«Нічого про нас без нас»
Громадські організації України об’єдналися для підтримки дітей з інвалідністю

- Доступно:
- Українська
- English
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) спільно із Львівським центром реабілітації «Джерело» за підтримки Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю (UNPRPD) активно впроваджують проєкт екстреного реагування на потреби внутрішньо переміщених родин, які виховують дітей з інвалідністю та дітей з особливими освітніми потребами. Одна зі складових цього проєкту – об’єднання та підтримка батьківських організацій, які захищають права дітей з інвалідністю та загалом відстоюють їхні інтереси в суспільстві. Учасники проєкту зараз проходять навчання для посилення адвокаційного потенціалу своїх організацій під час війни, вивчають найкращі практики соціальних послуг для дітей з інвалідністю та вже отримали міні гранти на реалізацію своїх ініціатив.
«Кожен і кожна з нас працює на своєму місці. Але бувають ситуації, коли потрібно всі пальці зібрати в кулак та рухатися разом. Я радо долучилася до батьківської компоненти проєкту Джерела та ЮНІСЕФ», — говорить координаторка проєкту Юлія. Вона виховує дочку Марічку — тринадцятирічну дівчинку з артистичною вдачею та непосидючим характером.
Ще в пологовому будинку Юлія дізналася, що в її доньки синдром Дауна. Коли Марічці було три місяці, жінка вперше прийшла з нею на заняття до Львівського центру реабілітації «Джерело». «Окрім фахової допомоги для дитини, отримала психологічну підтримку як мама. Для мене це було дуже цінним, — пригадує Юлія. — Тут мені окреслили дорожню карту, порадили розширити коло спілкування Марічки та спробувати інклюзивне навчання у школі. Проте з “Джерелом” ми не розірвали стосунки: наприклад, коли донька на канікулах, тут ми отримуємо соціальну послугу денного догляду». Сьогодні в Марічки насичене життя: дівчинка займається скелелазінням та плаванням, ходить у театральний гурток, знімає відеоролики та мріє стати фотографкою.
Юлія одразу долучилася до батьківського руху «Джерела». «Нічого про нас без нас — без батьків дітей з інвалідністю, — наголошує жінка. — Є багато експертів, утім, є і батьки, які знають та відчувають, що потрібно їхнім дітям. Співпраця фахівців і сімей дає чудовий результат. Для мене дуже важливо брати участь у батьківському русі та бути почутою. У “Джерелі” ми давно мріяли об’єднати батьків та громадські організації з усієї України для співпраці. Завдяки ЮНІСЕФ маємо можливість працювати у такому проєкті». Головна мета проєкту — об’єднати батьків, посилити їхні голоси та дати компетенції для захисту прав дітей з інвалідністю.
У проєкті беруть участь 57 організацій із 20 регіонів України. Його учасники є мешканцями як обласних центрів, так і невеликих міст. У межах проєкту також проводився конкурс мінігрантів, на який подали свої заявки 34 організації. «Ми довго думали, чи проводити зустрічі офлайн. Повітряні тривоги, вимкнення світла, відсутність зв’язку стали для нас викликом. Утім, я дуже рада, що ми наважилися зробити перші зустрічі наживо у Львові та змогли створити спільноту. Подальші тренінги проводили уже онлайн. Робили записи лекцій, якщо в окремих регіонах не було світла. Нам важливо, щоб усі учасники змогли пройти навчання в повному обсязі», — говорить Юлія. Учасників розділили на дві групи залежно від їхнього досвіду у проєктній діяльності та адвокації.
«Батьки розуміють потреби своїх дітей. Кожного дня вони стикаються з перешкодами у різних сферах життя. Ми створюємо платформу для обговорення та розв’язання нагальних проблем. Після наших тренінгів батьківські організації зможуть підготувати локальні проєкти, впроваджувати різні соціальні послуги та змінювати на краще якість життя дітей з інвалідністю та особливими освітніми потребами», — пояснює Юлія.
Учасники пройшли тренінги із проєктної діяльності — від створення та подання заявки до механізмів втілення ідеї в життя, прослухали лекції про соціальні послуги та адвокацію. Юлія наголошує, що тренінг спрямований на розв’язання дуже широкого спектра проблем та націлений на застосування знань на практиці. Організатори проєкту створили опитувальник, щоб дізнатися реальну ситуацію по областях щодо соціальних послуг та захисту прав дітей з інвалідністю.
«Ми розбудовуємо Україну, щоб у ній було комфортно жити всім. Зараз у нас є багато позитивних змін, проте і багато роботи попереду. Важливо подбати про майбутнє дітей, коли вони ще маленькі», — говорить координаторка проєкту.