COVID-19 і свята: як знизити ризики

Поради, які допоможуть захистити вас і вашу родину.

ЮНІСЕФ
Хлопчик ковзає на сніговій трубі в парку під час зимових канікул у Єревані, Вірменія.
UNICEF/UN0432924/Grigoryan
14 Грудень 2021

Плануєте подорож чи новорічні святкування? Для багатьох людей ця пора року асоціюється з зустрічами у колі сім’ї та друзів, але триваюча пандемія COVID-19 і новий штам Омікрон викликають багато запитань щодо того, як убезпечити себе. Що б ви не запланували на найближчі тижні, ми сподіваємося, що ці поради допоможуть вам і вашій родині насолодитися здоровим святковим періодом.

 

Усвідомлюйте ризики

Рівень ризику значною мірою залежить від того, де ви живете. Дотримуйтесь вказівок органів влади у вашій країні та слідкуйте за інформацією про розповсюдження COVID-19 та рівень вакцинації у вашому регіоні. У місцях з низьким рівнем розповсюдження COVID-19 і високим рівнем вакцинації ризик для повністю вакцинованих людей менший, але невакциновані люди, включаючи дітей, досі можуть піддаватися ризику зараження.

Рекомендується продовжувати вживати таких запобіжних заходів, як дотримання фізичної дистанції, носіння маски під час перебування поруч з іншими людьми та часте миття рук.

Різні види діяльності також несуть різні ризики. Під час будь-яких особистих зустрічей звертайте увагу на те, чи вакциновані інші учасники зустрічей, чи вживають вони запобіжних заходів, а також де і як довго ви будете зустрічатися: зустрічі на вулиці та протягом коротших періодів часу мають менший ризик.

 

Зробіть щеплення

Вакцини проти COVID-19, схвалені ВООЗ, є безпечними та показали свою високу ефективність у захисті від важкого перебігу та смертності від COVID-19. Вакцини також допомагають захистити оточуючих. Проте жодна вакцина не забезпечує 100-відсотковий захист, тому важливо продовжувати вживати заходів, щоб захистити себе та інших навіть після вакцинації. Це включає носіння маски, фізичне дистанціювання та регулярне миття рук.

> Прочитайте: Що вам потрібно знати про вакцини проти COVID-19

 

Якщо ви почуваєтесь хворими, залишайтеся вдома

Не відвідуйте та не проводьте збори, якщо ви чи хтось із вашої родини хворі чи маєте симптоми COVID-19. Залишайтеся вдома, зверніться за медичною допомогою та допоможіть зупинити поширення COVID-19.

 

Уважно продумайте будь-які плани подорожі

Будь-які подорожі супроводжуються певним ризиком зараження або поширення COVID-19. Перед поїздкою перевірте, чи поширюється COVID-19 у вашій місцевості та в будь-якому з місць, куди ви збираєтеся.

Не подорожуйте, якщо ви або ваша родина хворі, маєте симптоми COVID-19 або перебували поруч із кимось із COVID-19 протягом останніх 14 днів. Невакцинованим членам сім’ї, які мають підвищений ризик серйозного перебігу захворювання (старшим членам сім’ї, тим, хто має супутні захворювання), слід розглянути можливість відкласти всі подорожі до повної вакцинації.

Якщо ви вирішили подорожувати, намагайтеся уникати подорожей у найбільш популярний час. Перевірте наявність обмежень на поїздки, наказів залишатися вдома, вимог щодо карантину та тестування у вашій місцевості та в усіх місцях, які ви плануєте відвідати. Пам’ятайте, що ці правила можуть змінитися без попереднього повідомлення, і ваші плани подорожей можуть бути порушені. Якщо ви подорожуєте літаком, уважно перевірте вимоги вашої авіакомпанії щодо подорожей.

Коли ви повертаєтеся додому, дотримуйтесь рекомендацій чи вимог від ваших національних чи місцевих органів влади та продовжуйте вживати всіх ключових запобіжних заходів, у тому числі спостерігайте за будь-якими симптомами COVID-19 та звертайтесь за медичною допомогою, якщо вони розвиваються.

 

Дотримуйтесь запобіжних заходів, перебуваючи в громадських місцях

Ось деякі з основних запобіжних заходів, яких ви та ваша родина можете вживати на вулиці:

  • Уникайте місць скупчення людей, замкнутих і закритих приміщень з поганою вентиляцією та намагайтеся дотримуватися фізичної дистанції від людей у ​​громадських місцях (принаймні 1 метр)
  • Носіть маски в громадських місцях у районах, де поширений COVID-19 і де фізичне дистанціювання неможливе
  • Часто мийте руки водою з милом або спиртовмісними засобами

> Дізнайтеся більше про миття рук

  • Не торкайтеся свого обличчя (очей, носа, рота)
  • Завчасно звертайтеся за медичною допомогою, якщо у вас або вашої дитини піднялася температура, кашель, утруднене дихання або з’явилися інші симптоми COVID-19

> Читайте: Як залишайтися в безпеці на вулиці під час COVID-19

 

Уникайте великих скупчень людей

Переповнені, обмежені та закриті приміщення з поганою вентиляцією та масові зібрання, такі як концерти, заходи та вечірки, можуть бути особливо ризикованими. Якщо можливо, віддавайте перевагу безпечніших зборам на свіжому повітрі. Якщо ви плануєте зустрітися з друзями та сім’єю, що проживають окремо від вас, подумайте про вжиття додаткових запобіжних заходів перед зустріччю: наприклад, за можливості пройдіть тест на COVID-19. 

 

Враховуйте потреби своїх близьких

Пандемія COVID-19 була стресом для всіх, і багато людей будуть стурбовані тим, що перебувають у колі груп людей, навіть їхніх близьких. Якщо можливо, спробуйте зв’язатися зі своїми друзями та родичами перед зустріччю, щоб дізнатися, як у них справи, і поговорити про будь-які проблеми.

Подумайте про відкладення будь-яких візитів до невакцинованих членів сім’ї або друзів, які мають підвищений ризик тяжкого перебігу COVID-19 (старші члени сім’ї, бабусі та дідусі, члени сім’ї з наявними захворюваннями) або вживайте додаткових запобіжних заходів, коли перебуваєте поруч з ними. Зокрема, ви можете носити маску, незалежно від вашого статусу вакцинації, і тримати дітей на відстані від цих членів сім’ї, якщо це можливо.

Кожна сім’я повинна приймати рішення, виходячи з власної ситуації. Знайдіть час, щоб пояснити своїм дітям рішення та правила – і чому важливо їх дотримуватися.

> Прочитайте: Як говорити з друзями та родиною про вакцини проти COVID-19

 

Пам’ятайте, що наші індивідуальні рішення впливають не тільки на нас, а й на людей навколо нас. Бережіть себе та бажаємо Вам та Вашій родині веселих та здорових свят!