Пологи під звуки вибухів

З початком бойових дій в Україні Харківський регіональний перинатальний центр став не лише місцем, де рятують, лікують та допомагають з'явитися на світ, а й притулком для новонароджених та їхніх мам

ЮНІСЕФ
Image
UNICEF
26 Травень 2022

Щоб закрити потреби лікарів, що виникли під час війни, ЮНІСЕФ продовжує допомагати медичним установам України у їхній тяжкій та героїчній праці. Днями ЮНІСЕФ доставив медикаменти, кисневі концентратори, набори для пологів та реанімобіль до Харківського регіонального перинатального центру.

Мої дочки - ровесниці війни

Тетяна була на 9-му місяці вагітності, коли у Харкові почалася війна. Перша повітряна тривога застала її з молодшою ​​донькою вдома. З вікна 14 поверху їхньої квартири було видно дим і чути вибухи, тому залишатися було небезпечно. Наспіх зібравши речі вагітна жінка викликала таксі, щоб доїхати до Харківського регіонального перинатального центру. З того часу лікарняна палата стала для неї притулком та домівкою майже на три місяці. Тут на світ з'явилася друга донька Тетяни – маленька Аліна.

Image

"Коли я народила донечку, і мені тільки поклали її на груди, пролунав бабах, сильний вибух", - Тетяна намагається жартувати, що це був не обстріл, а фанфари на честь її доньки. Оптимізм допомагає породіллі у важких умовах війни.

Тетяна та її чоловік переживають бойові дії вже вдруге. 2014 року після народження першої доньки Ганни їм довелося тікати з Луганська на сході України, де тоді почалися бойові дії.

“Ми переїхали до Харкова. І, коли ми тут зважилися на другу дитину, знову потрапили в ту саму ситуацію, почалася війна. Але цього разу вирішили не бігти, залишитися”, - жінці складно усвідомити, що її першій доньці Ганні зараз 8 років, стільки ж, скільки збройному конфлікту на сході України. А маленька Аліна стала ровесницею нової війни, що охопила у лютому всю країну.

Image

Чоловік Тетяни працює медиком у цьому перинатальному центрі, що дозволяє сім'ї бути разом у вільний час. “Нам дозволили залишатися тут як сім'ї співробітника центру. І ми дуже вдячні, що можемо бути тут у безпеці, отримувати медичну та гуманітарну допомогу”, - каже жінка. Вона додає, що в палатах медустанови залишаються й інші породіллі, яким поки що нікуди чи небезпечно повертатися через війну.

Image

Усі вони змогли скористатися наборами для пологів та кесаревого розтину, наданими ЮНІСЕФ.

До того ж зараз ЮНІСЕФ передав Харківському регіональному перинатальному центру реанімобіль для транспортування новонароджених.

Керівник Харківського перинатального центру Ірина Кондратова вважає, що цей реанімобіль дозволить надавати допомогу немовлятам у максимально швидкі строки.

Image

“З початком бойових дій у Харкові не залишилося реанімації новонароджених, і лише ми беремо на себе хірургічну та інші патології. Тому для нас цей реанімобіль є максимально актуальним, він дозволяє бути мобільними. І дозволяє забирати дітей у ті терміни, в які належить. Наприклад, операції у дітей. Нам доводиться транспортувати діток до хірургів і треба робити це якнайшвидше”, - пояснює Ірина. 

Медик додає, що через бойові дії частину лікувальних закладів було розбито обстрілами, логістичні зв'язки порушено і сьогодні Харківський регіональний перинатальний центр працює з подвійним навантаженням. Медустанова також приймає новонароджених з усіх районів Харківської області, де тривають обстріли.

“Періодично над нами літають ракети, періодично, поруч вибухи, періодично звучить сирена, коли ми оперуємо, народжуємо. Але ми залишаємось тут і продовжуємо працювати”, - каже медик.

Image

Від початку війни в Україні близько 235 закладів охорони здоров’я були або пошкоджені, або зруйновані. Протягом майже ста днів війни близько 1 600 000 дітей та дорослих отримали доступ до медичних послуг у лікарнях, що регулярну підтримуються ЮНІСЕФ та його партнерами.   

За оцінками ЮНІСЕФ, два мільйони дітей-біженців залишили Україну в пошуках безпеки за кордоном. З урахуванням 2,5 мільйона дітей, переміщених всередині країни, вже 60 відсотків дітей були вимушені покинути свої домівки через напади на населені пункти, що не припиняються.

Image