Як дівчатам стати лідерками в ІТ індустрії?

Конспект з зустрічі до Міжнародного дня дівчат та поради топ-експертів галузі

UNICEF
image
UNICEF
29 Жовтень 2020

Щороку, 11 жовтня, у світі відзначають Міжнародний день дівчат, проголошений вперше Організацією Об’єднаних Націй у 2012 році для того, щоб привернути увагу до проблеми нерівності, з якими стикаються молоді жінки та дівчата у всьому світі. 

Напередодні Дня дівчат в Україні, Дитячий фонд ООН в Україні (ЮНІСЕФ) разом з з партнерами STEM is FEM та ООН Жінки в Україні зібрали разом в інноваційному парку UNIT.City молодь та експертів на зустріч-розмову “Дівчата в ІТ: як дівчатам стати лідерками ІТ індустрії?, щоб почути ідеї та запитання самих дівчат щодо розвитку в професії. 

На сьогодні в українській ІТ індустрії -  24% ІТ-спеціалісток і їхня частка стабільно зростає на 16% в рік. Самі учасниці дискусії доводять, що вік чи стать - це не обмеження, адже вони вже успішно розвивають власні інноваційні та соціальні проєкти у своїх громадах, в тому числі і Сході України. Про свої “супер сили” дівчата розповіли у відеоролику:

Представництво Дитячого фонду ООН в Україні підтримує рівні можливості серед дітей та молоді.

“Гендерна рівність -  не лише про права жінок. Рівність дає кожній дівчинці та хлопчику, чоловіку та жінці можливість реалізувати свій потенціал. Зменшуючи нерівності, ми зміцнюємо економіку та будуємо світ, де виграє кожен, незалежно віку чи статі,” 

Лотта Сильвандер, Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні.

 До розмови приєднались топ-експерти ІТ індустрії як чоловіки, так і жінки, які керують одними з найуспішніших ІТ компаній в світі та просувають принципи гендерної рівності  у своїх компаніях так в індустрії в цілому. Учасниці з молодіжних програм, які долучились до заходу онлайн та наживо, спільно з експертами розмірковували, як подолати стереотипи у виборі професії, як пробити “скляну стелю”, що обмежує кар'єрне просування жінок та з чого починати, якщо знаєш, що технології та ІТ - це твоє. 

Повний запис дискусії можна переглянути на Фейсбук сторінці UNICEF Українa. А нижче - читайте конспект з лекції з головними ідеями, порадами та думками.

Ніна Левчук, лідерка стартапів та венчурних фондів у Google в Німеччині.

 • Впродовж 7 років більше 40 дівчат запитували у мене, як їм вирости і досягти свого. І я помітила спільні особливості Коли вони говорять про свій кар'єрний ріст або про своє майбутнє, то роблять це тільки з найближчим колом людей, але не на роботі. Тому урок №1: навчіться про себе говорити. Перш ніж кидатися вивчати курси про те, як розвиваються технології чи як робити інвестиції, пройдіть курс, як розповідати історію про себе.
 • Зарплати у жінок справді менші, ніж у чоловіків. Але жінки часто не використовують можливості повідомити своєму керівництву, що їхня робота коштує більше. Урок №2: говоріть про те, чого хочете (вищу зарплату, у відпустку, нову посаду). Люди не вміють читати ваші думки! 
 • Урок №3: ви зможете добре позиціонувати себе і свої бажання, якщо чітко розумітимете, чого хочете. Не бійтеся мріяти і говорити вслух, що ви варті більшого. Наприклад, напишіть, ким ви хочете стати впродовж 10 років. А тоді поставте собі запитання: “Що для цього треба?”. І рухайтеся до мети!
image
UNICEF

Сергій Токарев, інвестор RefaceAI та партнер Cyprus IT Forum

 • Для роботодавця не має грати значення, кого прийняти на роботу: чоловіка чи жінку. Має значення спосіб мислення, підхід та креатив. Будьте креативними!
 • У нашій компанії близько 30% співробітників дівчата. Наша ціль збільшити частку до 40%. 
 • Ми з HR компанії проаналізували, чи справді дівчата мають меншу зарплату. І це так! Але проблема в тому, що дівчата часто просять низьку зарплату в роботодавця. Натомість, чоловіки майже завжди перехвалюють себе. Просити більше не соромно! В гіршому випадку вам просто скажуть “ні”. 
image
UNICEF

Андрій Клен, співзасновник та маркетинговий директор Petcube

 • 3 ключові принципи для людей, які роблять щось нове:

1. Не боятися і бути амбіційними. Всі бар'єри в наших головах. 

2. Постійно вчитися. В інтернеті безліч інформації. А вам треба розібратися і з'ясувати, що з цього вам справді треба і в якій послідовності.

3. Не боятися просити про допомогу. Не бійтеся говорити з іншими професіоналами. Що б ви не хотіли зробити, можливо, це зробили вже мільйон разів. Тому вам завжди є у кого запитати 

 • Якщо ви бачите, що хтось до когось ставиться по-сексистськи, дискримінує здібності чи особисто,  треба не боятись вказувати на це, говорити, що так робити не можна. Якщо всі так робитимуть, з часом система запрацює краще.
 • Роботодавці цінують гнучкі навички (soft skills - англ.). Зокрема, це вміння швидко вчитися. Наприклад, цінно, якщо ви потрапите в ситуацію, в якій чогось не знаєте, то швидко в ній розберетеся.
 • 70% наших користувачів жінки, а 60% співробітників компанії чоловіки. Ми хочемо зменшити розрив. Я щиро вірю, що різність у командах більш ефективна. команди, які є різними по своєму складу, з різними компетенціями співробітниців і які є збалансованими - виявляються більш ефективними та в результаті заробляють більше грошей. 

Дмитро Волошин, співзасновник освітньої онлайн-платформи Preply.com

 • Десь 20% програмістів і програмісток не мають ІТ-освіти. Єдине, чому вам може знадобитися диплом, а не виключно знання, якщо ви поїдете працювати за кордон. Там без диплома ніяк.
 • Кожен з нас є найкращий в чомусь. Хтось вміє добре писати код, а хтось грати на гітарі. Неважливо, чим ви займаєтесь на роботі, у вас є те, чого немає ні в кого, ваша особистість. Ви маєте розвивати бренд себе. Не бійтеся комунікувати в соцмережах із підписниками і розповідати, що вам цікаво. В якийсь момент, якщо ви стикатиметеся із побутовим сексизмом, у вас буде власна платформа, на якій зможете поділитися цим з людьми і знайти підтримку. 
 • У японській філософії є поняття “Ікігай”, ке включає в себе 3 речі: те, що ти хочеш робити; те, що ти вмієш робити; те, за що тобі можуть платити гроші. І там, де вони перетинаються, твій шлях. 
 • Англійці завжди наприкінці скажуть “please”. Навчіться спілкуватися з повагою до свого співрозмовника. 
image

З чого почати, якщо хочеш реалізуватись в ІТ?

Найважче - це зробити перший крок. У фокусі діалогу були запитання “з чого починати?” і ось, які головні рекомендації ми почули: 

 1. Шукати тести, які дають роботодавці майбутнім співробітникам, проходити їх і вивчати те, чого не знаєш;
 2. Шукайте можливість участі к змаганнях, оліміпіадах, зокрема в престижній щорічній учнівській олімпіаді  “Всеукраїнська учнівська Інтернет-олімпіада з інформаційних технологій”
 3. Якщо ви хочете брати участь в обмінах, олімпіадах чи конкурсах, важливо знайти людей, які це вже робили. Вони підкажуть, що і як робити, аби все вдалося, поділяться лайфхаками;
 4. Стежити за державною програмою Ukrainian Startup Fund, яка надає фінансування молодим підприємцям і підприємницям;
 5. Слідкувати за програмами молодіжного розвитку ініціатив міжнародних організацій, зокрема UNICEF. Так, це програма UPSHIFT Україна, яка розвиває потенціал молоді, відбираючи молодь з усієї України; USAID,STEM is FEM і шукати для себе програми та гранти, як вам підходять;
 6. У Києві можна долучитись до клубу Female Founders дівчата, які почали робити власний бізнес. Можна знайти їх у соцмережах і поспілкуватися про те, з чого почати; 
image
Jenia Poluektova
Як дівчатам стати лідерками IT індустрії? Кава-розмова до Міжнародного дня дівчат

За декілька хвилин разом стартуємо з STEM is FEM та UN Women Ukraine початок нашої онлайн-події «Як дівчатам стати лідерками в ІТ індустрії? Кава-розмова до міжнародного дня дівчат» — про рівність жінок та чоловіків, у технічних спеціальностях, в науці та інноваціях. Долучайтеся! Про те, які навички та компетенції необхідні дівчатам у сучасному світі, щоб почати власну справу у сфері технологій та подолати будь-які перешкоди на їхньому шляху, поговоримо з крутими спікерами: 👨‍💻 Сергій Токарев, інвестор RefaceAI та партнер Cyprus IT Forum; 💰 Ніна Левчук, лідерка стартапів та венчурних фондів у Google в Німеччині; 🐶 Андрій Клен, співзасновник та маркетинговий директор Petcube; ✍️ Дмитро Волошин, співзасновник освітньої онлайн-платформи Preply.com. Міжнародний день дівчат вже за декілька днів, але навіщо чекати, якщо можна почати святкувати вже сьогодні? 🥳 #DayOfTheGirl #ДівчатаРулять Dmytro Voloshyn Сергей Токарев Andrey Klen Nina Levchuk Tamara Beresh

Posted by UNICEF Ukraine on Thursday, October 8, 2020