Наша робота

Здоров'я та розвиток дитини

Грудне вигодовування

ВІЛ/СНІД

Захист дитини

Адвокація, інформаційна та соціальна політика

U-Report: Твоя думка важлива!

 

Ліквідація захворювань, спричинених йодним дефіцитом

Стратегія універсального йодування солі рекомендована ВООЗ, ЮНІСЕФ та Міжнародним комітетом по контролю за йододефіцитними захворюваннями (ICCIDD), як основна стратегія для стійкої, довготривалої ліквідації йодного дефіциту. Нажаль, до цього часу в Україні немає затвердженої політики, законодавства і програми дій щодо ліквідації йодного дефіциту та захисту наступних поколінь від інтелектуальної деградації.

ЮНІСЕФ підтримує Уряд України у вирішені питання подолання йодного дефіциту і надає технічну, фінансову та експертну допомогу.

Йододефіцитні захворювання (ЙДЗ) визнані національною проблемою здоров’я в Україні. Національне дослідження проведене Міністерством охорони здоров’я за підтримки ЮНІСЕФ і  Центру по контролю захворювань США у 2003 році підтвердило існування легкого йододефіциту на всій території України. 80% дітей народжуються і розвиваються в умовах йодного дефіциту і не отримують необхідної кількості йоду з природними продуктами харчування.  Найбільш серйозним наслідком йодної недостатності є негативний вплив на розвиток мозку, що призводить до відставання у психічному та фізичному розвитку.  Низьке споживання йоду під час вагітності та перших місяців життя може знизити потенціальний коефіцієнт інтелекту (IQ ) дитини на 10-15 одиниць.

У 2004 році представництво ЮНІСЕФ надало Уряду України допомогу у проведенні оцінки потенціального шкоди йододефіциту по втраті майбутньої продуктивності та оцінки переваг запровадження універсальної йодизації солі. Провідні вчені України підрахували, що економічні втрати в результаті йодного дефіциту в країні складають щорічно близько 44 мільйони доларів США. Інвестування в програму попередження йодного дефіциту і ліквідація даної проблеми дасть можливість повернути в бюджет до 80% коштів, потенційно загублених у результаті зниженої продуктивності.

Україна є одним із основних виробників солі в Європі. Українські виробники виробляють щорічно до 150 000 тон адекватно йодованої солі  і мають достатній потенціал для повного забезпечення потреб країни. Нажаль тільки 30% всієї йодованої солі поступає на місцевий ринок, більшість продукції експортується в сусідні країни. Протягом 2004-2009 років ЮНІСЕФ сприяв інформуванню населення про користь вживання йодованої солі і підтримував впровадження кампанії соціального маркетингу у Львівській, Черкаській, Київській, Вінницькій, Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Луганській та Донецькій областях.

На превеликий жаль, різні бізнесові інтереси, пов’язані з просуванням йодомістких препаратів на фармацевтичному ринку країни є єдиною причиною, чому спеціалісти у галузі охорони здоров’я до цього часу не підтримали  прийняття закону про універсальну йодизацію солі.

Вирішення проблеми є можливим тільки при комплексному підході всіх зацікавлених партнерів: Міністерства охорони здоров’я, Міністерства аграрної політики, Академії медичних наук, приватного сектору, громадських та міжнародних організацій. Тільки прийняття закону зможе створити базу для розробки і впровадження комплексних механізмів управління програмою і моніторингу ситуації на постійній, довготривалій основі.

 

 
Search:

 Email this article

unite for children