ЮНІСЕФ повернув ірпінським дітям можливість навчатися у безпеці
Десятки таких дітей, як Марія, раді повернутися до своїх шкіл, відновлених завдяки ЮНІСЕФ та партнерам

- Доступно:
- Українська
- English
За останній рік школа Марії двічі змінювалася до невпізнаваності. Навесні минулого року вона була зруйнована під час жорстоких боїв за Ірпінь. В ліцеї згорів дах, тому дощ і сніг безперешкодно потрапляли аж у підвал і все внутрішнє оздоблення зіпсувалося. А вже влітку груди цегли та розбитого скла перетворилися на сучасний навчальний простір.
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) завдяки фінансовій підтримці Європейського Союзу відремонтував ірпінський ліцей «Мрія» та облаштував у ньому комфортне та безпечне сховище. Вартість робіт із відновлення закладу склала 4,8 млн євро.
Зараз, після ремонту, школа знову приймає дітей. ЮНІСЕФ завдяки гуманітарній допомозі Європейського Союзу та у партнерстві з урядом України працює над тим, щоб кожна дитина мала змогу повернутися до безпечного навчання.

Сховище, де завжди є чим зайнятися
«Був період, коли я думала, що моя школа закрилася назавжди. А зараз я пишаюся тим, якою вона стала гарною та зручною», — 13-річна Марія з радістю проводить екскурсії своєю школою для всіх, хто потрапляє в неї вперше.
Дівчинка навчається в сьомому класі, і свій графік їй усе ще доводиться коригувати через війну. В дні, коли на Київщині існує загроза обстрілів, Марія залишається вдома. Шлях до школи та на прогулянки вона обирає такий, щоб оминати заміновані ділянки, а під час повітряних тривог переходить на уроки у сховище.

«Вже рік йде війна, і ми у школі ніколи не ігноруємо сигнали тривоги. Спускаємося в укриття і чекаємо відбою», — Маша вмикає світло у сховищі та з гордістю показує простір, більше схожий на сучасний коворкінг, ніж на підвальне приміщення.
В укритті є столи та лавочки для навчання, настільні ігри, пластилін, іграшковий скейт-парк та хокей — для розваг, м’які пледи та каримати — для комфортного очікування, а також генератор — для того, щоб учням було завжди світло та тепло.
Марія пам’ятає, що спершу перебування в укритті для неї було стресом, пов’язаним зі страхом обстрілів. Та поступово це місце почало асоціюватися із безпекою та спілкуванням.
«Тривоги доволі часто. І спочатку, коли ми спускалися, всі були в паніці. А потім всі сідають, заспокоюються і просто спілкуються або граються. Порівняно з іншими школами наше укриття просто чудове, бо тут завжди є чим зайнятися»

Жодного безпечного куточка
В ірпінському ліцеї сьогодні є навіть два сховища, де діти можуть почуватися в безпеці. Після припинення активних бойових дій на Київщині до міста повернулися сім’ї, які тікали від обстрілів, а також переїхали люди з територій, де й зараз точаться бої. Тож кількість учнів у ліцеї «Мрія» зросла.
«До війни в моїй школі було дві тисячі дітей, а зараз уже понад три», — говорить Маша і додає, що і в її класі є діти з родин, які втекли від бойових дій на сході України.
Щоб усі учні могли сховатися в разі небезпеки, у школі укріпили частину першого поверху, закривши вікна бетонними блоками.
«За цими блоками вікна нашої школи. Це для безпеки всіх учнів, захист від ударів. До 24 лютого я б ніколи не могла подумати, що школа може бути небезпечним місцем. Тут вчителі, тут друзі, тож вона, навпаки, мені здавалася дуже безпечною», — пояснює Маша.
Дівчинка зізнається, що рада наявності у її школі сховищ, адже це означає, що вона може відвідувати уроки, а не займатися онлайн.
«Через війну моя школа була зруйнована майже вщент. Коли дізнаєшся, що школа постраждала, дуже переживаєш. У мене були побоювання, що я більше ніколи не зможу ходити в цю школу, адже я її дуже люблю, дуже звикла до неї. Я хотіла повернутися, побачити своїх однокласників, вчителів, навіть тих, кого до війни не дуже любила»
Родина дівчинки виїхала з Ірпеня на початку вторгнення. Тож про те, що її школу зруйновано, вона дізналася зі шкільного чату. А коли повернулася до міста, спостерігала, як школу відбудовують до нового навчального року та раділа кожному відновленому класу.

«До війни Ірпінь був зеленим і красивим містом. Але, на жаль, війна триває, і жоден куточок тут тепер не є повністю безпечним, тому що є замінування, розбиті будівлі й обстріли продовжуються»
Марія мріє, щоб її рідне місто було відбудоване так само як і школа.
80 відбудованих шкіл та садочків
Сьогодні близько 5,3 мільйона дітей в Україні стикаються з перешкодами на шляху до освіти, в тому числі 3,6 мільйона дітей безпосередньо постраждали від закриття шкіл.
За фінансової підтримки Європейського Союзу ЮНІСЕФ уже відновив 24 освітніх заклади, зокрема облаштував укриття, де діти та вчителі можуть продовжувати заняття під час повітряних тривог. Адже наявність сховища у школі нині є обов'язковою умовою для навчання офлайн в Україні. Укриття, що відновлює ЮНІСЕФ, — це дружні до дітей і безпечні простори, які дають відчуття комфорту для понад 15 900 учнів.

Вона зазначає, що ЮНІСЕФ також сприяє опануванню українськими вчителями навичок підтримки психічного здоров'я дітей, на яке негативно вплинули спочатку пандемія COVID-19, а тепер і війна.
До вересня 2023 року ЮНІСЕФ планує відбудувати 80 шкіл та дитячих садочків, де понад 50 000 дівчаток і хлопчиків у новому навчальному році отримають доступ до очного навчання.