Молодь готова увімкнути CODE RED кліматичних змін

Довкілля лежить в основі нашого життя, і наше майбутнє залежить від того, наскільки ми СЬОГОДНІ амбітні, проактивні та рішучі в переході на нові способи управління природними ресурсами.

Анастасія Бушовська
image
UNICEF
12 Листопад 2021

Яким я бачу 2050 рік? Сталим, зеленим, з чистим повітрям та річками. Я вірю, що таким він буде завдяки населенню та уряду, які розуміють, що повітря, яким ми дихаємо, та вода, яку ми п’ємо - і є ми. Довкілля лежить в основі нашого життя, і наше майбутнє залежить від того, наскільки ми СЬОГОДНІ амбітні, проактивні та рішучі в переході на нові способи управління природними ресурсами.

Приймати рішення потрібно вже ЗАРАЗ. Бо кліматична криза не чекає, вона вже тут. Чим надалі ми відкладаємо розв'язання нагальних питань, тим болючішими та більш різкими будуть подальші зміни. Тому у молоді мало часу для того, щоб визначається куди саме рухатися. Адже те, в якому світі будемо жити ми та прийдешні покоління, визначається процесами у нашому сьогоденні.

То що ж ми залишимо у спадок? Вибір за нами. Тому ми, молодь, не можемо мовчати. Голос молоді має бути почутим.

Особисто для мене, активна протидія кліматичній кризі - це важлива складова впевненості у майбутньому. Це впевненість в тому що країна, в якій я живу, за 50 років матиме достатньо води, щоб вберегти населення від посухи та нестачі продовольства. Це впевненість в тому, що частина країни не опиниться під водою, що природні катаклізми не поставлять під загрозу моє та мільйони інших життів.

З особистих вражень - де б я не була, я бачу наслідки зміни клімату. Йду в похід по горах Грузії, а там тануть льодовики. Їду в сусідню область, а там засихають дерева через зсув кліматичних поясів. Що вже й казати про зміну кількості опадів, нескінченні пожежі, що палають по всьому світу. Якщо це наше складне сьогодення, то що буде далі? Мене здається, що цю проблему може розв’язати оптимізація нашого впливу та налагодження взаємодії з навколишнім середовищем.

І визначається ця взаємодія не лише міжнародною політикою, але і простими повсякденними справами - встановленням світлодіодних лампочок замість ламп розжарювання, утепленням будівлі, замість витрати теплоносіїв, компостуванням листя замість його спалювання.

У молоді є суперсила - свіжий погляд на питання зміни клімату та його вирішення. Молодь є носієм потенціалу майбутнього, можливостей та енергії. Нашого запалу вистачить на те, щоб боротися, виходити на акції та страйки, демонструвати свої вимоги. Адже наше бачення є важливим для майбутнього, бо ми і є майбутнє.

Зміна клімату та нагальність ухвалення рішень давно визнана багатьма авторитетними експертами. Це вже - CODE RED. Так зазначають вчені у звіті 2021 року Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату. Тому дуже важливо щоб уряди країн змогли домовитися щодо механізмів, які зменшать вплив людства на навколишнє середовище.

То який зв’язок між Рамковою конвенцією ООН (СОР) та молоддю?

Цей захід створений саме для переговорів представників країн щодо міжнародної кліматичної політики. І одна з його задач - залучити якомога більше різноманітних людей до розв'язання кліматичних питань. Зокрема, для молоді, це можливість бути почутими, озвучити свої вимоги, отримати досвід переговорів, знайти однодумців з інших країн та надихнутися на подальшу діяльність в кліматичному русі. 

СОР26 у Глазго - це ще одна сходинка на шляху до запобігання підвищенню глобальної температури, та утримання її до 2 градусів Цельсію. А якщо вдасться - на рівні 1,5 градуси. Така ціль була встановлена Паризькою угодою у 2015 році. Саме запобігання підвищення температури дозволить зменшити кількість катастроф та вберегти мільйони життів.
 

Цього року взяти участь у СОР26 молоді допомагає Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).  Для молодих активістів з України й з інші країн світу ЮНІСЕФ дає можливість стати частиною глобального екологічного руху та вплинути на прийняття міжнародних рішень. Тож з такою потужною підтримкою та з можливостями СОР я розумію, що “я не одна”. І що у нашого світу є майбутнє.


Після СОР я сподіваюся привезти з собою в Україну глибше розуміння міжнародних процесів та можливостей, які допоможуть мені працювати над підвищенням локальної кліматичної грамотності та залучати населення до розв'язання екологічних питань.

І я вірю, що в майбутньому на нас чекають міста з чистим повітрям, чистою водою та чистою енергією, озелененні й наповненні життям. Питання лише у рішеннях, які ми ухвалюємо зараз, і нашому впливі на ці рішення. І неймовірно важливо, щоб голос молоді був врахований. Отже, ЧАС ДІЯТИ ЗАРАЗ!

Коротко про мене:

Мені 24 роки, я народилася та проживаю в Києві. Нещодавно закінчила магістратуру в Нідерландському вузі за напрямком Environmental Sciences. Наразі працюю у Благодійному Фонді «Право на захист», де допомагаю у дослідженні щодо декарбонізації вугільних регіонів. Останні декілька років активно беру участь у кліматичному русі, та є волонтеркою ГО "Екодія". Також беру участь у міжнародній ініціативі Climate Scorecard, для якої щомісячно пишу публікації про прогрес України у досягненні цілей Паризької угоди. Зараз ще є учасницею програми Екологічного Менторства Громад від Української школи політичних студій та Лабораторії законодавчих ініціатив, де прагну створити мапу екологічних проблем разом із Чернігівською міською громадою для подальшого вирішення питань довкілля. У вільний час обожнюю ходити у походи та навчаюся акторській майстерності.