Електронні ваучери для лікарень: безпека без компромісів

Забезпечити медустанову, яку щодня відвідують сотні дорослих і дітей, засобами індивідуального захисту допоміг електронний ваучер.

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
26 Січень 2021

«Купити маску чи дезінфектор? Такий вибір не повинен стояти перед медпрацівником. У цьому питанні компромісів бути не може», — запевняє завідувачка Центру первинної медичної допомоги м. Бахмута Світлана Шабаліна.

Від початку пандемії COVID-19, пояснює пані Світлана, в медичних установах на сході України збільшився не тільки обсяг роботи, а й обсяг споживання засобів санітарії.

«В першу хвилю епідемії в нас була катастрофічна нестача засобів гігієни», — згадує медик. До другої хвилі поширення коронавірусу лікарня була вже повністю підготовленою.

Сьогодні на вході до центру первинної медичної допомоги незмінно чергує медпрацівниця, обличчя якої захищене екраном. Жінка вимірює температуру в кожного відвідувача й допомагає скористатися санітайзером. А засоби для дезінфекції стоять тепер не тільки в холі медцентру, а й у кожному лікарському кабінеті.

image
UNICEF

Забезпечити медустанову, яку щодня відвідують сотні дорослих і дітей, засобами індивідуального захисту допоміг електронний ваучер. Програма з реалізації ваучерів від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Triangle Generation Humanitaire (TGH), що реалізується за фінансової підтримки USAID/OFDA, стала відповіддю на виклики пандемії COVID-19. Проєкт спрямований на покращення доступу 5500 сімей і 500 медичних, соціальних і освітніх закладів на сході України до гігієнічних і мийних засобів.

У зоні ризику

У період карантину мешканка Бахмута і матір двох дітей Ганна почала з пересторогою ставитися до візитів у лікарню.

«Важко було привчити дітей користуватися санітайзером: їм не подобався запах дезінфікуючого засобу, не подобалося, що він «щипає» шкіру. Але тепер вони розуміють, що це необхідність. І добре, що такі засоби надаються на місці і їх не потрібно носити з собою», — розповідає Ганна, стоячи в холі дитячої амбулаторії № 3, поки її дітям обробляють руки й вимірюють температуру.

image
UNICEF

Амбулаторія, яку відвідує Ганна зі своїм 10-річним сином Данилом та 4-річною донькою Мирославою, розташована в будівлі Центру первинної медичної допомоги м. Бахмута. Прийом дітей із підозрою на COVID-19, пацієнтів з іншими захворюваннями та тих, хто приходить на вакцинацію, чітко розділено.

«Сьогодні в нас п'ятниця — день здорової дитини. І діти, які прийшли на щеплення, не стикаються з дітьми, які мають здати тест на коронавірус», — пояснює медик в білому халаті й масці.

image
UNICEF

У листопаді 2020 року на обліку в амбулаторії з підтвердженим коронавірусом перебували 15 дітей. Усі маленькі пацієнти мали легкий перебіг хвороби. «На щастя, в нас не було жодного важкого випадку серед дітей. Але ми все одно ставимося до цього серйозно, адже діти контактують із людьми похилого віку, рідними та лікарями. Ми розуміємо, що всі зараз у зоні ризику», — говорить завідувачка медцентру і додає, що за потреби мобільні бригади амбулаторії можуть виїхати додому до дитини з підозрою на COVID-19.

Згідно з даними ЮНІСЕФ, в Україні кожен п'ятнадцятий інфікований COVID-19 є дитиною, підлітком або молодою людиною віком до 20 років. Станом на грудень 2020 року ця вікова група складала близько 6% від усіх зареєстрованих випадків зараження.

image
UNICEF

Нова реальність — нові витрати

У період пандемії COVID-19 дуже важливо розширити доступ для всього населення до необхідних засобів санітарії та гігієни. Особливо гостро ця проблема стоїть на сході України, де збройний конфлікт, що триває вже сьомий рік, украй негативно впливає на гуманітарну ситуацію й матеріальний стан сімей.

«У цьому році, розуміючи ризик, ми відмовилися навіть від дитячих свят. Обійшлися тортом. Але діти не ображаються — вони теж уже звикли до нової реальності. Тепер у нас тільки школа, садок, прогулянки з собакою і планові візити до лікарні», — розповідає Ганна, яка почала обмежувати прогулянки своїх дітей на дитячі майданчики й у місця скупчення людей.

Мама двох дітей додає, що тепер щомісяця вона закуповує кілька пакунків одноразових масок, санітайзер і мило на всю сім'ю. «Для нас це нова стаття витрат», — ділиться Ганна розповіддю про будні сім'ї в період епідемії.

 

image
UNICEF

Додаткові засоби гігієни поповнили статті витрат і для Бахмутської дитячої амбулаторії. «Завдяки ваучеру ми на три місяці закрили потреби в паперових рушниках, санітайзерах, рідкому милі й дезінфекторах. Все це стало в пригоді не тільки медикам, а й нашим пацієнтам — дітям», — констатує завідувачка Центру первинної допомоги Світлана Шабаліна.

Медик додає, що ставлення жителів сходу України до епідемії почало змінюватися. Так, відвідувачі лікарні вже серйозніше ставляться до профілактичних оглядів. «Люди більше не говорять, що коронавірусу не існує, — пояснює пані Світлана. — З'явилися відповідальність і усвідомленість».

За фінансової підтримки USAID/OFDA Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) спільно з Triangle Generation Humanitaire (TGH) реалізують проєкт, у межах якого в період з липня 2020-го по січень 2021 року надаються електронні ваучери на засоби гігієни. Загалом 5436 вразливих сімей у 85 населених пунктах Донецької та Луганської областей отримали ваучери на гігієнічні засоби через 42 партнерських магазини, розташовані у всіх районах уздовж лінії зіткнення. Крім того, 187 освітніх закладів   та 120 соціальних установ, а також 181 заклад охорони здоров'я отримали електронні ваучери для забезпечення першочергових потреб у гігієнічних та мийних засобах.