«Тут врятували і мене, і доньку»
В Харкові попри виклики війни продовжують рятувати передчасно народжених дітей та надають фахову медичну допомогу жінкам, які мають ускладнення під час вагітності. ЮНІСЕФ допоміг встановити модульну котельню, що забезпечить пологовий будинок теплом.

- Українська
- English
Маленька Варвара спить у боксі в палаті інтенсивної терапії. Перші тижні свого життя дівчинка провела в реанімації під наглядом лікарів — вона народилася передчасно й важила лише 850 грамів. Біля Варі тепер завжди її мама Неля. Жінка каже, що дуже рада бути з донькою поруч. До цього, доки вага немовляти не досягла необхідних показників, Неля мала змогу тільки її навідувати. В лікарні Неля з Варварою вже понад місяць. Виконувачка обов'язків завідувача відділення інтенсивної терапії новонароджених Алла Іванівна згадує, що Нелю привезли до Харкова в медзаклад у стані, що загрожував її життю.

«Після стабілізації жінки народилася чудова, красива дівчинка. Звісно, одразу дитинку взяли на штучну вентиляцію легень. Після адаптації впродовж понад 1,5 місяця вона самостійно почала дихати»
Сама Неля — з Ізюмського району, на території якого велися тривалі бойові дії. Жінка згадує, що протягом 2022 року були періоди, коли в неї вдома не було ні газу, ні світла, ні опалення. Необхідну профільну медичну допомогу вагітній, яка мала ускладнення, надати в найближчому місті Ізюмі, що також постраждав від активних бойових дій, не могли, тому коли стан Нелі погіршився й потребував допомоги профільних спеціалістів, її повезли за понад 120 км у Харків.
Неля зізнається, що дорогою найбільше переживала через можливі обстріли та умови, у яких вони з ще ненародженою на той час донечкою перебуватимуть.
«Все є — і тепло, і вода, і світло. Це обов'язково має бути. Також мені сказали, що тут дуже гарна лікарня, що моя дитинка тут буде в безпеці. Я дуже задоволена. Дуже дякую лікарям за те, що вони врятували і мене, і мою доньку»

У медзакладі, де виходжують Варвару, за рік приймають понад тисячу пологів. Сюди направляють жінок, які мають ускладнення під час вагітності. Алла Іванівна говорить, що надають медичну допомогу не лише вагітним із Харкова та області, а й переселенкам та жителькам сусідніх регіонів, зокрема і тих, які перебувають під постійними обстрілами.
«У нас є пацієнтки з Краматорська, Слов'янська, що на Донеччині. Жінки в тяжкому стані, бо до нас направляють складні випадки», — уточнює лікарка.
Алла Іванівна розповідає, що попри виклики війни, з якими стикаються жителі Харкова, у їхньому медзакладі надавати допомогу за останніх три роки не припиняли ні на мить.

«На початку війни наші діти разом з матерями були переведені в підвальні приміщення, де була організована реанімаційна допомога в повному масштабі. Під час війни в нас, попри те що ми не були підготовлені до нових викликів, не було жодного летального випадку. Зараз також наш пологовий має можливість надавати допомогу в повному обсязі. У нас є генератори, є резервна вода, є всі можливі медикаменти та апаратура. Якби цих умов не було, ми були б паралізовані й не могли б надавати допомогу у складних неонатальних випадках, що потребують штучної вентиляції легень. Без світла, води та тепла ми не можемо надавати допомогу», — розповідає Алла Іванівна.

Наприкінці осені 2024 року в межах спільного проєкту ЮНІСЕФ та Харківської ОВА на території медзакладу встановили котельню, що дозволяє підтримувати комфортний температурний режим навіть у разі тривалих відключень електроенергії та дбати про жінок та малюків, гарантуючи породіллям спокій та необхідний догляд, розповідає заступниця директора з поточних питань Надія Іванівна.

«Цю котельню почали будувати з осені й уже напередодні новорічних свят здали в експлуатацію. Зараз буремні часи: у разі якщо через обстріли пропаде опалення, ми користуватимемося цією котельнею»
Загалом на території трьох медичних закладів Харкова споруджено три модульні котельні (дві потужністю 1,6 МВт та одна на 3 МВт), які забезпечують безперебійне опалення для понад 38 500 тисяч пацієнтів щорічно.
За місяць перебування в лікарні Варвара набрала 1120 грамів ваги. Неля чекає того дня, коли її донька нарешті побачить рідний дім. Алла Іванівна говорить, що виписати Варю з мамою можна буде, коли вага дівчинки становитиме щонайменше 2–2,5 кг.