Безпечний садок. Без булінгу й зі смачним обідом

Безпечний садок — це місце, де кожна дитина почувається комфортно й безпечно, де не існує булінгу, але є інклюзивне середовище.

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
24 Грудень 2020

Безпечний садок — це місце, де кожна дитина почувається комфортно й безпечно, де не існує булінгу, але є інклюзивне середовище. Таке бачення безпечного простору для дітей висловлюють співробітники дитячого садка №6 «Червона Шапочка» поблизу лінії  розмежування у Красногорівці на сході України.

«Де є друзі і де смачно годують», — додає 5-річна вихованка дитсадка Женя, яку вранці на заняття приводить мама.

Садок №6, розташований за кілька кілометрів від лінії зіткнення, став одним із десяти навчальних закладів, де в 2020/2021 навчальному році реалізується концепція «Безпечна і дружня до дитини школа» (БДДШ). Ця концепція в 2017 році була розроблена Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) за запитом Міністерства освіти й науки України.

image
UNICEF

У межах «Безпечної школи» установи освіти проводять онлайн-опитування «Експрес-оцінювання» серед викладачів, батьків і вихованців. Таке анкетування допомагає виявити сильні та слабкі сторони реалізованої концепції та відшукати рішення. Також за підтримки ЮНІСЕФ усі учасники освітнього процесу мають змогу пройти тренінги з ненасильницького розв’язання конфліктів, розвитку компетенцій, створення інклюзивного середовища та психосоціальної підтримки дітей і дорослих на лінії розмежування.

Перше, друге і банан

Перш ніж зайти у свою групу, Женя проходить температурний скринінг у приймальні садка і махає рукою мамі на прощання.

Через карантинні заходи, пов’язані з пандемією COVID-2019, батькам заборонено заходити всередину. Але всю потрібну інформацію мама Жені Олена може дізнатися у вихователів телефоном або прочитати на стенді у дворі садочка. «Я можу побачити щоденне меню Жені. А от сьогодні з’явилися результати анкетування батьків щодо харчування», — 23-річна Олена показує на листочки з результатами опитування на стенді.

image
UNICEF

Скоро тут має з’явитися оголошення із запрошенням батьків на тренінг із протидії булінгу, обіцяє завідувачка садка Олена Анатоліївна. У ноутбуці в її кабінеті завжди відкрита завантажена програма «Експрес-оцінювання», щоб будь-який співробітник садка міг заповнити опитувальник або ознайомитися з результатами анкетування.

Завдяки участі в програмі «Безпечна школа» колектив садка і батьки змогли проаналізувати свій навчальний заклад за чотирма базовими стандартами моделі ББДШ: захисне та сприятливе для здоров’я і навчання фізичне середовище; комфортне психосоціальне середовище; навчання дітей і дорослих на засадах компетентнісного підходу; ефективне самоврядування через управління, партнерство та участь.

Унаслідок такого аналізу вони почали по-іншому дивитися на проблеми розвитку садка. «Коли вихователі проходили анкетування, в нас було одне бачення проблем. Здебільшого вони стосувалися безпеки й облаштування. Нам би, наприклад, хотілося замінити старий паркан навколо саду на новий. Але коли батьки пройшли це опитування, виявилося, що для них важливими є інші питання. І найголовніше з них — це харчування», — розповідає Олена Анатоліївна.

image
UNICEF

За підсумками анкетування в дитячому садку було впроваджено триразове харчування, збільшено кількість фруктів і додано більше страв, що готуються на пару.

«Ми домоглися підтримки з бюджету області на безкоштовне харчування майже для 90% дітей, які постраждали внаслідок бойових дій», — додає завідувачка. За її словами, в Красногорівці більшість сімей із дітьми перебувають у вкрай складному фінансовому становищі, яке ще більше погіршилося через тривалий збройний конфлікт і пандемію коронавірусу.

image
UNICEF

«Сьогодні діти їстимуть суп із фрикадельками, салат, ліниві голубці й банани. Тут, біля лінії зіткнення, для багатьох дітей садок — це єдина можливість отримати гаряче харчування», — говорить Олена Анатоліївна, показуючи меню садка, що складається з двох сніданків, обіду й полуденка.

Булінг — це те, що стосується кожного

Наступним кроком у рамках концепції «Безпечна школа» для садка «Червона Шапочка» стануть тренінги для батьків про попередження булінгу й ненасильницьке розв’язання конфліктів. Педагоги садка вже пройшли їх і готові ділитися інформацією, щойно карантинні заходи послабляться.

«До тренінгу я вважала, що булінг — це не про нас, а про школи, де діти старші, а конфлікти серйозніші. Але виявилося, що булінг — це те, що стосується кожного», — розповідає вчителька-логопед Наталія.

image
UNICEF

За її словами, корисною для неї стала інформація, що булінгом можна назвати не тільки нападки на дитину, але й на педагогів і батьків. «Ми почуваємося більш захищеними після тренінгу, розуміємо, що на боці потерпілого чи потерпілої закон, тож можна звернутися в поліцію. Знаємо тепер, що таке економічне насильство над дитиною, коли батьки не забезпечують їй навіть харчування», — розповідає логопед, додаючи, що юридичні заходи, звісно, є крайніми.Головний висновок, які Наталія та її колеги винесли з тренінгу, можна сформулювати так: «Не мовчати і не бути байдужими».

Поки в стінах садка не траплялося гострих випадків булінгу, але вихователі вже застосовують отримані знання, розв’язуючи конфлікти між дітьми — наприклад, сварки через іграшки. «Намагаємося, щоб і скривджений, і кривдник проговорили свої почуття, поставили себе на місце іншого», — пояснює Наталія.

image
UNICEF

Водночас викладачі зізнаються, що зараз, коли інтенсивність бойових дій на сході України знизилася, їм стало простіше налагоджувати контакт із дітьми. «На початку конфлікту, коли тривали сильні обстріли, діти були дуже закриті й налякані. Вони навіть не хотіли брати одне одного за руки, обіймати. Не було соціалізації», — ділиться неприємними спогадами завідувачка садка Олена Анатоліївна.

Сьогодні ж сім’ї у Красногорівці живуть із надією, що безпечним простором для їхніх дітей буде не тільки садок і будинок, а що безпечно буде будь-де в місті. «Дочка завжди під моїм наглядом, я не лишаю її одну, — говорить мама вихованки садка Олена. — Без мене вона тільки в садку. Але я знаю, що тут доброзичлива, хороша атмосфера».

image
UNICEF