Дедалі більше родин через війну потребують послуги раннього втручання
За пів року роботи зі спеціалістами з раннього втручання двійнята із затримкою розвитку досягли 80% поставлених цілей відповідно до свого віку. Їхня мама Людмила та фахівці з раннього втручання розповідають, як їм це вдалося
- Доступно:
- Українська
- English
Взимку 2023 року мама двійнят із Києва Людмила помітила, що її дочка Вероніка не володіє всіма навичками, властивими дітям її віку. «Я запідозрила в доньки затримку розвитку. Наш син Тимур випереджав її, хоча вони однолітки, двійнята, — розповідає жінка. — У Вероніки не з’явився вказівний жест, вона не дивилася в очі… І ще багато інших факторів мене насторожили».
Людмила з чоловіком почали шукати фахівців, які б могли оцінити стан і розвиток їхніх дітей та проконсультувати щодо подальших дій. Так родина потрапила у Центр комплексної реабілітації дітей та молоді з інвалідністю Оболонського району міста Києва, який надає послугу раннього втручання.
Послуга раннього втручання рекомендована сім’ям з дітьми від народження до чотирьох років у двох випадках: якщо в дитини вже виявлене порушення розвитку або інвалідність або якщо фахівці вбачають високий ризик таких порушень. Ця послуга превентивна, тому якщо її надати вчасно, можна запобігти інвалідизації дитини, вберегти її від потрапляння в інтернат чи інші інституційні заклади. Команда раннього втручання мультидисциплінарна: до неї можуть входити фахівці із секторів освіти, соціального захисту, охорони здоров’я.
«Дуже важливо, що послуга раннього втручання сімейно-центрована, — пояснює Наталія Датченко, спеціалістка Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) із захисту дитини. — Вона спирається на співпрацю з батьками, нормалізацію життя родини в цілому й надається поза інституціями, у природному для дитини середовищі: спеціалісти приходять до сім’ї додому або на дитячий майданчик, допомагають дитині та батькам адаптуватися в середовищі».
Двійнята Вероніка й Тимур разом із батьками та фахівцями вже понад шість місяців працюють за моделлю раннього втручання.
«У нас є цілі, прописані на аркуші. Ми займаємося з дітьми згідно з рекомендаціями спеціалістів центру, і майже кожного тижня бачимо позитивні зміни, — мама Людмила ділиться успіхами за пів року роботи. — Мабуть, 80% поставлених на початку цілей ми вже досягли».
Мама зазначає, що завдяки спільній роботі з фахівцями центру вона стала значно впевненішою, сильнішою та свідомішою у питаннях раннього розвитку та виховання своїх дітей. Хоча на початку почувалася розгубленою.
За словами Наталії Датченко, через війну батьки часто почуваються виснаженими, живуть із високим рівнем психоемоційного стресу, а це, своєю чергою, впливає на дітей. Тому підтримка важлива, зокрема, для батьків. «Важливо підтримати, навчити батьків, аби вони могли піклуватися про своїх дітей і не забувати піклуватися про себе», — запевняє спеціалістка.
«Ми працюємо з усією родиною. Тобто ми працюємо з дитиною через батьків, — пояснює засади раннього втручання Анастасія Виноградна, завідувачка відділення раннього втручання Центру комплексної реабілітації дітей та молоді з інвалідністю Оболонського району, яка працює з сім’єю Вероніки й Тимура. — Якщо в нас відбувається пряма взаємодія з дитиною, то це тільки заради того, щоб навчити батьків, як правильно з нею працювати».
Зустрічі родини з фахівцями проходять зазвичай у знайомому для дітей середовищі: вдома, на дитячому майданчику, в магазині — залежно від поведінкових особливостей малюків, які хочуть пропрацювати батьки.
«За час роботи з цією родиною в дітей є помітний ріст навичок, розвиток відповідно до їхніх можливостей. Вероніка почала дивитися в очі: спочатку нетривало, потім довше. Тимур став більше говорити», — розповідає Анастасія Виноградна про досягнення в роботі з двійнятами щодо розвитку їхніх навичок спілкування між собою та з оточенням.
Фахівчиня підкреслює, що раннє втручання є дуже важливим для майбутнього дитини, тому що саме в перші чотири роки життя закладається основа для її становлення як особистості.
Послуга раннього втручання включає підтримку сімей, які виховують дітей із затримкою розвитку, допомогу сім’ї в подоланні кризових ситуацій, розвитку необхідних життєвих навичок і здібностей дитини, сприяння покращенню взаємодії дитини з членами сім’ї та суспільством.
ЮНІСЕФ не перший рік підтримує розвиток цієї послуги в Україні, допомагаючи уряду, громадам, органам державної влади, які визначили таку послугу як пріоритет. Залежно від громади послуга може надаватися різними установами: на базі дитячих лікарень, дитячих садочків, реабілітаційних центрів тощо. Родинам, які потребують такої послуги, варто звертатися до центрів надання соціальних послуг за місцем проживання, де їх проконсультують щодо наявності такої послуги у громаді.
У 2023 році ЮНІСЕФ разом із партнерами вже підготував 16 міждисциплінарних команд з раннього втручання, які працюють у різних регіонах України. Проєкт реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW.