Сім'ї на лінії зіткнення: допомога дітям тут неоціненна

У межах партнерського проєкту ЮНІСЕФ і Triangle Generation Humanitaire надали уразливим сім'ям на сході України доступ до гігієнічних і мийних засобів.

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
17 Вересень 2020

У межах партнерського проєкту ЮНІСЕФ і Triangle Generation Humanitaire надали уразливим сім'ям на сході України доступ до гігієнічних і мийних засобів. Понад 1300 родин, що живуть поблизу лінії розмежування, отримали електронні ваучери, які змогли обміняти на гігієнічні набори. Цей проєкт став відповіддю на виклики пандемії COVID-19.

Карантин і відгомони бойових дій

Всю весну й усе літо у дворі будинку Дар'ї  щодня лунав дитячий сміх. Її донечки, 7-річна Афіна і 4-річна Валерія, починаючи з березня, коли розпочався карантин, пов'язаний із епідемією COVID-19, залишалися вдома. «Я рада, що вони поруч. Але мені потрібно прати кожен день, коли вони вдома. Мила і шампуню витрачається вдвічі більше», — говорить Дар'я, розвішуючи на подвір'ї щойно випрані простирадла й дитячі речі.

image
UNICEF

Подружжя з дочками мешкає в селі Чермалик, розташованому в кількох кілометрах від лінії розмежування на сході України. «Сьогодні вранці нас знову розбудив обстріл», — розповідає Дар'я і показує на вікна, забиті вже кілька років. У 2015 році у двір втрапив снаряд, пошкодивши будинок і знищивши автомобіль родини.

Артилерійські обстріли припинилися після досягнення домовленостей про припинення вогню на сході України, але відгомони бойових дій сім'ї в Чермалику відчувають на собі щодня. «Не можу забути, як моя дочка Афіна прибігла боса, бо загубила взуття, коли бігла, побачивши танки на нашій вулиці. Її трясло, вона плакала», — згадує жінка. Дарина пов'язує захворювання дочки на цукровий діабет зі стресом, пережитим через обстріли.

image
UNICEF
image
UNICEF

Вже сьомий рік від початку збройного конфлікту сім'я Дар'ї, як і більшість сімей у Чермалику, змушена миритися з відсутністю регулярного водопостачання, фінансовими труднощами і загрозою обстрілу. А пандемія COVID-19 стала для них ще одним серйозним випробуванням.

«Закупка засобів гігієни на карантині — це незаплановані витрати», — говорить Дар'я.

image
UNICEF

Ще одна мешканка Чермалика, багатодітна матір Юлія, додає, що в період карантину її сім'я стала жити бідніше. «Раніше діти їли в школі й дитячому садку. На карантині вони залишаються вдома, тож потрібно більше грошей. Нам дуже важко», — розповідає жінка, яка виховує трьох дітей: 9-річного Андрія, 6-річну Тамару і 3-річного Тихона. Чоловік Юлії під час карантину втратив постійну роботу.

Поки вона займається хатніми справами, Андрій і Тамара катаються на велосипедах по дорозі, а Тихон грає з кольоровим м'ячем на ганку. Поруч із будинком немає ані двору, ані дитячого майданчика, тому братам і сестрі ніде гратися на карантині.

image
UNICEF

Вкритий тріщинами старий цегляний будинок із затягнутими поліетиленом вікнами сім'я орендує. На купівлю власного житла у Юлії і її чоловіка поки не вистачає коштів. «Зібрати на облаштування саду й двору не виходить уже кілька років. А зараз грошей не вистачає навіть на порошок і шампунь для дітей», — нарікає Юлія, тримаючи за руку молодшого сина Тихона.

Допомога — це щастя

ЮНІСЕФ звертає увагу на те, що під час пандемії COVID-19 доступ до гігієнічних і мийних засобів важливий як ніколи раніше. Миття рук з милом є одним із найефективніших профілактичних заходів.

image
UNICEF

Електронні ваучери, отримані від ЮНІСЕФ, Дарина і Юлія називають «величезною фінансовою підтримкою». Уразливі сім'ї отримують такі ваучери в Чермалику третій рік поспіль. Кожна з них може обміняти ваучер на 1500 грн у партнерському магазині на пральний порошок, дитяче мило, шампуні, зубні пасти і пластикові відра для набирання води з колодязя.

Під час пандемії коронавірусу в сім'ях обох жінок почали частіше мити руки і робити прибирання, а отже, і гігієнічних засобів витрачається більше. За словами Юлії, ваучер допоміг закрити потреби її родині в цих засобах на два-три місяці. «Я змогла взяти дітям дорогі шампуні й зубну пасту хорошої якості. І мені не потрібно було заощаджувати на продуктах, щоб зробити ці покупки», — зізнається багатодітна матір.

image
UNICEF

Її сусідка Даша також нетерпляче чекала на ваучер. Жінка втратила роботу ще на початку збройного конфлікту і сьогодні залишається вдома, щоб доглядати за дітьми. Зарплати її чоловіка ледь вистачає на продукти, медикаменти та одяг для малечі. «Дві великі пачки порошку — це пів зарплати мого чоловіка. Тому, коли отримала ваучер, це було щастя», — пояснює жінка.

«Знаєте, нам багато допомагають міжнародні організації з початку війни. І ми вдячні всім, — говорить Дар'я. — Але допомога дітям — це найголовніше. Така допомога в Чермалику неоціненна».

image
UNICEF

За фінансової підтримки уряду Сполучених Штатів Америки ЮНІСЕФ спільно з Triangle Generation Humanitaire (TGH) надали електронні ваучери, щоб покращити доступ сімей і медичних установ на сході України до гігієнічних та мийних засобів. Проєкт реалізовано в травні-липні 2020 року. В цілому 1311 уразливих сімей у 128 населених пунктах отримали такі ваучери. Їх можна було обміняти на предмети гігієни в партнерських магазинах, розташованих у всіх районах уздовж лінії зіткнення. Крім того, 74 заклади охорони здоров'я отримали електронні ваучери, які змогли закрити їхні тримісячні потреби в гігієнічних і мийних засобах.