Віртуальна реальність допомагає дітям уявити світле майбутнє

В умовах війни в Україні випускники проєкту UPSHIFT допомагають дітям віднайти надію на краще

Юлія Сіліна, Кейт Бонд
30 Липень 2022

Дев’ятирічна Ліза одягає окуляри віртуальної реальності (VR). Після того, як вона була змушена тікати з сім’єю від війни з Києва, здається, сьогодні мало що може зачепити її. Але вона вражена тим, як VR-окуляри переносять її до поїзда, що мчить через мексиканський каньйон.

«Я сьогодні вперше спробувала VR, – розповідає дівчина із захопленням, – Було важко стояти на ногах, я боялася впасти, качало трохи. Але це було класно».

Сьогоднішня віртуальна експедиція у Тернопільському фаховому коледжі дала їй відчути свободу, яку вона втратила за останні декілька місяців.

«Я б хотіла переміститися в іншу країну або пострибати на батуті і зробити на ньому сальто», – схвильовано каже вона.

Image
UNICEF

VR-сесії проводять випускники молодіжного проєкту UPSHIFT – команда «Upgrade», яка організовує зустрічі для дітей-переселенців у місті Тернопіль. Upgrade, до якої входять студенти Тернопільського коледжу, прагне створити веселу, комфортну та цікаву атмосферу для тих, хто шукає безпеки від війни у їхньому місті.

Як і багато інших, Ліза та її сім’я втекли від обстрілів і бойових дій. Хоча у Тернополі дівчина почувається спокійно, вона сумує за домом та друзями.

«Вдома часто були сирени повітряної тривоги, тому ми вирішили поїхати, – згадує вона, – Я дуже сумую, бо в мене в Києві було багато подруг, а тепер вони всі роз’їхались. І я не знаю, куди. І дуже сумую за дитячим майданчиком біля свого дому, туди постійно хтось виходив пограти, там було класно».

Image

Віталій, 18-річний студент коледжу та член команди Upgrade, сподівається, що сеанси віртуальної реальності допоможуть таким дітям, як Ліза, забути насильство та травми, які вони пережили.

«До нашого міста приїхало багато переселенців, – говорить Віталій, – Наприклад, тільки у нашому коледжі розміщено понад 200 переселенців. І для дітей ми зробили урок з 3D-друку, показали роботу 3D-принтера та VR-технологій. Ми це робимо, щоб трохи відвернути їхню увагу від війни та показати, який світ буде у майбутньому через 20-30 років»

Image

Завдяки фінансуванню та наставництву, яке вони отримали від програми UPSHIFT – програми молодіжних інновацій, яку проводить Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), команда Upgrade ще до початку війни відкрила у своєму коледжі кабінет новітніх технологій. Війна змінила не лише особисті цілі Віталія, а й бачення проекту Upgrade.

«До війни метою нашого проекту було давати нові знання, а зараз ми намагаємося ще й розважити дітей, зайняти їх чимось корисним, щоб вони відпочивали і водночас навчалися чогось нового, – розповідає Віталій, очікуючи, поки 3D-принтер надрукує іграшку у формі сови, – Ми всі дуже сподіваємося, що все буде добре. І ці діти зможуть повернутися додому. А поки ми хочемо, щоб вони почувалися як удома в нашому місті».

Image