Проект UPSHIFT допоміг харківській молоді реалізувати свої мрії

UPSHIFT дозволяє молодим підприємцям Харкова підняти свої ідеї на новий рівень

Юлія Суркова
image
UNICEF/2019/Kharkiv/Viktoriia Iakymenko

20 Серпень 2019

Понад 9000 молодих людей у Харкові долучилися до курсів з порятунку життя, роботи інклюзивної майстерні, уроків із сексуальної освіти в школах завдяки проектам, що придумали, розробили та втілили у життя такі самі молоді люди для своїх однолітків.

Програма UPSHIFT Україна, що здійснюється ЮНІСЕФ за підтримки Європейського Союзу, сприяє  формуванню підприємницьких навичок у підлітків і молоді в якості агентів соціальних змін, а також надає можливості підліткам реалізувати власні ініціативи і брати участь в соціальному підприємництві. В Україні програму було запущено у 2018 році в Харкові.

На участь в UPSHIFT Україна було подано 282 командні заявки, а значить в ньому взяли участь більше тисячі молодих людей.

В результаті було відібрано 60 команд, а 30 з них отримали фінансування і 3-місячну підтримку та консультації. Загальна сума грантів, яку отримали команди в рамках проекту, склала 2 млн 980 тис. гривень.

Завдяки успіху програми, у 2019 році вона поширюється на Донецьку та Луганську область.

«Коли десь в квітні минулого року ми тільки починали цей проект у Харкові, мені було навіть складно уявити ось цей яскравий фест з класними, крутими проектами і дійсно креативними людьми, які взяли на себе відповідальність зробити щось хороше. Дуже рада, що цей проект стартував з Харкова - міста, де багато креативної молоді, і зараз переможці проекту - зразок для тих, хто буде далі брати участь в ньому», - сказала під час фестивалю, де були презентовані фіналісти UPSHIFT, консультантка ЮНІСЕФ Ольга Климовська.

 

Команда «4 life`s»: Рятувати життя легко і без паніки

image
UNICEF/2019/Kharkiv/Viktoriia Iakymenko
Команда 4 Life (червоні футболки) проводить майстер-клас з надання першої допомоги для відвідувачів фестивалю UPSHIFT у Харкові, Україна, 30 травня 2019 року.

Студент фельдшерського училища Дмитро Короткий і його товариші переконалися в тому, наскільки важливі курси першої допомоги під час своєї медичної практики у Харкові.

«Якщо людина в критичному стані, без тями та потребує реанімації, відлік йде на секунди. Немає часу на паніку і на роздуми - ти повинен спокійно і чітко діяти по кроках", - розповідає 19-річний Дмитро.

Короткий разом з Дариною Кізман, Ганною Кондратенко і Христиною Слінченко вирішили відкрити недорогі, але необхідні курси першої допомоги в рідному місті. Але коштів на проект у студентів-медиків не було. Реалізувати мрію допомогла участь в проекті UPSHIFT.

"Ми їхали з дівчатами у трамваї і побачили оголошення про конкурс від ЮНІСЕФ та ЄС. Спочатку подумали, що це не реально виграти в такому престижному конкурсі. А потім порадилися і сказали собі: а що ми втрачаємо?", - сміється Діма.

Так з'явився проект «4 life`s», що виграв на конкурсі 110 тисяч гривень фінансової підтримки. За виділені гроші підлітки купили манекени, бинти, косинки для локалізації переломів, а також замовили в друкарні інформаційні листівки. «І, звичайно, ми самі пройшли курси по першої допомоги від Європейської ради, і отримали сертифікати», - згадує Дмитро.

image
UNICEF/2019/Kharkiv/Viktoriia Iakymenko
Дмитро Короткий, 19 років, та Дарина Кізман, 19 років, проводять майстер-клас з надання першої допомоги для відвідувачів фестивалю UPSHIFT у Харкові, Україна, 30 травня 2019 року.

Перші тренінги з надання медичної допомоги команда провела серед школярів. Найбільше Дімі сподобалося викладати школярам 7-8 класу. «У цьому віці у дітей дуже висока мотивація. Було видно, як вони прикладали зусилля, як хотіли зробити добре і правильно. Дитині з маленькою вагою важко робити непрямий масаж серця, але вони дуже старалися, у деяких виходило навіть краще, ніж у дорослих», - розповідає студент.

Одна з учасниць команди Христина Слінченко каже, що їхній курс унікальний, адже більше ніде в Україні немає безкоштовного повторення матеріалу. «Наш восьмигодинний курс коштує 600 грн. Причому це не суха лекція. Ви потрапите разом з інструктором в різні ситуації і навчитеся з них легко виходити. А повторення буде у стислій формі. Ми раз на місяць будемо запрошувати учасників, щоб закріпити навички», - з гордістю розповідає 19-річна медик.

Христину дуже вразив випадок, коли в Харкові жінка 30 хвилин робила непрямий масаж серця і штучне дихання чоловікові, який перебував без свідомості. А коли приїхала «швидка», пацієнта змогли врятувати завдяки її старанням.

«Тому ми хочемо навчити людей необхідним навичкам порятунку життя. Адже насправді це досить легко - надавати першу допомогу», - посміхається дівчина.

 

Інклюзивна майстерня «Креавіта»: творчість, спілкування і заробіток

image
UNICEF/2019/Kharkiv/Viktoriia Iakymenko
Ірина Сорока, 24 роки (праворуч) та її команда презентували свій соціальний проект для інвалідів на фестивалі UPSHIFT у Харкові, Україна, 30 травня 2019 року.

Харків'янка Ірина Сорока крім своєї основної професії веб-дизайнера освоює зараз нову - варить, виготовляє і розписує вручну свічки. «Мені подобається і ідея, і процес. Тут немає нічого складного. Але мені як веб-дизайнеру, звичайно ж, найбільше подобається прикрашати», - ділиться 24-річна дівчина, яка на свічковому воску малює види Харкова та яскраві квіти.

Ірина, як член Харківської міської громадської організації інвалідів «Креавіта», разом зі школярами придумала організувати інклюзивну майстерню виготовлення і розпису свічок. Цей проект брав участь в останній - шостій хвилі - UPSHIFT і отримав грант у розмірі 80 тисяч гривень.

Дівчина розповідає, що створення майстерні допомагає не тільки заробляти, але і творчо реалізовуватися і соціалізуватися людям з інвалідністю.

image
UNICEF/2019/Kharkiv/Viktoriia Iakymenko
Ірина Сорока, 24 роки, представляє свій соціальний проект для людей з обмеженими можливостями, на фестивалі UPSHIFT у Харкові, Україна, 30 травня 2019 року.

«Людей з інвалідністю часто не сприймають як конкурентоспроможних. Тому ми вирішили об'єднатися з активними школярами і створити такий проект, в якому люди з інвалідністю зможуть навчитися і працевлаштуватися в подальшому. А діти зможуть розвиватися, знаходити друзів і заробляти перші гроші», - згадує Ірина.

Отримані в проекті гроші учасники «Креавіта» витратили на закупівлю матеріалів. Це парафін, стеарин, дроти. «Замовляли 300 кг парафіну. Це кілька мішків. Так що для нас зварити 200 свічок - це абсолютно реальна цифра», - впевнена дівчина.

Крім безпосереднього виготовлення і продажу свічок, інклюзивна майстерня проводить безкоштовні майстер-класи для школярів і в цілому для всіх бажаючих навчитися своїми руками робити красиві свічки.

За словами Ірини найбільше роботою в майстерні цікавляться школярі зі старших класів. «Вони прагнуть отримати знання і перше місце працевлаштування в ці роки. І добре, що в інклюзивній майстерні можуть працювати і здорові діти. Все тут спілкуються на рівних», - зазначає молода майстриня, на семінарах якої вже побували 15 осіб.

 

Команда StepUp: Дружба проти самотності, булінгу та агресії

image
UNICEF/2019/Kharkiv/Viktoriia Iakymenko
Вікторія Луценко, 15 років (зліва) та її група StepUp представляють результати свого соціального проекту, орієнтованого на складних підлітків, на фестивалі UPSHIFT у Харкові, Україна, 30 травня 2019 року.

Школярка Поліна Чижова зізнається, що до проекту StepUp у неї не було друзів. «Мені всюди некомфортно. У мене не склалася соціальна група. Але зараз, після участі в проекті, після такої роботи я навіть можу підійти до незнайомця», - каже сором'язлива 16-річна Поліна. Тепер у неї є хороша подруга Віка і компанія однодумців, з якими можна поділитися своїми проблемами і страхами.

Поліна - одна з 15-ти важких підлітків, з якими в рамках проекту StepUp працювали 15 активних волонтерів їхнього віку, а також тренери і психологи.

Такий курс створили і висунули на конкурс проектів UPSHIFT троє харківських студентів.

«Надалі ми хочемо створити організацію, що захищала б права і допомагала в адаптації важким підліткам. Але поки вирішили почати з малого і провести такий курс для 30 дітей. Де сором'язливі, злі, агресивні діти, підлітки з проблемами в сім'ях, ті, над ким знущалися або ті, хто знущався, змогли б розібратися в собі і, головне, знайти друзів», - з натхненням розповідає про свою ідею 20-річний Іван Панаско, студент-медик з Харкова.

Волонтерів, дітей з активною життєвою позицією, організатори проекту знайшли у школах міста. А потім навчали їх протягом двох місяців.

 «Перша частина проекту полягала в тому, щоб максимально підготувати нас до спілкування з важкими дітьми. У нашому розумінні - це ті, хто замкнутий, у них немає друзів, переїхали з іншого міста або зони конфлікту. Загалом ті, кому просто потрібно допомогти соціалізуватися в новому суспільстві. Ми ходили на різні тренінги з психології, освіти, першої допомоги і навіть самооборони», - згадує 15-річна Віка Луценко, яка стала волонтерокою проекту.

Після навчання волонтери вибрали зі свого оточення по одному підлітку, якому хотілося допомогти. І вже всі разом стали ходити на тренінги з тімбілдингу, а іноді просто в кафе або кіно. Отримання гранту у розмірі 60 тис грн від UPSHIFT допоміг організувати все це.

«Наша ідея була в тому, щоб з підлітками працювали саме їх однолітки, з якими простіше ділитися проблемами. Зараз проект вже закінчився, але я бачу, що вони продовжують проводити час разом. А значить всі дійсно подружилися», - радіє Ваня.

Позитивний досвід команд, їхня дружба та самовіддача довели успіх програми UPSHIFT Україна. Тому ЮНІСЕФ вирішив в наступному навчальному році розширити проект ще на два регіони - на Луганську та Донецьку області.