Тренд на волонтерство підкорює маленькі міста

Активна молодь Дрогобича створила екологічний проєкт, що робить місто чистішим та розвиває волонтерський рух. У цьому їм допомогла “Волонтерська платформа”.

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
02 Грудень 2021

Богдана Рущак з Дрогобича знає, які пакети можна компостувати, як відрізнити пляшку йогурту придатну для переробки, та як дати друге життя непотрібному картону. Вона може навчити жителів Дрогобича сортувати сміття особисто на міський сортувальній станції. Та мешканців будь-якого міста онлайн у соцмережах. Всю цю інколи важку, а інколи креативну роботу дівчина робить безоплатно. Бо вона - волонтерка.

До того ж Богдана надихає й інших молодих українців ставати екологічними волонтерами та змінювати свої міста та громади на краще.

На питання, що ж змушує дівчину витрачати свій час й сили на справу, що не приносить їй матеріальних винагород, Богдана посміхається: “Бо волонтерство має силу змінювати світ”.

“Чисте, сухе й сплющене”

“Взагалі я - самітник, і у волонтерство мене привели інші люди, які мене надихнули”, - 21-річна студентка Богдана Рущак розповідає, як за останній рік вона пройшла шлях від пошуків можливостей волонтерства до участі у декількох успішних проєктах. На руках дівчини робочі рукавиці, бо вона щойно сортувала сміття. Пластикові пляшки, картон, жерсть, скло - все це містяни зносять на громадську станцію сортування «Дро.Еко.Логічний». Тут Богдана та інші волонтери допомагають правильно розподілити сміття та відправити його на утилізацію. “Головне, щоб сміття, яке нам приносять було чисте, сухе й сплющене”, - каже дівчина.

Вона протягом останнього року багато долучалась до різних екологічних та освітніх ініціатив у своєму місті. Наприклад, організовувала плогінг та залучила до нього близько 15 місцевих волонтерів. А із командою екосвідомої молоді, яка згодом придумала та втілила ідею станції у місті, Богдана познайомилась на міській толоці.

image
UNICEF

“У нас дуже красиве місто, у якому була катастрофа зі сміттям. Спочатку сміття не вивозили й воно купами лежало по місту, потім влада виділила ділянку під звалище. Але проблема нікуди не ділася, бо екологічна ситуація не є пріоритетом для влади”, - Богдана пояснює, чому молоді у її місті довелося брати розв’язання проблеми у свої руки.

Завдяки станції за 3 місяці близько 500 кілограмів вторсировини не потрапило на сміттєзвалище міста. Проєкт неприбутковий, й усі отримані кошти від продажу сміття йдуть на розвиток станції. Але волонтери, що тут працюють, кажуть, що гроші - зовсім не головне.

“Це перша і єдина сортувальня у місті. Фактично ми даємо речам друге життя та робимо місто чистішим”, - розповідає Богдана про головну мету справи, на яку вона витрачає весь вільний час.

 

Онлайн волонтерство

Волонтери станції розуміли, що соціальні мережі - це основний канал комунікації з громадою. Тому одразу ж відкрили сторінки «Дро.Еко.Логічний» у Facebook та Instagram. Спочатку Богдана вела сторінки сама, займаючись цим на вихідних, вночі, зранку та між парами. Але з часом відчула, що їй потрібна допомога, бо все більше містян почали цікавитися сортуванням сміття та ставити питання як на станції, так і онлайн.

“Я бачила на станції багато людей, які до нас приходять, які кажуть: «Я побачила вас у Фейсбуці та вирішила прийти подивитися, розкажіть, що це в вас тут таке», - згадує Богдана.

UNICEF

Так дівчина вирішила, що їй потрібна медіакоманда, яка б розвивала сторінки та популяризувала екологічну утилізацію сміття. Але пошук потрібних людей здавався їй на початку величезним викликом. Адже Дрогобич - маленьке місто, і активна молодь виїжджає з нього до Львова або Києва. Тому Богдана вдалася до допомоги ресурсу, на якому і сама шукає волонтерські можливості - “Волонтерської Платформи”.

«Платформа» - це онлайн ресурс перевірених можливостей для волонтерів, який вже налічує понад 30 тисяч користувачів. І на якому легко знайти однодумців з усієї України. Створення Волонтерської Платформи стало можливим завдяки співпраці Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Української Волонтерської Служби та компанії SoftServe за підтримки Міністерства молоді та спорту України та ING Bank..

Дівчина заповнила форму на сайті “Платформи”, написавши, що потребує декількох волонтерів SMM-ників для екологічного проєкту. Сайт розроблений так, щоб і волонтери, і представники організацій у декілька кліків знайшли чи оприлюднили волонтерську можливість за дванадцятьма категоріями: від допомоги тваринам до онлайн-волонтерства.

І Богдана теж помітила його зручність та дієвість: “Сайт суперзручний, я дуже швидко закинула анонс. І подумала, що, мабуть, перша заявка прийде десь за тиждень”.

Яким же було її здивування, колу наступного дня вона зайшла на “Платформу”, щоб почитати блоги з історіями інших волонтерів, та випадково перевірила форму.

“Я приходжу на гугл-форму, а там 44 заявки. І я просто, думаю, Боже мій, що ж мені робити з такою кількістю”, - волонтерка була приємно вражена і кількістю охочих й широкою географією міст, з яких вони писали.

Богдана закрила реєстрацію, коли в неї було майже 100 заявок. Вона відповіла кожному, відібравши 5 дівчат, що стали справжньою SMM-командою. Вони пишуть тексти постів, відповідають на питання про сортування, продукують ідеї для смішних Тік-Токів. Завдяки волонтеркам у соцмережах станції змінився візуал постів та вони також запустили Телеграм.

“Ми розвинули такий тип волонтерства, як онлайн волонтерство. Це, коли ти можеш робити добру справу, будучи вдома. І «Волонтерська Платформа» підкинула нам людей з Києва, зі Львова та інших міст”, - каже Богдана. На запит “Платформи” відгукнулася навіть одна дівчина із Дрогобича, яка згодом почала волонтерити офлайн на самій станції.

image
UNICEF

Можливості для кожного

Богдана впевнена, що так багато волонтерів відгукнулися на її запит, тому що екологічна тема дуже цікавить українську молодь. А також тому, що волонтерство в Україні стає трендом.

“Зараз багато молоді долучається до волонтерського руху. Волонтерство розвивається у маленьких містах. Я бачу, як завдяки “Платформі”, наприклад, розвивається телефонне волонтерство. І це чудово, бо кожен  може в чомусь себе реалізувати, знайти можливість. Тобто тобі не потрібні гроші, чи влада, щоб робити корисні справи”, - каже Богдана, яка три рази на тиждень заходить на “Платформу”, щоб дізнаватися про нові можливості.

Коли карантинні обмеження послабшають, дівчина планує знову заповнити заявку на пошук волонтерів, які б могли забирати сміття за викликом із домівок містян. Це допоможе долучити на станцію місцеву активну молодь та дати волонтерам з інших регіонів можливість побачити Дрогобич.

“Волонтерство — воно рухає спільноти. Спільноти розкачують свої міста-громади. Суперкласні міста, активні, вони розкачують країну. Так волонтерство змінює світ”, - посміхається Богдана.