Підтримка психічного здоров'я дитини, яка повертається до школи в умовах пандемії COVID-19

Як батьки можуть допомогти своїм дітям упоратися зі складними емоціями у зв’язку із відновленням навчання в школі.

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
07 Вересень 2020

Спалах коронавірусу спричинив серйозні зміни у нашому щоденному житті, і діти особливо чутливі до цих змін. Для багатьох учнів повернення до школи буде бажаним і цікавим, тоді як інші діти відчуватимуть занепокоєння або страх. Ця стаття містить поради, як допомогти вашим дітям впоратися зі складними емоціями, з якими вони можуть стикнутися, коли повернуться до навчання в школі.

Моя дитина боїться повертатися до школи. Як мені її заспокоїти?

Початок першого або нового навчального року в школі зазвичай пов'язаний зі стресом, не кажучи вже про те, що цей стрес посилюється під час глобальної пандемії. Ви можете заспокоїти дитину, розпитавши про те, що її непокоїть. Необхідно пояснити дитині, що відчувати тривогу — це нормально.

Якщо діти протягом кількох місяців навчалися вдома, вони можуть нервувати або не хотіти повертатися до школи. Будьте чесні з дитиною: розкажіть їй, яких змін у школі слід очікувати. Поясніть, що необхідно буде мати з собою засоби індивідуального захисту, наприклад, маски. Дітям буде нелегко дотримуватися дистанції під час контактування з друзями та вчителями, тож поміркуйте разом із дитиною про інші можливі способи дружби, спілкування і взаємодії.

Переконайте дітей у тому, що в школі буде вжито всіх необхідних заходів для охорони здоров'я учнів і вчителів. Нагадайте їм, що часте й ретельне миття рук з милом і кашель або чхання в зігнутий лікоть здатні запобігти поширенню мікробів.

Нагадуйте дітям про позитивні моменти повернення до школи: вони там зможуть побачитися зі своїми друзями і вчителями, навчитися чогось нового й цікавого.

Школа, у якій навчається моя дитина, рекомендує носити засоби індивідуального захисту, через що дитина ще більше хвилюється. Що я можу їй на це сказати?

Підтримайте дитину. Скажіть, що ви знаєте, що він/вона відчуває занепокоєння з приводу коронавірусу, але говорити про наші переживання та емоції корисно. Діти також можуть засмучуватися через те, що їм складно носити маску, особливо коли вони бігають або граються. Ви можете заспокоїти свою дитину, розказавши, що багато дорослих старанно працюють, аби убезпечити вашу родину. Підкресліть важливість того, щоб усі дотримувалися рекомендованих дій, щоб захистити себе і інших, зокрема найвразливіших членів нашого суспільства. 

Як я можу посприяти тому, щоб моя дитина дотримувалася заходів безпеки у школі (часте миття рук, дотримання дистанції тощо) – так, щоб не налякати її?

Один із найкращих способів захистити дітей від COVID-19 і решти захворювань — заохочувати регулярне миття рук. Ця розмова не повинна бути схожою на залякування. Заспівайте разом із дитиною її улюблену пісню або станцюйте, щоб було веселіше засвоювати цю важливу навичку. Обов'язково скажіть про те, що мікроби можуть залишатися на різних поверхнях і на руках, навіть якщо їх не видно. Коли діти зрозуміють, навіщо їм потрібно мити руки, вони швидше набудуть цю звичку.

Також покажіть дітям, як при кашлі та чханні слід прикриватися ліктем. Попросіть їх повідомити вам, якщо вони відчують підвищення температури, початок кашлю або якщо їм стане важко дихати.

Моя дитина вчитиметься дистанційно, а її друзі у звичайному режимі в класі. Через це вона почувається ще самотніше. Що робити, щоб зв'язок із класом і друзями зберігся і відчувався, як і раніше?

Якщо школа, у якій навчається ваша дитина, поступово повертається до звичайного освітнього процесу, дитина справді може хвилюватися через те, що спілкування з друзями припиниться. Переконайте свою дитину в тому, що школи знову відкриються для всіх, щойно стануть безпечними. Коли буде оголошено про офіційне відновлення роботи шкіл, допоможіть дитині підготуватися до повернення до школи, поділіться інформацією про те, коли і як це станеться.

Заздалегідь попередьте дитину про те, що школи можуть знову закритися. Допоможіть їй підготуватися до майбутнього періоду адаптації. Важливо також нагадувати, що навчання може відбуватися де завгодно — в школі і вдома, а спілкуватися з друзями можна за допомогою інтернету.

Безпечне і контрольоване використання онлайн-ігор, соціальних мереж і відеочатів може надати великі можливості для спілкування, навчання та гри з друзями, батьками і родичами вдома. Ви також можете запропонувати дітям поділитися своєю думкою в мережі, а також підтримати тих, хто потребує допомоги під час цієї кризи.

Заохочуйте своїх дітей користуватися перевагами цифрових інструментів, які змушують рухатися, таких як онлайн-зарядка для дітей або відеоігри, у яких потрібно виконувати фізичні вправи. Не забувайте зберігати баланс між відпочинком онлайн і активним відпочинком поза мережею, в тому числі на свіжому повітрі.

Як я можу дізнатися, чи справляється моя дитина?

Важливо залишатися спокійними й бути активними у спілкуванні з дітьми. Спостерігайте за ними, запитуйте, як у них ідуть справи. Емоції дитини будуть постійно змінюватися, тож ви повинні показати їй, що такі зміни — цілком природні.

Як у школі, так і вдома потрібно залучати дітей до творчої діяльності, наприклад, ігор і малювання — це допоможе їм у безпечній та сприятливій атмосфері висловити будь-які негативні почуття, які можуть виникати, а також віднайти позитивні способи вираження таких почуттів, як гнів, страх або сум.

Оскільки діти часто переймають емоційні сигнали в значущих для них дорослих — батьків і вчителів, важливо, щоб ці дорослі вміли давати лад своїм емоціям і зберігали спокій, прислухалися до переживань дітей, виявляли доброзичливість у спілкуванні й підтримували їх.

Чи є щось, на що мені слід звертати увагу, коли моя дитина повернеться до школи?

Окрім перевірки фізичного здоров'я й академічної успішності вашої дитини після поновлення навчання в школі, ви маєте також зауважувати, чи немає в неї ознак стресу і занепокоєння. Ситуація з поширенням COVID-19 може впливати на психічне здоров'я, тому важливо пояснити дитині, що іноді почуватися пригнічено — це нормально. Якщо не знаєте, що робити, співчуття і підтримка — завжди правильні дії.

Є побоювання, що випадки цькування дітей і збиткування над ними можуть почастішати після повернення до звичайного освітнього процесу через дезінформацію щодо COVID-19. Слід пояснити, що вірус не обирає людей за зовнішнім виглядом, походженням чи мовою, якою вони говорять. Якщо у школі дітей обзивають або знущаються над ними, переконайте їх розповісти про це дорослій людині, якій вони довіряють. Нагадуйте своїм дітям, що кожна людина заслуговує на безпеку в школі і в мережі. Цькування і знущання з інших — це завжди погано і неприпустимо. Кожен має зробити свій внесок у поширення доброти й підтримку одне одного.

Моя дитина боїться, що інші діти знущатимуться з неї у школі чи в інтернеті. Як мені поговорити з нею про це?

Якщо вашу дитину непокоїть те, що з неї знущатимуться в школі, на вулиці або в інтернеті, переконайте її, що вона не одна і завжди може поговорити з вами або іншим дорослим, якому довіряє. Чим більше ви говоритимете зі своїми дітьми про явище булінгу (цькування), тим охочіше вони розкажуть вам, коли побачать такі дії або самі стикнуться з цькуванням. Щодня спілкуйтеся зі своїми дітьми, розпитуйте їх про те, як вони провели час у школі, про їхні дії в мережі, а також про їхні почуття. Деякі діти можуть не знати, як висловити свої емоції, тому зауважуйте будь-які прояви неспокою або агресії, які вказують на те, що щось іде не так.

Ви також повинні відкрито й чесно говорити зі своїми дітьми про онлайн-безпеку, зокрема про те, з ким і як вони спілкуються в мережі. Переконайтеся, що вони розуміють цінність добрих і підтримувальних стосунків, а це означає, що дискримінація або неналежне спілкування ніколи не будуть для них прийнятними. Якщо ваші діти стикнулися з подібними явищами, спонукайте їх негайно розповісти про це вам чи іншому дорослому, якому вони довіряють. Будьте уважні, якщо помітите, що дитина замкнулася в собі, засмучена або перебуває в мережі більше або менше часу, ніж звичайно, — це може бути ознакою того, що з неї там знущаються.

Також важливо ознайомитися з політикою школи, у якій навчається ваша дитина, щодо захисту і боротьби з цькуванням, а також дізнатися про відповідні механізми звернення по медичну допомогу і телефони довіри.

 


ЮНІСЕФ працює з урядами різних країн, щоб допомогти їм у прийнятті цих рішень. Нещодавно ми опублікували міркування для директивних органів у галузі освіти на національному, місцевому та шкільному рівнях "Розбудова після пандемії COVID-19", які доступні українською та англійською мовами. Документ має на меті надання підтримки урядам, співробітникам міністерств і представникам інших національних директивних органів у галузі освіти, місцевим органам влади та школам у плануванні відновлення та нормалізації освітнього процесу після його порушення та припинення роботи шкіл навесні 2020 року.