Як розповісти дітям про вакцину проти COVID-19

Допоможіть дитині зрозуміти, як працює вакцина

ЮНІСЕФ
image
unicef
07 Лютий 2022

Новини про вакцину проти коронавірусу стали частиною нашого повсякденного життя й цілком природно, що у допитливої малечі виникають питання – купа питань. Ось декілька порад, які допоможуть пояснити складні речі просто та зрозуміло.

 

1. Переконайтеся, що ви самі в курсі останніх подій

Перш ніж говорити з дітьми про вакцину проти коронавірусу, важливо, щоб ви знали, про що говорите. Хороша можливість дізнатись більше – це наша розмова з лікарем Майком Варшавскі.

 

>>Що потрібно знати про вакцину проти COVID-19

 

2. Запитуйте і слухайте

Запропонуйте своїм дітям поділитися тим, що вони почули про вакцину, і вислухайте їхні відповіді. Важливо зосередитись на тому, що вони розповідають, і серйозно поставитися до будь-яких страхів. Будьте терплячими, пандемія й дезінформація викликають занепокоєння й почуття невизначеності. Дайте дітям зрозуміти, що вони завжди можуть поговорити про свої проблеми з вами або іншими дорослими, кому довіряють, (наприклад, вчителями).


3. Будьте чесними

Діти мають право знати, що відбувається, але пояснення повинні відповідати їхньому віку. Майте на увазі, що дітлахи вловлюють емоційні сигнали дорослих, тому, навіть якщо ви турбуєтеся за свого малюка та знаєте, що він/вона може почуватись некомфортно, постарайтеся не ділитися страхами з дитиною. Гра – це корисний інструмент для розуміння складних емоцій дітей молодшого віку. Якщо ваш малюк здається стривоженим, спробуйте зібратися разом або дослідити його/її почуття за допомогою удаваної гри.
 

4. Дайте відповіді на їхні запитання

Ось кілька вдалих для дітей відповідей, які потрібно завжди тримати при собі, якщо дитини захоче щось вас запитати про вакцину:

Що таке вакцина?

Вакцина – неначе щит, що захищає від хвороби.

Як працюють вакцини?

Вакцини навчають наш організм боротися з недугами. Для цього необхідно помістити крихітний шматочок вірусу, що викликає захворювання і якому треба вміти протистояти (або щось схоже на вірус), всередину тіла, щоб організм зміг навчитися, як з ним боротись. Таким чином, якщо ви коли-небудь підхопите COVID-19, ваш організм точно знатиме, що потрібно робити, аби ви не захворіли.

Чи вакцина є безпечною?

Так, вакцина надзвичайно безпечна! Мільйони дітей (і дорослих) щороку роблять щеплення, аби вберегти себе від безлічі недуг. Коли ми отримуємо дозу вакцину, може піднятись температура або з'явитись біль у тілі, але такий стан триває недовго та це набагато краще, ніж захворіти. Ці побічні ефекти означають, що вакцина працює і що ваш організм створює захист, необхідний для боротьби з хворобою.

Коли я можу отримати вакцину проти COVID-19?

Ризик захворіти COVID-19 вищий для людей похилого віку [наведіть приклад члена сім'ї або друга], ніж для дітей. Ось чому щеплення спершу роблять дорослим. Зараз лікарі тестують вакцини, щоб переконатися, що ті допомагають і дітям. Міністерство охорони здоров'я відразу повідомить, коли препарати будуть готовими та можна вакцинувати дітей. Тим часом важливо продовжувати дотримуватись заходів безпеки, аби вберегти себе й інших: носіть маски, мийте руки й дотримуйтесь фізичної дистанції.

Примітка для батьків: Діти не належать до пріоритетних груп для отримання вакцини й така ситуація склалась у багатьох країнах світу. Річ у тім, що найбільше уваги приділяють захисту тих, хто найбільш схильний до важких захворювань і смерті через COVID-19: літніх людей, людей з іншими захворюваннями та медичних працівників. Ці групи населення необхідно вакцинувати перш за все.

Я боюся уколів! Чи обов'язкові вони?

Я розумію, що ти відчуваєш, але ось у чому справа: все закінчиться, не встигнеш й оком моргнути! Ти відчуєш, неначе комарик вкусить і готово, як у випадку з іншими щепленнями. Коли і якщо прийде час вакцинувати дітей, ми потренуємось вдома, перш ніж вирушати до пункту вакцинації. Таким чином, ви будете точно знати, на що чекати, і зможете запланувати що-небудь приємне, щоб відсвяткувати цю подію!

 

Пам'ятайте, якщо ви не знаєте відповіді, не гадайте. Скористайтесь ситуацією та дізнайтесь відповідь разом. Вебсторінки міжнародних організацій, таких як ЮНІСЕФ і Всесвітня організація охорони здоров'я – відмінні джерела для пошуку інформації.