Вагітність під час пандемії COVID-19

Як у захистити себе і свою дитину: поради акушерки

ЮНІСЕФ
On 1 January 2019 in Spain, newborn baby girl Sofia Karapetyan with her mother Lilit Grigoryan poses at the Vall d’Hebron Barcelona Hospital Campus in Barcelona.
UNICEF/UN0269508/Barrena-Capilla AFP-Services [NOTE: This is a file photo]
27 Квітень 2021

Вагітність — це особливий час, сповнений радісного хвилювання й очікувань. Але сьогодні у зв’язку із поширенням коронавірусної інфекції (COVID-19) цей щасливий для майбутніх мам період затьмарюють страх, занепокоєння і невизначеність. Щоб дізнатися більше про те, як жінки можуть захистити себе і свого малюка, ми поговорили з президенткою Міжнародної конфедерації акушерок Франкою Каде.

COVID-19 — це нове захворювання, і його дослідження тривають. Тож ми оновлюватимемо цей матеріал у міру надходження нової інформації.

Додаткові статті:

>> Що потрібно знати про вакцину від COVID-19

>> 

 

Чи безпечно продовжувати планові огляди під час вагітності?

Багато майбутніх мам, дотримуючись таких запобіжних заходів, як перебування вдома та фізичне дистанціювання на вулиці, бояться йти на прийом до лікаря/-ки. «Сьогодні ми можемо спостерігати, як фахівці у всьому світі адаптуються до обставин, що склалися. Так, наприклад, акушерки консультують телефоном, тому фізичний прийом зі спостереження за дитиною та її зростанням займає менше часу, — говорить Франка Каде. — Я раджу вагітним жінкам скоротити кількість візитів до свого лікаря/-ки, щоб убезпечити як себе, так і його / її від інфікування. Відвідуйте клініку тільки в разі потреби». Ведення пацієнток може бути різним у кожному конкретному випадку залежно від їхнього стану, наприклад, вагітності із низьким або, навпаки, з високим фактором ризику.

Франка Каде радить майбутнім матерям спитати у свого лікаря/-ки або дізнатися в різних спільнотах про доступні варіанти. «Людина, яка піклується про вас, добре знає і вас, і ваші потреби, тож у ситуації вагітності такими знаннями володіють ваша акушерка або акушерка-гінеколог», — пояснює вона.

Після народження дитини важливо продовжувати отримувати професійну підтримку й рекомендації, зокрема щодо планової вакцинації. Поговоріть зі своїм лікарем/-кою про найбільш безпечні для вас і вашої дитини способи отримання цих послуг.

 

Чи може заразитися моя дитина, якщо в мене коронавірусна інфекція (COVID-19)?

Ми досі не знаємо, чи може вірус передаватися від матері до дитини під час вагітності. Збирання даних про це поки що триває. «Вірус COVID-19 не було виявлено у вагінальній рідині, у пуповинній крові або в грудному молоці», — запевняє акушерка. До цього моменту COVID-19 також не був виявлений в амніотичній рідині або плаценті.

Найкраще, що ви можете зараз зробити, — це вжити всіх необхідних запобіжних заходів, щоб не заразитися COVID-19. Проте якщо ви вагітні або щойно народили й почуваєтеся зле, негайно зверніться по медичну допомогу й виконуйте інструкції вашого лікаря/-ки.

 

Я планувала народжувати в лікарні або медичній клініці. Це добре рішення?

«Жінки мають запитати свою акушерку або лікаря/-ку, де, на їхню думку, пологи пройдуть найбільш безпечно і які запобіжні заходи вживатимуться залежно від розвитку ситуації, — пояснює Франка Каде. — Рішення залежить як від самої жінки та її стану, так і від стану системи охорони здоров'я».

«Сподіватимемося, що в більшості медичних установ є умови для забезпечення для хворих на COVID-19 і незаражених осіб різних входів. Але в деяких ситуаціях це забезпечити неможливо, — говорить Франка Каде. — У деяких країнах із високим рівнем доходу, таких як Нідерланди, звідки я родом, існує механізм інтегрування домашніх пологів у систему охорони здоров'я. У такій ситуації домашні пологи безпечні, і ви можете побачити, що дедалі більше жінок народжують удома. (Але в більшості країн, звичайно ж, справи йдуть інакше.) Навіть деякі готелі в Нідерландах використовуються акушерками для того, щоб жінки могли народжувати у створених спеціально для них безпечних умовах. Тому їм не потрібно йти до лікарні. Але все залежить від місцевого контексту».

Щоб обрати найбільш безпечний варіант, обговоріть усі можливості з фахівцем, який спостерігає вашу вагітність.

 

Чи може мій партнер або член сім'ї супроводжувати мене під час пологів?

Попри те що така можливість залежить від країни, Франка Каде вважає, що поруч із жінкою під час пологів повинен хтось бути, щоб підтримати її — звісно, за умови дотримання належних запобіжних заходів, таких як носіння маски в пологовій палаті й миття рук.

«Ми отримуємо інформацію, що в деяких країнах людям не дозволяють супроводжувати жінок, і це мене непокоїть, — говорить експертка. — Я розумію, що це робиться з метою скоротити кількість людей під час пологів для того, щоб знизити число можливих контактів, і це дуже і дуже логічно. Однак давайте переконаємося, що породіллю супроводжуватиме одна людина — її партнер, сестра, мати (або інша близька людина за її вибором). Немовлята після народження повинні залишатися зі своїми матерями в одній палаті.

Ми повинні бути співчутливими і з розумінням ставитися до кожної ситуації. Необхідно знати, що медичні працівники разом із членами сім'ї роблять усе можливе, керуються здоровим глуздом, слухають одне одного. Гадаю, дуже важливо, щоб ми — члени спільноти — намагалися діяти як одне ціле».

 

Я дуже хвилююся через майбутні пологи. Як мені впоратися з тривогою?

Наявність плану пологів може допомогти вам подолати занепокоєння і дозволить краще контролювати ситуацію. Та потрібно враховувати, що залежно від того, де ви живете, поточний стан може бути менш передбачуваним. «Ви маєте визначити, кому дзвонити, коли почнуться перейми, хто і де буде надавати підтримку під час пологів. Дізнайтеся, які можуть бути обмеження в лікарні щодо підтримки персоналу та присутності членів сім'ї», — радить Франка Каде.

Вона також рекомендує виконувати вдома прості вправи для релаксації, наприклад, на розтяжку, дихальні вправи. За потреби поговоріть про це з акушеркою. Піклуйтеся про себе якомога більше. Повноцінно харчуйтеся, вживайте достатню кількість рідини. «Покладіть руки на живіт і насолоджуйтеся вагітністю», — говорить фахівчиня.

 

Про що я маю запитати в лікаря/-ки?

Франка Каде підкреслює важливість побудови довірчих відносин із лікарем/-кою. «Я раджу сміливо ставити запитання, які стосуються вас і вашого здоров'я. Якщо між вами і вашою акушеркою (акушеркою-гінекологом) панує довіра, ви зможете все відкрито обговорити. У вас є повне право знати про все, оскільки це стосується вашого здоров'я і здоров'я вашої дитини», — переконує експертка.

В умовах пандемії акушерки, так само, як і лікарі та медсестри, часто перевантажені роботою, тож їм може знадобитися трохи більше часу, щоб зреагувати на ваш виклик», — зазначає Франка Каде. Вона пропонує домовлятися з лікарем/-кою наперед. Ці домовленості, наприклад, можуть включати час та організацію проведення планових обстежень, а також спосіб, у який ви зв’яжетеся з лікарем/кою, якщо потребуватимете невідкладної допомоги. Крім цього, на випадок змін у порядку надання медичних послуг у вашому регіоні, є сенс домовитися з медичними працівниками про те, щоб ви при собі мали копію своєї медичної карти, включно з даними про перебіг вашої вагітності.

Для того щоб скласти ваш план пологів, важливо отримати відповіді на всі запитання, які вас цікавлять. Франка Каде пропонує поставити лікарю/-ці такі:

• Чи є ризик зараження COVID-19, якщо перебувати в цьому місці? Чи були тут інфіковані?

• Як ви відокремлюєте людей, хворих на COVID-19, від незаражених?

• Чи достатньо захисного одягу мають медичні працівники?

• Чи може хто-небудь супроводжувати мене? Якщо ні, то чому?

• Чи може моя дитина після народження залишитися зі мною? Якщо ні, то чому?

• Чи можу я годувати дитину грудьми? Якщо ні, то чому?

• У мене будуть природні пологи чи планується кесарів розтин? Якщо другий варіант, то чому?

 

Що жінка повинна взяти з собою в лікарню під час пандемії COVID-19?

«Я не думаю, що жінкам потрібно брати щось із собою додатково (ред. - понад рекомендований перелік речей). Але вони повинні вживати запобіжних заходів», — пояснює Франка Каде.

Вона не заперечує можливість того, що деякі лікарні можуть попросити жінок повернутися додому швидше, ніж зазвичай, звісно, якщо ті добре почуваються. «Знову ж таки це залежатиме від місцевих умов, зокрема від стану лікарні і від стану самої жінки», — уточнює вона й рекомендує майбутнім матерям звернутися до акушерки або акушерки-гінеколога за порадою, що потрібно робити в їхній конкретній ситуації.

 

Як я можу захистити свою дитину від COVID-19 після її народження?

Найкраще, що ви можете зробити, — це просто бути тільки зі своєю сім'єю і не приймати відвідувачів. «Також переконайтеся, що ваші старші діти не контактують із іншими дітьми. Нехай члени вашої сім'ї миють руки і бережуться», — радить спеціалістка.

Хоча зараз справді непростий час, Франка Каде рекомендує спробувати розгледіти в ситуації позитивний бік: у членів родини з'явилася можливість стати ближчими одне до одного. Вона пояснює це так: «Молоді мами й батьки можуть втомлюватися через велику кількість відвідувачів. Зараз же можна насолоджуватися спокійною обстановкою і компанією найближчих людей. Для вас це особливий період, коли ви залишаєтеся наодинці з дитиною і спілкуєтеся з нею, відкриваєте для себе нову людину й насолоджуєтеся цим моментом».

 

 

Я вагітна. Що я повинна робити, щоб убезпечити себе під час спалаху COVID-19?

Як показують дослідження, вагітні жінки не схильні до вищого (порівняно з іншими групами людей) ризику зараження COVID-19. Однак у зв’язку зі змінами в їхньому організмі та імунній системі вагітні жінки в останні місяці перед пологами можуть сильно постраждати від деяких респіраторних інфекцій. Ось чому їм украй важливо вживати запобіжних заходів. «Я знаю, що вагітним жінкам може бути дуже важко: вони дбають про себе і про свою дитину, а іноді і про інших дітей, але, як нам відомо, вони не мають вищий ризик, аніж інші люди. З цієї причини вони повинні вживати тих самих заходів, що й решта», — пояснює Франка Каде. Вона радить дотримуватися таких правил фізичного дистанціювання:

  • Уникати контактів із тими, хто має симптоми коронавірусної інфекції (COVID-19).
  • За можливості не користуватися громадським транспортом.
  • За можливості працювати дистанційно.
  • Уникати великих і малих скупчень людей у громадських місцях, особливо в закритих або непровітрюваних приміщеннях.
  • Обмежити зустрічі з друзями і сім'єю.
  • Використовувати телефонний зв'язок, текстові повідомлення або можливості інтернету для контактів із акушеркою, акушеркою-гінекологом, офіційними службами тощо.

Додаткові заходи захисту включають у себе періодичне миття рук з милом, регулярне прибирання та дезінфекцію поверхонь, до яких часто торкаються, спостереження за самопочуттям, виявлення будь-яких ознак або симптомів COVID-19, і негайне звернення у разі їх наявності по медичну допомогу.

 

Чи безпечно годувати грудьми?

«Наскільки нам відомо, грудне вигодовування абсолютно безпечне, — запевняє Франка Каде. — Всі дослідження свідчать, що COVID-19 не передається через грудне молоко, тому можете спокійно продовжувати годувати грудьми. Більше того, це найкраще, що мати може зробити для своєї дитини».

Якщо ви маєте підозри на зараження COVID-19, негайно зверніться по медичну допомогу та дотримуйтеся інструкцій свого лікаря/-ки. Матері, які почуваються досить добре, мають перед тим, як годувати дитину, вжити всіх запобіжних заходів, зокрема носити маску, мити руки до і після контакту з дитиною, а також прибирати та дезінфікувати поверхні. Якщо ви почуваєтеся погано, зціджуйте молоко й годуєте ним дитину, використовуючи чисту чашку і/або ложку. Дотримуйтесь тих самих запобіжних заходів.

 

Що мені робити, якщо я живу в густонаселеному місці?

По всьому світові багато жінок живуть дуже близько із безліччю інших людей, що робить фізичне дистанціювання набагато складнішим. У таких місцях, за словами Франки Каде, «я попросила б усе суспільство подбати про вагітних жінок». Вона закликає людей якомога далі триматися від вагітних жінок для їхньої безпеки. Також було б добре передбачити для них окремі вбиральні.

«І не забувайте про важливість миття рук. Недарма ми постійно про це говоримо. COVID-19 і мило не люблять одне одного. Це проста дія, але вона може принести багато користі, — говорить вона. — Я щиро сподіваюся, що в будь-якій ситуації спільнота й медичні працівники сприятимуть створенню такої безпечної і надійної для вагітних жінок системи і умов, адже вони, врешті-решт, дають початок нашому майбутньому. Це потрібно цінувати!»