«Подорож ще ніколи не була такою комфортною»: перші враження від поїздки в новому дитячому вагоні
Днями у свій перший рейс вирушив дитячий вагон Укрзалізниці, облаштований за підтримки ЮНІСЕФ.
Радість та подив — так свої емоції від подорожі описує 9-річний Клім з Харкова. Хлопчик, його мама Марія та сестра Аріна сьогодні вирушили в поїздку потягом «Харків — Ясіня» у першому в Україні дитячому купейному вагоні. Його було облаштовано за підтримки ЮНІСЕФ та уряду Бельгії для безпечного та цікавого переміщення дітей дошкільного віку та їхніх батьків.
«Я з народження подорожую з мамою потягами. Але вперше бачу такий класний. Тут є зірочки на стелі, що світяться в темряві. Тут є розмальовки, якісь ребуси на стінах. Усе таке цікаве!»
Енергійний усміхнений Клім одразу піднімається сходами на верхню поличку. Для безпеки всіх маленьких пасажирів на полицях встановлені м’які обмежувачі із зображеннями Іскорок суперсил.
Мама хлопчика 34-річна Марія купила квитки в дитячий вагон за пару днів до відправлення потяга випадково та була приємно вражена, коли побачила, який він має вигляд:
«Тут все просто нереальне. Навіть не віриться, що такий гарний потяг. Багато ігор для дітей, нова постіль, кондиціонер, розетки»
«Бачиш, це літера А. Це перша літера мого імені»
4-річна Аріна розглядає розвивальні борди на стінах. Дівчинка дуже важко переживала постійні обстріли Харкова та навіть почала заїкатися. Тож сім’я виїхала з міста та зараз прямує на захід країни. Перебування в потязі покращило Аріні настрій, і дивлячись у дзеркало на дверях купе з наліпками емоцій, вона усміхається та визначає свій стан як «радість» та «спокій».
«Мені подобається, що тут не жарко. І мені подобається книжечка», — говорить дівчинка та дістає з кишеньки на стіні купе розмальовку «Іскорки суперсил».
«Нам з Максимом пощастило сьогодні двічі», — усміхається Лілія з Харкова. По-перше, жінка змогла в цей день купити квиток на нижню поличку першого в Україні дитячого вагона від Укрзалізниці. Цей квиток хтось здав в останній момент. А по-друге, їм із сином дісталося купе, оформлене в улюбленій Максимом тематиці космосу. 3-річний хлопчик залюбки рахує планети Сонячної системи, наклеєні на стіні його купе.
«Тут планети. Я дуже люблю планети, зірки й космічні кораблі», - каже Максим.
Кожне купе дитячого вагона має оригінальне оздоблення: розвивальні яскраві борди та ребуси з інформацією про кольори, здоров’я, відомих вчених, числа та літери. Тут повсюди зображення Іскорок суперсил — персонажів лялькового театру, розробленого ЮНІСЕФ з акцентом на розвиток 16 навичок, важливих для гармонійного розвитку дошкільнят. В оформленні дитячого вагона використано матеріали з платформи розвитку дошкільнят «НУМО», над створенням якої працювала команда експертів ЮНІСЕФ в Україні за підтримки Міністерства освіти і науки України.
Максим впевнений, що саме його купе — найкраще. «19 — це номер поверху, на якому ми живемо. А це 3. Стільки мені років», — Максим показує знайомі йому цифри на столі. Разом із мамою вони роблять відеоогляд вагона для тата Максима.
«Тут просто казка. Тут є бізіборди, розмальовки. Є пеленальний столик, навіть ростомір. Є камери відеонагляду та дитяче меню. Все таке нове й гарне», — говорить Лілія на камеру свого телефона та надсилає відео своєму чоловікові. Через війну родина переїхала до Києва, але час від часу навідує друзів і родичів у рідному Харкові.
«Цей вагон стане нам у пригоді, бо ми часто подорожуємо. І для моєї дитини це ідеальний варіант, бо я не хочу, щоб він увесь час проводив у смартфоні. А тут йому є чим зайнятися», — додає Лілія.
Матвій подорожує зі своєю мамою Надією змалечку. «Вперше ми їхали потягом, коли Матвію був лише місяць. Ми переселенці, переїхали з Харкова до Львова через війну, тож доводиться часто мандрувати», — розповідає 33-річна жінка. Сьогодні її маленькому сину сім місяців, і вони знову в дорозі. Та подорож ще ніколи не була такою комфортною.
Надія та Матвій стали одними з перших пасажирів дитячого вагона та змогли протестувати всі його вигоди та цікавинки.
«Найбільше мені сподобалося, що в туалеті є пеленальний столик — можна без проблем перевдягнути дитину. А також що в купе є клімат-контроль — я сама можу виставити температуру, комфортну для дитини, та не боятися, що він змерзне чи перегріється».
Дорогою з Харкова Надія вже встигла погодувати дитину та вкласти її на денний сон. Спеціально для безпеки немовлят у купе є манежі. «Він поспав у манежі, а я не боялася, що він може випасти. Це дуже зручно», — додає мама малюка.
У планах Укрзалізниці — запуск ще семи дитячих вагонів у 2024 році. Всі вони будуть купейними та після модернізації. Проєкт розроблено та фінансовано в колаборації з ЮНІСЕФ та за фінансової підтримки уряду Бельгії.
Розвиток та навчання дітей ніколи не мають зупинятися.