водопостачання в малих містах та селах;
 • Будівництво та відбудова колодязів/свердловин;
 • Ремонт та відновлення місцевих мереж водопостачання та водовідведення на основі планів громад зі створення більш стійких систем децентралізованого водопостачання.

ВОДОПОСТАЧАННЯ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ

ЮНІСЕФ надає підтримку для забезпечення постачання води до контрольно-пропускних пунктів, навчальних закладів, медичних установ і домогосподарств у ситуаціях, коли централізовані або децентралізовані системи водопостачання відсутні чи не працюють. Ця діяльність включає такі заходи:

 • Розповсюдження води в пляшках;
 • Доставка води водовозами; та
 • Розповсюдження ємностей та резервуарів для зберігання води в місцях, де важливо постійно мати запаси води.

ПІДТРИМКА КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ ВОДИ

ЮНІСЕФ в Україні надав обладнання та необхідні реагенти лабораторним центрам Міністерства охорони здоров’я в Донецькій і Луганській областях. Надані матеріали дозволили забезпечити роботу лабораторій та скоротити час для проведення тестування якості води.

ВІДНОВЛЕННЯ ТА ПЕРЕОБЛАДНАННЯ ТУАЛЕТІВ ТА ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНИХ СИСТЕМ В НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ І МЕДИЧНИХ УСТАНОВАХ

ЮНІСЕФ підтримує заходи з відновлення та переобладнання туалетів та водопровідно-каналізаційних систем в навчальних закладах і медичних установах, у тому числі:

 • Відновлення та переобладнання туалетів, душових та систем каналізації; та
 • Відбудову та ремонт систем водопостачання.

НАДАННЯ НЕОБХІДНИХ ГІГІЄНІЧНИХ ТОВАРІВ ТА ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ ДОТРИМАННЯ ПРАВИЛ ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ

Робота ЮНІСЕФ у галузі підтримки гігієни спрямована на популяризацію належних гігієнічних практик, необхідних для запобігання захворюванням і підтримання здоров’я дітей та їх батьків. В умовах надзвичайних ситуацій вкрай важливо забезпечити доступність гігієнічних товарів та інформації про правила особистої гігієни. Зокрема, ЮНІСЕФ проводить такі заходи в цій сфері:

 • Розповсюдження гігієнічних наборів, визначених з урахуванням особливостей віку та потреб цільових груп;
 • Розповсюдження електронних ваучерів, які можна обміняти на гігієнічні товари в магазинах;
 • Популяризація належних гігієнічних практик шляхом проведення занять з питань підтримання особистої гігієни у школах та розповсюдження матеріалів про гігієну на електронних платформах, протягом тематичних заходів тощо; та
 • Створення батьківських кімнат у медичних установах.

Завдяки діяльності ЮНІСЕФ у 2017 році було забезпечено безперебійний доступ до чистої питної води для понад 1,4 мільйона осіб, а 176 0672 дітей, жінок і чоловіків в уражених конфліктом районах Донецької та Луганської областей отримали гігієнічні товари та інформацію про правила особистої гігієни.

КЛАСТЕР «ВОДА, САНІТАРІЯ ТА ГІГІЄНА»

Програма ЮНІСЕФ у галузі води, санітарії та гігієни впроваджує усі напрямки діяльності, описані вище. Водночас, в Україні також створено Кластер «Вода, санітарія та гігієна». Кластер здійснює координацію діяльності гуманітарних установ з питань води, санітарії та гігієни, а також обмін інформацією. На відміну від програми ЮНІСЕФ, Кластер не впроваджує конкретних заходів або проектів.

Кластер «Вода, санітарія та гігієна» розпочав роботу в Україні у середині грудня 2014 року. На сьогодні він координує діяльність 20 гуманітарних партнерів.

Більше інформації про Кластер, а також матеріали про правила гігієни та деталі роботи Кластера доступні за посиланням: https://www.humanitarianresponse.info/en/operations/ukraine/water-sanitation-and-hygiene
Матеріали про правила у особистої гігієни (українською та російською мовами): http://7planets.com.ua

 

 
Search:

 Email this article

unite for children