Коли карантин не завада: навчання на сході України йде в онлайн

Після початку конфлікту, а особливо після початку епідемії COVID-19, комп'ютери, планшети і вся техніка для навчання в режимі онлайн стали першою потребою вчителів

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
04 Грудень 2020

Вчителька української мови та літератури Олена Шукалова з міста Щастя, отримавши новий робочий ноутбук, спершу починає завантажувати програму Zoom і тестувати в ній режим відеоконференції.

Чат викладачка називає просто — «Щастинська ЗОШ № 2». Учні 6-го класу один за одним приєднуються до відеодзвінка та махають руками в камери своїх телефонів, мовляв, «Олено Борисівно, ми вас бачимо». Вчителька усміхається їм у відповідь і розпочинає урок: «Звук є, картинка є. Тепер ми готові до карантину».

image
Ukraine

Зручне навчання онлайн

Школа № 2 у місті Щастя — одна з 20 шкіл, розташованих уздовж лінії розмежування, які отримали від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) ноутбуки, планшети та принтери, необхідні для дистанційного навчання та підвищення кваліфікації вчителів. Ця допомога стала можливою завдяки гуманітарній підтримці Європейського Союзу.

«Після початку конфлікту, а особливо після початку епідемії COVID-19, комп'ютери, планшети і вся техніка для навчання в режимі онлайн стали нашою першою потребою», — зізнається пані Олена, яка протягом останніх шести років стикається із ризиком потрапити під обстріл біля лінії зіткнення та пов’язаними із цим проблемами викладання.

Невдовзі нова техніка буде надана для проведення онлайн-тренінгів педагогам у Донецькій і Луганській областях. «Найближчим часом ми плануємо провести з учителями два тренінги на теми «Освіта з урахуванням конфлікту» та «Реагування у надзвичайних ситуаціях», що фінансуються у межах гуманітарної допомоги Європейського Союзу. Ці тренінги дадуть змогу вчителям зрозуміти, як освіта може сприяти розбудові миру, а також допоможуть навчити дітей того, як діяти в надзвичайних ситуаціях природного або техногенного характеру, ймовірність настання яких на сході України залишається високою», — поділився планами на найближче майбутнє фахівець із освітніх програм ЮНІСЕФ в Україні Дмитро Шараєвський.

За словами експерта, забезпечення шкіл сучасними технічними засобами викладання та навчання дозволить одночасно реалізувати два завдання: надасть можливість учителям підвищити свою кваліфікацію онлайн та ефективно проводити дистанційне навчання учнів.

Друга хвиля

У Щастинській школі № 2 навчаються понад 400 учнів. Але не в кожного з них є смартфон і доступ до інтернету. Тому в карантинний період учителям доводиться шукати індивідуальний підхід до кожного учня.

«З кимось ми зустрічаємося особисто, з кимось говоримо телефоном. Більшість, звісно, підключаються через інтернет. Зараз, якщо буде друга хвиля епідемії і карантин, ми готові перевести 90% уроків в онлайн-режим. Але в першу хвилю епідемії COVID-19 далеко не всі викладачі, діти й батьки знали, як запустити відеочат», — згадує Олена Борисівна, сидячи біля великої мапи світу у своєму кабінеті.

image
UNICEF

Відсутність навіть найпростіших засобів комунікації в сім'ях школярів викладачка пов'язує з важким матеріальним становищем регіону, яке посилюють обстріли й втрата багатьма людьми роботи в карантинний період. Частину обладнання для дистанційного навчання, наприклад, веб-камери, вчителі докуповували за власний кошт, але самостійно розв’язати проблему нестачі функціональних комп'ютерів, на яких можна монтувати відео, у школи не виходило.

«Фізику й математику складно пояснити словами онлайн. Для роз’яснення тем ми намагаємося знімати відеоуроки, — пояснює викладачка. — Тому комп'ютери, надані ЮНІСЕФ, нам допоможуть усунути цю проблему».

Шанс на українську освіту

Офіційно у школі № 1 міста Щастя навчаються понад 500 дітей. Але у велике триповерхове приміщення закладу з них ходять тільки 300. Решта учнів перебувають на непідконтрольній уряду України території.

Шість років тому у зв’язку із початком збройного конфлікту сотні тисяч дітей виявилися відрізаними лінією розмежування від української освіти. Щоб діти з непідконтрольних територій могли отримати документи про закінчення загальної середньої освіти українського зразка й мати можливість складати ЗНО, низка навчальних закладів організували класи із дистанційним навчанням.

image
UNICEF

«У нас є повністю дистанційні 9-й, 10-й і 11-й класи. З дітьми з непідконтрольних міст Луганщини наші вчителі займаються в Zoom, Viber, телефоном, а також через шкільний сайт. Ми використовуємо будь-яку можливість, щоб дати цим дітям шанс на освіту», — розповідає директорка школи Антоніна Щеголькова.

У рамках гуманітарної допомоги Європейського Союзу та ЮНІСЕФ школа № 1 у місті Щастя отримала 2 ноутбуки, 3 планшети і 2 багатофункціональних пристрої. Викладачі одразу ж почали тестувати техніку, за допомогою якої матимуть змогу спілкуватися й давати знання дітям із Сніжного, Алчевська та Луганська.

Антоніна Анатоліївна зізнається, що і вона, і її колеги часто у свій вільний час — вечорами або на вихідних — і, звісно, на волонтерських засадах роз'яснюють складні теми дітям із непідконтрольних територій.

image
UNICEF
Вчителька школи № 1 у місті Щастя за роботою

«Ми працюємо на ентузіазмі, тому що в цих дітей величезна мотивація. У них часто знання вищі, ніж у тих, хто навчається у звичайному режимі. Навіть з української мови та літератури, — розповідає директорка школи. — Напевно, тому що ці діти зробили усвідомлений вибір отримувати освіту попри конфлікт та карантин».

ЮНІСЕФ співпрацює з урядом, міжнародною гуманітарною спільнотою, громадськими організаціями, а також бізнес-спільнотами, щоб консолідувати зусилля із забезпечення безперервної, безпечної та всеохопної якісної освіти для дітей по обидва боки від лінії розмежування, навіть в умовах пандемії, що триває.