Процедура виїзду за кордон дітей, позбавлених батьківського піклування, під час війни

Виїзд за межі України дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування та дітей із закладів з цілодобовим перебуванням.

ЮНІСЕФ
Maria, Ivan (aged 11) and Andrei (aged 16) left their homes in Bilhorod-Dnistrovskyi with another family, two days before March 5th, with another family. They have crossed the border to Romania at Isaccea. Maria is godmother to one of the children in the group. “We leave together. All the way together.”
UNICEF/UN0609210/Moldovan
20 березня 2022

Самостійний перетин кордону дітьми без нагляду дорослих заборонений! Якщо ви побачили на кордоні дитину без нагляду, будь ласка, повідомте про це місцеву службу у справах дітей або поліцію. 

Виїзд за межі України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із закладів з цілодобовим перебуванням, можливий тільки у супроводі законного представника та за наявності:

  • паспорта громадянина України, свідоцтва про народження дитини чи інших документів визнаних Держприкордонслужбою; 
  • наказу директора установи, де перебували діти, про виїзд дітей за межі України;
  • письмового дозволу на виїзд дітей за підписом голови або заступника обласної військової адміністрації, з печаткою, дозвіл має бути попередньо погоджений Нацсоцслужбою через email. Якщо неможливо отримати письмовий дозвіл військової адміністрації, його може видати Нацсоцслужба;
  • письмового запрошення від установи чи організації, уповноваженої приймаючою країною на влаштування дітей. У запрошенні має бути вказано:

            - приймаючу країну

            - кількість та категорію дітей

            - умови перебування дітей

            - гарантії щодо повернення дітей в Україну

У разі випадку вивезення дітей, влаштованих до сімей патронатних вихователів, до пакету документів необхідно також додати рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя. 

Супроводжуючі зобов’язані протягом одного робочого дня звернутися до консульської установи України в приймаючій країні та постановити дитину на тимчасовий консульський облік. 

Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, родичів або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності свідоцтва про  народження дитини.