«Ми хочемо своїм прикладом показати, що молодь здатна на зміни»
Учасники програми UPSHIFT обʼєднують молодь довкола просторів, де народжуються ідеї для змін

- Доступно:
- Українська
- English
Обʼєднати однодумців і надихнути на важливі для громади покращення — з такою метою молодь Житомирщини подала заявки на участь у програмі UPSHIFT. Команди «Захисники слова» та «Світло-двіж» пройшли навчання й отримали необхідні ресурси для реалізації ідеї — створення просторів у своїх населених пунктах.
Ця ініціатива — щось значно більше, ніж облаштування місця для зустрічі молоді. «Я шукав людей, які б хотіли робити корисні справи. А для цього потрібен був ефективний інструмент. І таким інструментом став саме молодіжний простір. Йдеться не просто про розставляння у приміщенні меблів, а про постійну роботу з дітьми та молоддю», — розповідає 18-річний Артем, учасник команди «Захисники слова» із Коростишева.

Хлопець разом із друзями облаштували простір, де можна повчитися, попрацювати, а головне — знайти друзів серед тих, з ким у тебе спільні інтереси. Тут працює дебатний клуб, проходять покази фільмів, а також цікаві й корисні лекції. Наприклад, можна дізнатися про волонтерство, сексуальну освіту, українську культуру. Великий попит у молоді й на арт-терапію. Кожну подію відвідують близько 20 молодих людей, переважно це учні старших класів.

«Молодіжні простори — це основа, — говорить Артем. — Місце, де народжуються ідеї. Потім вони виходять за межі молодіжного простору. І це дуже класно, тому що вплив і зміни, які ці ідеї спричиняють для громади, досить глобальні та торкаються життя кожного в Коростишеві».

Цю думку поділяє його колега по програмі 17-річний Роман. Хлопець — учасник команди «Світло-двіж» із селища Курне. Попри те що населений пункт має менше тисячі жителів, на кожну подію у просторі приходять понад 30 молодих людей. Роман розповідає, що їхній проєкт надихнув і односельців на дії: «Раніше ніхто й не думав, що в нашому селищі можна щось змінити. А тепер щойно в когось виникає ідея, ми одразу її розкручуємо — міркуємо, як реалізувати. Наприклад, найближчим часом з жителями селища створюватимемо волейбольний майданчик. Люди не чекають, що це хтось зробить, а готові діяти самостійно».

У молодіжному просторі можна пограти в ігри, тут проводять покази фільмів, змагання з настільного тенісу та організовують освітні події. Також команда впровадила регулярний захід, який має назву «Інформаційна піца». Це зустрічі молодих людей, на яких вони в безпечній неформальній обстановці можуть обговорити свої потреби та ідеї. А згодом втілювати їх у життя.
«Результатом останньої зустрічі стала оформлена ініціатива облаштувати парк у нашому селищі, щоб люди мали де відпочити, — розповідає Роман. — Ми обрали вже територію з деревами. Тепер потрібно там прибрати, поставити лавочки та ліхтарі. Ми хочемо своїм прикладом показати, що молодь здатна на зміни».

UPSHIFT — це інноваційна молодіжна програма, яку реалізовує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Її учасники мають можливість пройти навчання за методологією Human Centered Design, отримати фінансування та згодом перетворити свої ідеї на ефективні проєкти, які приносять користь громадам. Повномасштабна війна в Україні в 2022 році спричинила серйозні гуманітарні виклики у всіх регіонах країни. Оскільки молодь є важливою рушійною силою у громадах, ЮНІСЕФ залучив учасників UPSHIFT до розвʼязання цих проблем. За минулий рік 115 команд (464 молоді людини віком 14—24 роки) взяли участь у програмі UPSHIFT і розробили свої проєкти, які охопили понад 27 тисяч бенефіціарів.