Ромські поселення: як допомогти запобігти поширенню COVID-19

Сім’ї ромів в Україні виявилися особливо вразливими перед пандемією через обмежений доступ до засобів гігієни, чистої води, електрики, а також унаслідок високого рівня бідності.

ЮНІСЕФ
Діти грають у дворі
UNICEF
13 Січень 2021

Після футбольної гри у дворі 12-річний Михайло зі своїми друзями поспішають вимити руки. Хлопці набирають воду зі свердловини й виливають її у блакитний рукомийник із брусочком мила на ньому. «Руки потрібно мити десь хвилину, щоб бути здоровим», — говорить Мишко й починає рахувати вголос до 60.

Хлопчик намилює руки біля настінного рукомийника
UNICEF

Такі пластикові бачки для вмивання та миття рук встановлені в кожному дворі поселення ромів у селі Холмок Закарпатської області. Засоби гігієни, пральні порошки, шампуні, ємності для миття, рукавички й санітайзери доставили в це та інші компактні поселення ромів Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та благодійна організація NEEKA за фінансової підтримки американського народу, наданої у рамках проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Діти миють руки з переносних рукомийників
UNICEF
Хлопчик миє руки біля настінного рукомийника
UNICEF

Проєкт з підтримки сімей ромів, який у 2020 році був реалізований у Закарпатській області, став відповіддю на виклики COVID-19. Сім’ї ромів в Україні виявилися особливо вразливими перед пандемією через обмежений доступ до засобів гігієни, чистої води, електрики, а також унаслідок високого рівня бідності.

За минулий рік завдяки підтримці від американського  народу понад 20 тисяч осіб у 32 поселеннях ромів отримали гігієнічні набори від ЮНІСЕФ для всієї сім’ї.

image
UNICEF
Чоловік несе коробку із гігієнічним набором від ЮНІСЕФ у поселенні ромів
UNICEF
Чоловік несе коробку з гігієнічним набором від ЮНІСЕФ у поселенні ромів
UNICEF

Також у рамках проєкту було проведено велику роз’яснювальну кампанію, метою якої стало інформування мешканців ромських поселень про COVID-19 та профілактику захворювання. ЮНІСЕФ та партнери поширювали буклети і розвішували плакати, проводили інтерактивні заходи для дітей і дорослих, на яких у простій та цікавій формі розповідали, як захистити себе й оточення від загроз пандемії.

Діти грають у дворі
UNICEF

«Найбільше нашим дітям сподобалося співати пісню під час миття рук. Волонтери навчили їх слів угорської пісеньки, яка як раз триває 60 секунд», — розповідає староста ромської громади Йосиф Папп. Він додає, що більшість сімей у поселенні живуть бідно, а тому не мають змоги самостійно придбати навіть необхідні для дітей гігієнічні засоби.

Староста ромської громади Йосиф Папп
UNICEF

У поселенні ромів у селі Холмок сьогодні проживають близько 700 осіб. Таких поселень, які самі роми називають таборами, немало в Закарпатській області: у цьому регіоні вони — п’ята за величиною національна меншина. За різними оцінками, в Закарпатській області загалом мешкають від 80 до 150 тисяч ромів. Точну їхню чисельність важко встановити, оскільки не всі представники цієї національної групи мають паспорти і свідоцтва про народження.

Діти грають у дворі
UNICEF
Діти грають у дворі
UNICEF

«Багато хто з нашого табору працюють на швейній фабриці. Ще інші підмітають вулиці, працюють двірниками. Але більшість безробітні», — розповідає мешканка ромського поселення в одному з районів Ужгорода Анжела. Вона разом зі своїм чоловіком виховують чотирьох дітей і займаються громадською діяльністю, допомагаючи односельцям отримувати офіційні документи, влаштовувати дітей до школи й шукати роботу.

Згідно з останнім опитуванням Коаліції ромських неурядових організацій, в Україні близько половини представників цієї національної меншини не мають роботи. А в низці сільських і приміських районів Закарпаття рівень безробіття в ромських громадах досягає 95%.

Анжела погоджується з такою оцінкою. На її думку, низький рівень освіти серед ромів перешкоджає у пошуках хорошої роботи, відтак їм буває складно забезпечувати себе і сім’ю. «Дівчата в нас часто навчаються у школі тільки до 13 років, а потім залишаються допомагати мамі по господарству, няньчити молодших дітей. Деякі батьки не пускають дітей до школи взимку, бо в тих немає теплого одягу. Тому  багато хто не має атестатів», — говорить жінка, стоячи на центральній вулиці селища, де сушиться білизна і грають діти.

Дитина стоїть на вулиці, на паркані сушиться білизна
UNICEF
Хлопчик йде через двір
UNICEF
Дівчинка стоїть у дворі, на задньому плані купа сміття
UNICEF

У ромському поселенні в селі Холмок украй погані дороги, більшість будинків не добудовані або не облицьовані, а в деяких немає водогону й опалення. Матір сімох дітей Юлія зізнається, що звикла до таких умов: сім’я пере білизну та миє посуд на вулиці, біля колонки з водою, а будинок обігрівається грубкою.

«Роботи немає, грошей не вистачає. Добре, що нам привезли порошок, мило та шампунь. Тепер не потрібно буде на це витрачатися», — говорить Юля, тримаючи на руках дитину.

Жінка заробляє на життя тим, що збирає, чистить і продає волоські горіхи. Але доходу від такої діяльності ледь вистачає на велику сім’ю. За словами Юлії, гігієнічний набір від ЮНІСЕФ допоміг їй заощадити й закрити потребу в засобах гігієни та санітарії на кілька місяців.

Дві жінки тримають дітей на руках
UNICEF
Чоловік у дворі біля крану
UNICEF
image
UNICEF
image
UNICEF

Пандемія і пов’язаний із нею карантин лише погіршили матеріальний стан мешканців ромських поселень на Закарпатті. Діти, які отримували харчування в школах і дитячих садках, на тривалий період змушені були залишатися вдома в сім’ях, де не завжди вистачає грошей на їжу й ліки. За словами старости ромської громади Йосифа Паппа, в їхньому поселенні кілька дорослих перехворіли на COVID-19. Після цього роми села Холмок почали серйозніше ставитися до миття рук і дотримання запобіжних гігієнічних заходів.

«Ми вдячні за допомогу з гігієнічними наборами, — говорить староста. — Адже набагато простіше повісити рукомийники й пояснити дітям, що потрібно частіше мити руки, аніж лікувати їх».

Діти грають у дворі
UNICEF