Вода під прицілом

Під час збройних конфліктів пошкодження критично важливої водної інфраструктури загрожують життю мільйонів щодня.

UNICEF
image
UNICEF

20 September 2019

Під час збройних конфліктів пошкодження критично важливої водної інфраструктури загрожують життю мільйонів щодня.

Водопостачання, каналізація та система опалення сплетені в тугий інфраструктурний вузол. В умовах тривалої кризи від хвороб, спричинених ускладненням доступу до води, помирає дітей більше, ніж від прямого насильства.

Коли через конфлікт стаються перебої у водопостачанні на сході України, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) допомагає забезпечити доступ до чистої води, доставляючи цистерни з водою та бутильовану воду. За підтримки уряду Німеччини ЮНІСЕФ співпрацює з комунальним підприємством «Вода Донбасу», надаючи допомогу у критичних ремонтних роботах та сприяючи модернізації системи забезпечення водою. Завдяки цим зусиллям у 2018 році понад 1,8 мільйона людей мали доступ до води в кранах. У 2019 році ЮНІСЕФ спільно з партнерами покращили доступ до чистої питної води для більш ніж мільйона осіб на ураженому конфліктом сході України

Світлини цієї виставки розповідають, як проблеми з доступом до води ускладнюють і без того непросте життя мирних мешканців уражених конфліктом східних областей. Це історії дітей, яких спіткали недитячі випробування. Це історії працівників сфери водопостачання – «рятівників», – які ризикують життям, аби в кранах була вода.

Ключові цифри:

  • Більш ніж 4,2 мільйона потерпають від пошкоджень водних систем на Донбасі
  • 500 000 дітей потребують доступу до чистої питної води

Атаки на воду на сході України:

  • 89 у 2018 р.
  • 58 перше півріччя 2019 р.
  • Кожен четвертий поблизу лінії розмежування потерпає від нестачі води
  • 35 працівників сфери водопостачання було вбито або поранено від початку конфлікту

 

Діти

image
UNICEF

Вода життєво необхідна. Півмільйона дітей, які мешкають в уражених конфліктом районах на сході України, не мають стабільного доступу до води. Деякі діти змушені годинами стояти в чергах до свердловин та колодязів, інші – долати кілометри, аби набрати воду з місцевих джерел. Без води немає опалення, що робить життя ще більш нестерпним у зимові холоди.

image
UNICEF

Олексієві 14 років. Пальці на правій руці він втратив внаслідок вибуху гранати, яку знайшов. Прості речі – наприклад, принести води – стали надзвичайно складними завданнями для хлопчика.

Упродовж останніх чотирьох років у будинку родини Олексія, розташованому в селі Воздвиженка Донецької області, не було води, електроенергії і газу. Сім'я опалює дім дровами, які колять на подвір’ї. Воду носять у бутилях, навіть коли температура надворі не перевищує -200С.

image
UNICEF

Іван, 23 роки, несе порожні бутилі, щоб набрати води для своєї сім'ї, у якій дев'ятеро братів і сестер. Сім'я живе у м.Торецьку Донецької області. Тут часто бувають тривалі перебої з водопостачанням через пошкодження водопроводу внаслідок обстрілів. Навіть у ті короткі періоди, коли вода є, сім'ї її не вистачає. Тому питну воду беруть із місцевого джерела. У місяці, коли вода була повністю відключена, в черзі до джерела люди стояли довгі години.

image
UNICEF

Едіку 13 років. Після шкільних занять він любив грати у футбол у своєму рідному містечку, розташованому у Бахмутському районі Донецької області. Після того як почався конфлікт, хлопець майже весь свій вільний час за витрачає на хатні справи. Серед домашніх обов’язків Едіка – набрати та принести води.

У Едіка є молодша сестричка, якій один рік. З появою маленької дитини вдома додалося роботи, зокрема прання та миття посуду. Через пошкодження системи водопостачання у квартирі, де мешкає родина, немає проточної води.

«Разом із татом ми носимо воду для сім’ї. Я втомлююся, але мушу йти до колонки, щоб набрати води. Мамі важко. Коли вона пере, нам із татом треба принести їй 20 відер води».

 

image
UNICEF

Околицею свого села в Бахмутському районі Донецької області 15-річний Діма везе наповнені водою бутилі, повісивши їх на кермо велосипеда. Оскільки в будинку немає води, сім'я Діми набирає воду зі свердловини. Але взимку труби замерзають, і люди лишаються без води.

«Ми не можемо накачати насосом воду взимку, бо замерзають труби. Тому мусимо носити воду відрами. Якщо багато снігу, то ми збираємо талу воду з даху у відра», –розповідає хлопець.

image
UNICEF

Cаші 9 років, і вона живе в селі на лінії розмежування в Донецькій області. Її сім'я не має доступу до води. Через тривалі бойові дії чиста вода в криниці зникла. Тепер Саша та її сім'я мусять носити воду для основних потреб відрами в руках.

«Ми ніколи не мали проточної води, але завжди була криниця. Тепер вона брудна, тому ми не можемо нею користуватися. Ходимо до сусідів, щоб набрати питної води. Ще ми носимо з річки воду для прибирання», – говорить матір Саші.

image
UNICEF

Олександр та його дружина Марина набирають питну воду зі свердловини під час активного обстрілу в Авдіївці Донецької області. Місто розташоване прямо на лінії розмежування підконтрольних та непідконтрольних уряду України територій на сході країни. Збройне протистояння в цих районах є найбільш інтенсивним.

Подружжя має 14-річного сина. Водопровідна вода в цій місцевості має сильний хімічний запах, залишає білий накип і є небезпечною для пиття. Внаслідок частих обстрілів постачання води в будинках здійснюється з перебоями. Тож у жителів немає іншого вибору, окрім як годинами чекати своєї черги до свердловини.

image
UNICEF

Софії 6 років. Вона стоїть у своєму дворі у Волноваському районі, Донецькій області біля дитячої ванночки, у яку сім’я збирає технічну воду. Коли падає дощ, уся родина дівчинки поспішає набрати воду в різні посудини. Нестача води – це наслідок бойових дій у регіоні.

Від початку конфлікту вода у присадибній криниці почала віддавати гірким. Перш ніж готувати їжу або пити цю воду, сім’я змушена кип’ятити її та давати відстоятися певний час.

image
UNICEF

Ніна (ліворуч) та її онуки Діана, 14 років (праворуч) та 6-річна Саша (у центрі) ідуть набрати води з криниці, що розташована на околиці села. Ніна пояснює: «На початку вулиці є водопровід, але часто води не вистачає. Ми набирали воду, але тиск у трубі став занадто слабким, тому ми перестали. Набираємо воду зі свердловини та криниці. Але насос зламався, тому зараз можемо скористатися лише криницею».

Будинок цієї сім’ї розташований на відстані 15 кілометрів від лінії розмежування в Торецьку Донецької області. Сестри Діана та Саша живуть зі своєю бабусею в цьому будинку з початку конфлікту в 2014 році, а їхні батьки мешкають і працюють у місті Донецьку.

Рятівники

image
UNICEF

З початку конфлікту на сході України водна інфраструктура в регіоні була пошкоджена понад 300 разів. У багатьох випадках об’єкти водопостачання були під прицільним обстрілом, в інших – зазнавали випадкового пошкодження.

Щоразу обстріли загрожують життю фахівців, які працюють у надзвичайно складних умовах, аби забезпечити доступ до води мільйонам мирних мешканців. Починаючи з  2014 року, 35 працівників сфери водопостачання потрапили під обстріл або були поранені під час виконання своєї роботи поблизу лінії розмежування.

image
UNICEF

Працівник компанії «Вода Донбасу» зварює шматки сталі, щоб можна було використати стару трубу для ремонту пошкодженої ділянки водопроводу. Фахівці підприємства розповідають, що будівля та територія навколо неї обстрілювалися з початку конфлікту двадцять разів. Під час одного обстрілу загинуло троє людей. Щоденна робота стала небезпечним для життя викликом для цих героїв, які не носять плащів суперменів.

image
UNICEF

Працівники ремонтують підземні водопроводи в Торецьку. Вода в цій місцевості подається лише вранці та ввечері, а дехто з мешканців міста покладається виключно на джерельну воду для пиття. Життя дітей та їхніх сімей, особливо тих, хто мешкає вздовж лінії розмежування, продовжує перебувати під загрозою. Пошкодження критичної інфраструктури постачання води стає щоденною «нормою» для мільйонів.

image
UNICEF

Працівники станції «Вода Донбасу» розповідають, що приміщення станції та територію навколо неї обстрілювали щонайменше 20 разів від початку конфлікту. Щоденна робота стала небезпечною для життя, але й життєво важливою.

35 працівників сфери водопостачання було вбито або поранено з 2014 року. Незважаючи на втрати та руйнування, працівники кожного дня виходять на роботу, адже доступ до води – це не привілей, а право кожної людини.

image
UNICEF

Працівник компанії «Вода Донбасу» проходить повз купу старих труб в Авдіївці Донецької області. Вже зношена водна інфраструктура тепер ще й перебуває під загрозою обстрілів. Пошкодження критичної системи водопостачання в районах, що розташовані вздовж лінії розмежування, стають щоденною «нормою» для мільйонів людей.

image
UNICEF

«Немає води – немає опалення», – пояснює Юрій. Чоловік ремонтує труби та насоси на головній насосній станції в Торецьку Донецької області. Навіть коли йде обстріл, Юрій спокійно виконує свою роботу, яка, на його думку, є життєво важливою для жителів регіону.