Вісім експертних рекомендацій щодо шкільного навчання в умовах COVID-19

ВООЗ, ЮНІСЕФ та ЮНЕСКО затвердили вісім експертних рекомендацій щодо шкільного навчання в умовах COVID-19

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
23 Вересень 2021

Щоб допомогти школам залишатися відкритими й безпечними, ВООЗ, ЮНІСЕФ та ЮНЕСКО затвердили вісім експертних рекомендацій щодо шкільного навчання в умовах COVID-19, розроблених Європейською технічною консультативною групою ВООЗ. Отже, 53 державам —учасницям Європейського регіону ВООЗ рекомендовано:

1. Зберегти звичний режим роботи шкіл.

 • Школи повинні закриватися в останню чергу та відкриватися першими, оскільки припинення роботи шкіл згубно позначається на здоров’ї та благополуччі дітей, а також на результатах навчання.

2. Розробити стратегію тестування.

 • Кластерне дослідження дітей у школах має бути організоване в такий спосіб, щоб забезпечити безперервність навчання.
 • Варто відмовитися від регулярних перевірок температури тіла та інших симптомів у школах, оскільки даних, які б підтверджували ефективність їх застосування, немає.

3. Вживати ефективних заходів з інфекційного контролю, щоб знизити ризики.

 • Школи мають розробити стратегії зі зниження ризиків. Під час ухвалення рішень про впровадження заходів із профілактики та боротьби з інфекціями країнам необхідно ефективно балансувати між ймовірними перевагами та шкодою для молодших та старших вікових груп дітей.
 • Країни повинні регулярно переглядати пакет заходів та оновлювати його мірою появи нових даних. Заходи, які виявилися безрезультатними або шкідливими, слід припинити. До того ж усі заходи повинні передбачати дотримання принципу справедливості.

4. Піклуватися про психічне та соціальне благополуччя дітей.

 • Закриваючи школи, уряди мають за можливості гарантувати безперебійне надання альтернативних та адаптованих послуг для тих дітей, які зазвичай користуються ними у шкільному середовищі (йдеться про медичне обслуговування, шкільне харчування тощо).
 • Потрібно створити гарячі лінії для звернень дітей і підлітків, які потребують психологічної підтримки.

5. Захищати найбільш уразливих дітей.

 • Перебування у вразливій ситуації, а також відсутність доступу до комп’ютера та інтернету вдома мають бути критеріями для надання дозволу дітям відвідувати школу в разі переходу на гібридну форму навчання або онлайн-навчання.
 • Дітей із супутніми захворюваннями не обов’язково відсторонювати від очної форми навчання. Натомість до таких випадків слід використовувати індивідуальний підхід із урахуванням конкретного ризику.

6. Покращувати шкільне середовище

 • Зміни у шкільному середовищі, які загалом можуть виявитися корисними для здійснення контролю за поширенням інфекції, а ТАКОЖ для здоров’я дітей.
 • Школам потрібно покращити свою інфраструктуру та забезпечити покриття супутніх експлуатаційних витрат, зокрема передбачити приміщення для миття рук проточною водою, гарантувати достатні запаси мийних засобів, обладнати туалетні кімнати, попіклуватися про належну вентиляцію приміщень.
 • Вчителям необхідно надавати підтримку та створювати для них можливості для заповнення прогалин у навчанні учнів; впроваджувати цифрові технології у викладацьку діяльність для усунення цифрового розриву.
 • Гарантувати дітям, які відвідують школу, доступ до онлайн-освіти.

7. Залучати дітей та підлітків до ухвалення рішень.

 • Дітям та підліткам різних вікових груп, особливо найбільш уразливим, слід запропонувати висловити свою точку зору щодо заходів, які на них впливають, щоб дізнатися, допомагають вони їм чи, навпаки, заважають.

8. Впроваджувати стратегії вакцинації, які сприятимуть тому, щоб школи були відкритими.

 • Національні стратегії вакцинації повинні передбачати пріоритезацію доступу до вакцинації від COVID-19 для вчителів та інших спеціалістів, які працюють у школах.
 • Стратегії вакцинації повинні розглядати способи підтримання якомога довшого функціонування шкіл у звичному режимі для збереження позитивних освітніх результатів і водночас мінімізації негативних психічних та соціальних наслідків.