Молоді українці знаходять нові способи боротьби з фейками

ЮНІСЕФ та партнери працюють з молоддю з усієї України, щоб знайти способи подолати фейкові новини та дезінформацію.

Антон Григоров, Кейт Бонд
image
UNICEF
22 Грудень 2020

Поширення фейкових новин та дезінформації в часи пандемії може коштувати життя.

Проте, молоді люди в Україні можуть допомогти врятувати життя завдяки участі у змаганні, що покликане використовувати медіа та технології для боротьби з недостовірною інформацією.

Дводенне змагання ІНФОТОН об'єднало понад 300 молодих людей віком від 13 до 25 років, щоб вони могли поділитися своїми ідеями. Подію організував Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) у співпраці з організацією INSCIENCE.

«Спочатку ми думали над тим, щоб зробити більш тривалі програми. Але потім зупинилися на форматі хакатону, який повністю себе виправдав, — розповідає співзасновниця INSCIENCE Олена Скирта. - Хакатон показав, що молодь цілком здатна генерувати чудові ідеї. Тепер ми спостерігатимемо, як команди будуть втілювати їх у життя».

Учасники змагання утворили 80 команд. Вся комунікація Інфотону проходила у Slack — платформі, яка не була знайомою для більшості. На цій платформі молоді люди не лише отримували нові знання та ділилися ідеями, а й знаходили нових друзів.

Hello, ІНФОТОН на зв’язку ☎️ Хакатонний ритм життя вже позаду, і від цього трішки сумно. На згадку про драйв потужного...

Posted by INSCIENCE on Tuesday, November 17, 2020

 

«Значна частина учасників та учасниць прийшли до нас, не маючи команди. Таким чином, хлопець або дівчина з однієї частини країни знаходили однодумців з інших регіонів. За цим було дуже цікаво спостерігати», — згадує Олена.

«Нам хотілося підтримати саме молодь, бо вона часто лишається поза увагою, — розповідає голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сільвандер. - Ця вікова група є дуже чисельною, а крім того — переживає найкращі моменти свого життя. Саме тому ми хотіли дати їй шанс “вийти з натовпу” й поділитися своїми ідеями».

Важливою складовою роботи над проектами в межах Інфотону були консультації з менторами та менторками з різних галузей. Серед них — засновники медіа, менеджери з комунікацій, представники бізнесу та науковці. Одним із них став Артем Албул, автор YouTube-каналу «Клятий раціоналіст».

«Ідея онлайн змагання здалась мені чудовою, тим паче з INSCIENCE я співпрацюю не вперше, — розповідає Артем. — Протягом хакатону за консультаціями до мене звернулися шість команд. Мої поради стосувалися створення медіаконтенту та його просування. На мою думку, головним рецептом успішної комунікації є щирість. Створюючи продукт, важливо не вдавати з себе когось, ким ти не є».

UNICEF

Молоді люди як агенти змін

Бажання застосовувати критичне мислення — це вже перший крок у боротьбі з дезінформацією. Саме тому проекти мають шукати незвичні шляхи для взаємодії зі своєю аудиторією.

«Часто ми зводимо боротьбу з дезінформацією до фактчекінгу, — підкреслює Олена. — Це справді потрібно, однак, як показують дослідження, неперевірена інформація потрапляє до нас в шість разів швидше, ніж перевірена. Саме тому потрібно працювати над тим, аби люди отримували правдиву інформацію відразу. І цього можна досягти саме через максимально цікаві формати взаємодії з аудиторією».

З 80 команд організатори хакатону обрали 30 найкращих, а з них безпосередньо під час роботи — десятку фіналістів.

Серед найкращих проектів — чат-боти для боротьби з депресією, поширення ідеї правильного харчування, допомога молодшим школярам у навчанні та відповіді на питання підлітків про їхні тіла.  Крім того, дві медіаплатформи, онлайн-гра та блог, який планує одночасно говорити про булінг та пропагувати здоровий спосіб життя.

Серед переможців — медіахаб «Халабуда», який планує розповідати про сучасне мистецтво та пропагувати критичне мислення. Також онлайн-гра Check It, що вчитиме відрізняти фейки від правди завдяки елементам рольових ігор та стильному дизайну, що нагадує популярну гру Among Us.

UNICEF

Перемогу також здобула команда DilemMe. Серед усіх фінальних проєктів тільки їхній — настільна гра про медіаграмотність — був спрямований на офлайн.

«Наша команда знайома між собою вже досить давно, адже ми працюємо в одній громадській організації, — розповідає лідерка команди Маріанна Іоненко. - У YNGO PLUS ми займаємося неформальною освітою для підлітків, тому ми слідкуємо за ініціативами, що можуть нам допомогти. Але все одно, коли ми побачили анонс про Інфотон, то дуже загорілися цією ідеєю».

Команді дуже допомогла комунікація з менторами. Їхня допомога стала тим ключем, завдяки якому DilemMe змогли зібрати свої думки докупи.

«Ми прийшли на хакатон з дуже абстрактною ідеєю. Це стосувалося і наповнення гри, і шляхів її реалізації, — говорить Маріанна.  - Наприклад, одна з менторок спонукала нас шукати свою аудиторію в TikTok. Спочатку нам не здалося це реалістичним. Але, оскільки наша гра спрямована в першу чергу на тих, хто ще нічого не знає про критичне мислення, ми зрозуміли, що молодь варто шукати саме там».

За словами Маріанни, вся команда теж дуже любить грати в настолки. Тому навіть ідея самого проекту прийшла до них у момент гри.

UNICEF

«Наш офлайн-проект є досить незвичним як на теперішній час, — говорить Маріанна. — Однак не слід забувати, що під час карантину ми приречені сидіти вдома і втомлюватися від вже звичного Netflix. За таких умов грати в настолки — цікавіше. Крім того, вони здатні об’єднати покоління і до них завжди приємно повертатися».

Зараз команда чекає на ментора чи менторку проекту, що працюватиме з ними протягом наступних місяців. А ще розробляє новий дизайн гри, щоб зробити його більш зручним та інклюзивним. Зокрема, планує використати спеціальні шрифти ЮНІСЕФ для людей із вадами зору.

 

Будуючи кращий світ

Виснажливі 48 годин роботи виявилися дуже продуктивними для всіх — як для менторів і журі, так і для команд.

Навіть ті команди, які не отримали фінансування, сьогодні продовжують розробку своїх проектів. Інфотон дав їм можливість спілкуватися з професіоналами, які готові допомагати навіть після закінчення хакатону.

Якщо молодь вже зараз готова пропонувати цікаві рішення для непростих проблем, то можна лише уявити, яких вершин вона досягне в майбутньому.