Освітяни по всій Україні підтримують вакцинацію

Новина про обов'язкову вакцинацію неабияк занепокоїла освітян, адже чутки про вакцину та її наслідки були вкрай лячними. Побороти страхи допомогли лікарі.

ЮНІСЕФ
Image
UNICEF
17 Січень 2022

Карантинні обмеження змусили школи по всій Україні закритись на дистанційне навчання. В'ячеслав Домінський з Хиноцької школи згадує, що це був важкий період для сільської школи, в якій він працює директором. Начитавшись жахіть про вакцинацію вчителі були налякані та не хотіли робити щеплення і школу треба було перевести на дистанційне навчання. Діти стали гірше вчитись, або й зовсім не відвідували уроки, адже зазвичай комп’ютер, якщо він і є, один на всю сім’ю. Рішення було очевидним – треба переконати вчителів вакцинуватись і знову відкрити школу для очного навчання. Допомогти з доступом до правдивої інформації про вакцинацію змогла ЮНІСЕФ, яка розпочала проєкт «Врятуймо освітян!», в рамках якого по всій Україні лікарі доносили до освітян необхідність та безпечність вакцинації.

На той момент схожа ситуація була по всій країні, адже ще на початку жовтня 53,6% освітян пройшли повний курс вакцинації, а 35% закладів загальної середньої освіти в Україні були закриті для очного навчання. На початку жовтня 2021 року був зареєстрований Наказ Міністерства охорони здоров’я України, в якому йшлось про обов’язкову вакцинацію працівників закладів освіти. Однак, не всі вчителі радо сприйняли новину про обов’язкову вакцинацію. Така ситуація склалась через велику кількість міфів про дію вакцини та можливі реакції на неї, які поширюються у соціальних мережах та медіа.  

«Ми ознайомились з нормативними документами про обов’язкову вакцинацію вчителів і мали його виконувати. Особисто моя думка, що кожен має бути свідомим того, що вакцинація необхідна. Звісно, є люди, які проти вакцинації, адже на ряду з офіційною інформацією, підтвердженою міністерством України та іншими світовими організаціями, люди читають різне про вакцину роблять свої висновки. Біда у тому, що вони намагаються переконати інших, поширюючи міфи та упередження щодо вакцинації», – прокоментував Вадим Друзь, очільник управління соціально-культурної сфери Волотимирецької ТГ, Рівненської області. 

Image

З початку поширення коронавірусної хвороби ЮНІСЕФ опікується питанням зменшення негативного впливу пандемії на життя дітей і неодноразово наголошувала на тому, що школи мають бути відкритими. А створення безпечних умов навчання для дітей у стаціонарних закладах освіти неможливе без вакцинації 100% вчителів, особливо у регіонах, де міфи про вакцинацію шкодять найбільше. 

«Достовірна інформація щодо вакцинації була потрібна з самого початку. Наші місцеві лікарі доводили необхідність вакцинації, але вчителі потребували більш вузькоспеціалізованого медика, якому можна поставити складні питання і отримати кваліфіковані відповіді. Ми довгий час проводили дистанційне навчання і воно мало не дуже гарні наслідки, адже рівень знань дітей значно погіршився. Адже ми сільська школа, у нас вчаться діти з багатодітних сімей. Наприклад, у одній сім’ї п’ятеро дітей, а комп'ютер один на всіх. Тому, нам важливо було вакцинувати вчителів, щоб знову відкрити школу для навчання», – зазначив В'ячеслав Домінський, директор Хиноцької ЗЗСО I-lll ст. 

Для того, щоб підвищити обізнаність про COVID-19 серед працівників закладів освіти та розвіяти міфи щодо вакцинації, ЮНІСЕФ наприкінці жовтня 2021 року розпочала національний проєкт «Врятуймо освітян!», в рамках якого досвідчені лікарі з усієї України провели серію лекцій для працівників закладів освіти щодо вакцинації та правил безпечного поводження в школах. У проєкті взяли участь понад 1,6 тис. працівників закладів освіти з 15 областей України. Для них експерти-медики провели більш ніж 65 лекцій. Загалом, майже 90% вчителів, що надали зворотний зв’язок після лекцій  погодились з тим, що вакцинація працівників сфери освіти важлива і варто пройти вакцинацію. 

«Ми подали заявку на участь у проєкті, адже хотіли отримати доступ до правдивої інформації про COVID-19 та вакцини. Кожен думає про своє життя, тому страхи часто перешкоджають вакцинації. Перед проєктом у нашій школі вакцинованими були близько 67% вчителів. І вже станом на зараз цей показник виріс до 82%. Після проведених лекцій я отримав багато позитивних відгуків вчителів тому можу сказати, що такі інформаційні кампанії є корисними та допомагають вчителям краще прийняти факт обов’язкової вакцинації. А головне її доцільність та необхідність для захисту їхнього здоров’я», – зазначив Аркадій Тарасюк, директор Воронківської гімназії.

image
UNICEF

Близько 13 лікарів відповідали на основні питання освітян. Медики відзначають, що питання були різними в залежності від рівня вакцинації. За словами Олени Левицької, лікарки проєкту «Врятуймо вчителів!», у більш вакцинованих групах питання стосувались відмінностей векторної, мРНК чи інактивованої вакцин. Вони були дуже свідомі безпечності вакцини та цікавились необхідністю ревакцинації. У закладах з меншою кількістю вакцинованих питання були більш загальними, стосувались безпеки вакцини: їх цікавило чи достатньо вакцини перевірені та які можуть викликати наслідки. 

«Я відвідала 9 шкіл Рівненської області. Переважна більшість з них мали від 41% до 63% вакцинованих освітян у штаті, але були і пару шкіл з більш ніж на 90% вакцинованим персоналом. У одній сільській школі, де вакциновано було 41% освітян, і які були дуже скептично налаштовані спочатку, після лекції до мене звертались та запитували де і як можна вакцинуватись. Було дуже приємно, що після нашої розмови освітяни змінили свою думку і були готові вакцинуватись», – розповіла Олена Левицька, лікарка проєкту «Врятуймо освітян!». 

Після закінчення проєкту у грудні 2021 року серед областей, що брали участь у проєкті рівень невакцинованих освітян становить 2,8%. 

«З початком вакцинації у нашій школі вчителі були вороже налаштовані до вакцинації. Більшість з них думали, що це якісь експерименти, хтось відмовлявся вакцинуватись через віру. Пояснення кваліфікованої лікарки звісно допомогли, і ми маємо вже на 45% більше вакцинованих вчителів», –  поділився Валерій Кібукевич, директор Познанського ліцею. 

Довідково

Лекції проводились у закладах освіти 15 областей: Одеській, Дніпропетровській, Рівненській, Запорізькій, Львівській, м. Києві та Київській області, Сумській, Полтавській, Чернігівській, Луганській, Донецькій, Чернівецькій, Чернігівській, Вінницькій, Івано-Франківській.