Популяризатори екознань: як школярки з Глухова проводять уроки для дітей та вчать сортуванню

Чотири школярки з Глухова Сумської області провели екоуроки для 600 школярів та вже майже 5 років “обороняють” місто від відходів.

Ксенія Шепеленко
Image
UNICEF
29 Грудень 2021

Великий занедбаний ангар, покритий не одним шаром іржі, розташований недалеко за містом. Ззовні ангару – купа сміття, яке всередині перетворюється на високі стовбури з паперу та пляшок.

16-річна Ангеліна з Глухова показує місцеву станцію сортування сміття. Сюди відходи звозять з усього міста, відсортовують, спресовують за допомогою спеціального обладнання, упаковують та відправляють на переробку.

Цю та ще одну станцію створили кілька років тому, а трохи раніше по місту встановили баки для сортування. Ангеліна добре пам’ятає, як розвивався екорух в її рідному Глухові, бо сама вже майже 5 років втілює проєкти, спрямовані на захист довкілля. Найбільш масштабний та важливий – “ЕкоГлухів”, який Ангеліна створила разом з подругами в межах програми UPSHIFT, яку втілює Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) за підтримки ING Bank. В своєму проєкті команда розповідає дітям 3-6 класів про вплив відходів на довкілля та здоров’я людей, а також вчить правильно сортувати.

Image

Любов до природи та бажання поліпшити стан довкілля виник у Ангеліни ще в 5 класі завдяки вчительці біології. Саме вона запропонувала дівчині та її подругам Маші, Насті та Мелані приєднатися до дослідницького гуртка. Дівчата згадують, що їхньою першою активністю була висадка дерев на території місцевої гідрологічної пам’ятки природи “Чернечі джерела”, щоб зменшити ерозію землі.

Іноді ми туди приїжджаємо та дивимось, як дерева ростуть після нас, і це надихає робити ще більше для захисту природи”, – посміхаються дівчата.  

З тієї першої акції пройшло майже 5 років. Позаду у команди великий досвід не лише створення екопроєктів, а й наукової діяльності. Дівчата робили пальчикові вистави в дитсадках та розповідали дошкільнятам про шкідливість батарейок, проводили квести, конкурси, писали наукові роботи, створили зошити, де через ігри, казки та інтерактивні завдання розповідають про екологію і сортування.

Переди тим, як ми прийшли на UPSHIFT, ми справді зробили багато заходів та ініціатив. Ми втілювали різні формати та види діяльності, аби знайти те, що буде найбільш корисним та принесе реальний результат. І саме так ми прийшли до створення великого проєкту ЕкоГлухів”, – розповідає Ангеліна перед початком чергового екоуроку.

Image

Проєкт, об’єднаний спільними цінностями та любов’ю до дітей

Коли Ангеліна заходить в клас, до неї підбігають діти та починають її обіймати. Тут дівчину знають - вона не вперше проводить час з малечею. Та сьогодні мета Ангеліни – розповісти про вплив відходів на довкілля та сформувати у цих дітей інтерес до екосвідомого життя. 

В цьому їй допомагає команда та спеціально розроблений для проведення екоуроків зошит. У ньому зібрані завдання, практичні вправи та задачі, які пояснюють дітям, скільки відходів і сміття продукує людина, чому це шкідливо для довкілля, що треба зробити, аби зберегти планету, які альтернативи є у пластикових речей. Під час таких занять та фінального квесту дітей вчать сортувати, допомагають їм отримати еконавички та зрозуміти, чому важливо зберігати ресурси і що таке життя в стилі “нуль відходів”.

Всі уроки побудовані на інтерактивному й ігровому форматі, а сам зошит проілюстрований супергероєм на ім’я Сашко, який стає провідником для дітей в екосвіт. Цей герой “змальований” з реального персонажа - місцевого активіста Олександра, який дуже багато робить для популяризації екоруху в Глухові. 

Його знають та люблять діти, бо Олександр підпрацьовує аніматором, проводить екскурсії та розповідає школярам про екологію. Тому коли він “ожив” на сторінках нашого зошиту, діти були в захваті, – ділиться Ангеліна. – Насправді, діти дуже зацікавлені як форматом проведення уроків, так і змістом. Після підходять та питають, чи будуть такі уроки обов’язковими в їхньому розкладі занять. І дуже засмучуються, коли дізнаються, що ні”.

Image

Для команди школярок таке щире захоплення від дітей – те, чого вони очікували найбільше. Розповісти про важливу та серйозну тему так, щоб це викликало цікавість та одночасно попит у такої вимогливої аудиторії, було для дівчат справжнім викликом. Проте їхні переживання були даремними. Команда вже успішно провела 50 екоуроків та 25 квестів для майже 600 учнів Глухова.  

Ми точно ніколи не зможемо покинути те, що почали. Бо дух волонтерства та активізму залишається з тобою та рухає далі. Не лише тебе, а й інших людей. Ви разом починаєте змінювати місто та стаєте прикладом позитивних змін. Ким би ми з дівчатами не стали в майбутньому, нам треба продовжувати те, чим ми займаємось: популяризувати екознання серед дітей та підлітків. Бо це одна з компетенцій, яка повинна стати обов’язковою для кожної людини”,  – підсумовує Ангеліна.

Image

Досвід, який варто продовжити та поширювати

Команда школярок переконана, що “ЕкоГлухів” – проєкт, який може стати гарною моделлю та втілюватись в інших містах чи умовах. Головне, взяти за основу принцип та підхід.

Ми скоро вступимо в університети та поїдемо в різні міста. Але це ще один крок до нових можливостей. Кожна може знайти однодумців і продовжити свою екодіяльність. А наші напрацювання – це те, що залишається в будь-якому разі і що можна використати надалі в школах, організаціях, адаптувати під інші формати та аудиторії” – пояснює Ангеліна.

Подібна практика перейняття досвіду вже була. Дівчат запросили до сусіднього села, щоб вони навчили місцевих учнів сортуванню та екосвідомості. Директорка місцевого навчально-виховного комплексу планувала встановити баки, але розуміла, що без навичок сортування це не матиме сенсу. 

Також до проведення екоуроків хотіли доєднатися школи з міста Шостка, що неподалік Глухова. Проте дівчата не змогли фізично покрити таку велику кількість охочих і вписали масштабування проєкту ЕкоГхухів на майбутнє.

Чотири школярки впевнені, що їхня діяльність приносить користь та має вплив на людей. І мріють, аби їхні уроки стали частиною освітнього процесу в школах та виховали покоління екосвідомої молоді.

Ми хочемо створити якнайкращі умови для того, щоб у людей була можливість дати нашій планеті шанс. І ми вже бачимо перші результати своєї роботи. Зараз Глухів відправляє на переробку понад 40 тон сміття щомісяця. І це, насправді, велика цифра, бо ще два роки тому ми не могли подумати, що у Глухові взагалі з’явиться екокультура, що буде організований збір батарейок, встановлять баки та відкриються станції прийому й сортування сміття. Не можемо сказати, що це все наша заслуга. Може, ми лише краплина в тому всьому, але точно готові стати океаном”, - каже Ангеліна.