Маріупольські підлітки засвоюють навички мирного вирішення конфліктів

Після майже шести років від початку конфлікту на сході України маріупольські підлітки вчаться вирішувати проблеми мирним шляхом завдяки проекту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Юлія Сіліна, Кейт Бонд
image
UNICEF
05 Жовтень 2019

Після майже шести років від початку конфлікту на сході України маріупольські підлітки вчаться вирішувати проблеми мирним шляхом завдяки проекту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Зі своїми проблемами, сумнівами та образами вони тепер можуть звернутися до своїх однолітків, яким легше довіритися і які їх часом можуть зрозуміти краще за дорослих.

У ліцеях і технікумах Маріуполя завдяки проекту з медіації від ЮНІСЕФ та Європейського Союзу (ЄС) почали роботу 12 служб порозуміння, відкриті для підлітків та організовані підлітками.

«Щоб діти не вирішували конфлікти бійками, булінгом, образами і скандалами їм потрібно дати альтернативу. І такою альтернативою може стати медіація», - впевнена тренер, медіаторка Оксана Дацко.

Оксана як наставниця з медіації проводить тренінги для дітей по всій Україні і зауважує, що у підлітків з різних регіонів дуже схожі проблеми.

«Непорозуміння з батьками, самотність, конфлікти з ровесниками, страх відрізнятися від групи, побоювання булінгу - багато дітей з цим стикаються по всій країні», - розповідає тренер, додаючи, що на сході країни вразливість підлітків ускладнює ще й вплив збройного конфлікту.

Саме для дітей зі складного регіону восени 2019 року мережа «Ла Страда-Україна» та ЮНІСЕФ за фінансової підтримки Європейського Союзу та уряду Японії провели ряд тренінгів «Базові навички медіатора/медіаторки служб порозуміння навчального закладу» в Маріуполі на сході України. Під час тренінгів підліткам розповіли, як запобігати і реагувати на випадки насильства і вирішувати конфлікти мирним шляхом.

image
UNICEF

Шукати схожості, а не протилежності

Перед тим як почати навчання медіації майбутніх тренерок і тренерів в навчальних закладах Маріуполя було проведено анкетування. Підліткам задали два питання: «Чи хочеш ти стати медіатором?» і «Кому зі своїх однолітків ти б міг довірити свої проблеми?».

Потім дітей, які висловили під час опитування бажання вчитися мирному вирішенню конфліктів, чотири дні навчали професійні наставники.

Теми і методики на початку курсу здавалися хлопцям та дівчатам новими і складними, але до кінця тренінгу всі назвали минулі чотири дні одними з найбільш позитивних і світлих в їх житті.

«Спочатку ми думали, як ми це витримаємо - 36 академічних годин, 4 дня навчання. Ми зайшли в аудиторію кожен сам по собі. А сертифікати отримала дружня команда», - так згадує маріупольський курс тренер Національної медіаторської мережі «Ла Страда - Україна» Марина Матвейчук. - «На тренінгу склалася атмосфера безпеки, яка на сході України набуває особливого змісту. Учасники та учасниці говорили, що це дуже яскраві дні для них».

"Я розширила коло спілкування, наповнила себе знаннями, змінила стратегію своєї поведінки в проблемних і конфліктних ситуаціях"

Серйозні теми наставники намагалися чергувати з рухливими іграми, відео та практичними вправами.

«Дуже важлива і улюблена усіма вправа - коло. Ми сідали в коло, і кожен відповідав на два питання. Спочатку потрібно було розповісти про людину, яка тобі дорога. А потім про команду або колектив, де ти себе відчуваєш потрібним», - із захопленням розповідає Оксана Дацко про частину маріупольського тренінгу, яка стала найемоційнішою.

За словами наставниці, багато дітей плакали, коли говорили про своїх близьких людей і про те, що хочуть мати друзів і родину.

«В колі ми всі розуміємо, що ми всі складаємося з одних і тих же добрих емоцій, наш набір цінностей схожий. Ми всі когось любимо, всі хочемо поваги. Це і є один з принципів медіації - шукати в інших схожості, а не протилежності», - додає Оксана.

image
UNICEF

Надія на майбутнє

Після тренінгів в навчальних закладах Маріуполя були створені команди, що складаються з двох дорослих координаторів і 20 медіаторів учнів і учениць. Багато з тих дітей, які зараз займаються вирішенням конфліктних ситуацій серед своїх однолітків, зрозуміли, що надалі ця навичка стане частиною їхньої професії.

«В майбутньому я бачу себе в професії адвоката, що пов'язана безпосередньо з вирішенням спорів і конфліктів, а цей тренінг дав мені зрозуміти, що я на вірному шляху», - упевнений 16-річний учасник тренінгу Артем Анпілогов.

Його однолітка Яна Устименко додає, що техніка кола дозволила їй по-іншому поглянути навіть на власні відносини з близькими. «Тепер я знаю, в якому напрямку мені рухатися далі, над чим працювати. Я розширила коло спілкування, наповнила себе знаннями, змінила стратегію своєї поведінки в проблемних і конфліктних ситуаціях», - каже студентка з Маріуполя.

Проект по медіації та службам порозуміння діє в Україні з 2018 року за підтримки ЮНІСЕФ та ЄС. І за цей час у кількох українських навчальних закладах вдалося вирішити в режимі спілкування і діалогу конфлікти між учнями та їх батьками, непорозуміння між дітьми і запобігти ситуаціям, що ведуть до булінгу.

Наставники проекту вірять, що медіація позитивно вплине і на атмосферу в маріупольських вузах, зробивши її більш дружньою і комфортною.

«Дуже важливо, щоб діти знали, що завжди поруч з ними, в навчальному закладі є люди, які готові допомогти і вислухати», - вважає Оксана Дацко. - «Такі ж як вони діти, готові простягнути руку».

image
UNICEF