Безпечне місце в небезпечній зоні

Почитати і пограти в BiblioTECH.room приходять діти з віддалених районів селища, у яких до реалізації проекту навіть не було читацьких квитків.

Юлія Сіліна, Кейт Бонд
image
UNICEF
22 Лютий 2020

У невеликій і світлій селищній бібліотеці в Новгородському Донецької області тепер людно. Старшокласники вибирають нові книги з високих стелажів, а діти молодшого віку грають в настільні ігри, сидячи на кольорових пуфах в кутку кімнати. На вихідних читальна зала перетвориться в міні-кінотеатр і заповниться ще більше. Сюди прийдуть всі бажаючі подивитися одну з частин фільмів про «Гаррі Поттера». Для місцевої молоді це не просто бібліотека, це – безпечний простір, створений за підтримки Дитячого фонду ОО (ЮНІСЕФ) та Європейського Союзу (ЄС).

image
UNICEF

Того, що було раніше, більше немає

Промислове селище міського типу Новгородське в Донецькій області, знаходиться в декількох кілометрах від лінії зіткнення. Узлісся і поля в селищі заміновані, а батьки встановили заради безпеки дітей негласну «комендантську годину».

«Раніше ми могли ходити з дітьми на природу, на пікнік, пограти в футбол», - розповідає 40-річна директорка бібліотеки Наталя Гармаш. - «Начебто посадку нам розмінували, але кілька разів пастухи з коровами підривалися на мінах. Того, що було раніше, вже немає».

У селищі немає кінотеатру, луна-парку, ролердрому або навіть спортклубу.

«Нам нікуди ходити після школи і на канікулах. Тільки на розбитий дитячий майданчик. Дітей в селищі багато, а місць для них немає», - розповідає 15-річна школярка Софія Монастирська, яка вже кілька років не виходить на вулицю після 20:00 через близькість військових позицій.

У минулому році в новгородській школі через бойові дій навіть скасували свято «останнього дзвоника». А після стрілецького обстрілу поруч зі шкільним дитячим майданчиком, фізкультуру перенесли в будівлю школи.

«Куля пролетіла під час уроку прямо поруч з одним з хлопчиків. Звичайно, ми розуміємо в якому місці живемо. Є якась образа через це», - зізнається старшокласниця Софія.

image
UNICEF

Все нове та цікаве

Софія та її однолітки зраділи ідеї створити в Новгородському безпечний простір для відпочинку молоді, що запропонували ЮНІСЕФ та його партнерська НУО «Польська гуманітарна акція».

«Ми почали думати, що потрібно селищу, ходили запитували у людей. Потім вирішили, що потрібна така кімната, де можна і грати, і читати, і просто спілкуватися. Тому що в селищі таких місць немає», - розповідає дівчина, яка реалізовувала проект ще з чотирма однолітками з 9 і 10 класів.

Молодь вирішила розмістити в місцевій бібліотеці простір BiblioTECH.room. Щоб вибрати потрібні меблі та обладнання, навіть з'їздили в сусіднє місто на тренінг з навичок дизайнерського мислення.

«Завдяки тренінгу і нашому проекту мені навіть стало простіше з людьми спілкуватися. Раніше я замикалася в собі, мовчала, а тепер більше спілкуюся», - каже усміхнена Софія, яка захоплюється написанням оповідань і хоррор-літературою.

В бібліотеці вже з'явився новий екран для показу фільмів і танцювальних тренінгів, крісла, принтер і багато настільних ігор, які були куплені завдяки ЮНІСЕФ та ЄС. Але найбільше хлопці та дівчата чекають на надходження нових книг.

«Книги ми всі самі вибирали. Нам дуже подобається Джоан Роулінг. Видання «Фантастичні звірі і де їх шукати» має бути в гарному оформленні», - розповідає учасниця проекту 15-річна Діана Богинська, стоячи біля стелажів, де з книг викладено слово «читай».

Завдяки проекту відвідуваність бібліотеки зросла.

«Дітей ніхто не змушує, вони сюди приходять самі. Тут все нове, цікаве, вдома у багатьох такого немає, тому що батьки не можуть собі дозволити», - говорить директорка бібліотеки Наталія, додаючи, що проект дуже багато дав для розвитку читальної зали.

Почитати і пограти в BiblioTECH.room стали приходити діти з віддалених районів селища, у яких до реалізації проекту навіть не було читацьких квитків.

«Раніше постійно хотілося поїхати з нашого селища, а тепер тут навіть стало цікаво», - каже школярка Софія, показуючи свої улюблені книги.

image
UNICEF

На сході України близько 3,4 мільйонів жителів, включаючи 430 тисяч хлопчиків та дівчат, живуть уздовж лінії зіткнення. Ці люди несуть на собі тягар майже 6-річного конфлікту, що загрожує їхньому фізичному та ментальному здоров'ю, а також обмежує доступ до базових послуг. Територія східної України є однією з найбільш забруднених мінами та страх наступити на міну є щоденною реальністю для уражених конфліктом громад.

ЮНІСЕФ невпинно працює для того, щоб захистити права дітей по обидва боки від лінії розмежування, надаючи соціальну та психологічну допомогу, а також покращуючи якість послуг з охорони здоров'я, освіти, забезпечення доступу до води, санітарії та гігієни.