Школярі Одещини повертаються у класи після півторарічної перерви
Цьогоріч учні Прилиманського ліцею на Одещині зможуть повноцінно займатися навіть під час повітряних тривог — завдяки підтримці Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Євросоюзу заклад тепер має сучасне та комфортне укриття

- Доступно:
- Українська
- English
Навчальний рік у ЗЗСО "Прилиманський ліцей" Авангардівської селищної ради розпочався з традиційної лінійки, на яку запросили першокласників та випускників. Попри періодичні обстріли Одещини люди повертаються додому. До того ж в Авангардівській громаді нині проживають понад 4,5 тисячі внутрішньо переміщених осіб, зокрема 796 дітей шкільного віку. Тож цього року у ліцеї десять перших класів.
Олександр привів до першого класу сина Давида.

«Я відчуваю, що в цій школі син у безпеці, адже бачу, як відповідально колектив закладу ставиться до цього. І я дуже задоволений бомбосховищем — його зробили на найвищому рівні»
Давид розповідає, що до школи ретельно готувався все літо, тож нетерпляче чекає початку уроків: «Я вчився писати та читати. Хочу дізнатися багато нового».
У перший день у ліцеї Олександр та Давид разом відвідали клас безпеки, який організували в укритті. Тут є все необхідне для навчання дітей правил дорожнього руху, поводження з вогненебезпечними предметами, а також основ та навичок мінної безпеки. Простір оснастили тематичними іграми, навчальними макетами та посібниками для освітян.

Мама першокласниці Софії Тетяна зізнається, що довго не могла наважитися віддати доньку до школи через загрозу обстрілів. 2014 року Тетяна переїхала на Одещину з Криму, а в 2022-му знову, вже з донькою, опинилася перед складним вибором: залишитися чи знову переїжджати.
«Ми дуже тяжко пережили початок війни. На жаль, ми ще не оговталися. До цього просто неможливо звикнути. Я тихенько сиділа і плакала. Плакала і молилася, щоб це скоріше закінчилося»

Семирічна Софія в захваті від школи: «Найбільше я люблю малювати тварин — пса Патрона, інших собак, котів, равликів, тож малювання буде моїм улюбленим предметом».
16-річна випускниця Аріна має великі надії на цей навчальний рік, адже нарешті вчитиметься очно, побачить однокласників та вчителів.

«До цього ми навчалися здебільшого дистанційно. Коли не було світла та зв’язку, я ходила в пункт незламності, щоб підключатися до уроків онлайн»
Дівчина, як і її однокласники, вже отримала інструкцію, що робити, якщо під час занять пролунає сигнал повітряної тривоги. Вона ділиться: «Коли звучить сирена, ми маємо спокійно зібратися та без зайвого хаосу йти в укриття. Там є все необхідне, щоб продовжити навчання».
Цьогоріч у Прилиманському ліцеї очно у дві зміни навчатимуться 1800 дітей.
«Минулого року ми мали змішане навчання: частина учнів підключалася онлайн, ще частина приходила у класи. Це пов’язано з тим, що до ремонту шкільне укриття не могло вмістити всіх дітей у разі тривоги. Також частина батьків не наважувалася відпустити дітей до школи з міркувань безпеки»

«У навчанні дуже важливе живе спілкування між дитиною та вчителем. На уроках онлайн це складно забезпечити: хтось із дітей посидючий, хтось, навпаки, круть-верть, тож важко втримати увагу класу, — запевняє педагогиня. — І це чудово, що завдяки відремонтованому ЮНІСЕФ укриттю більше дітей зможуть відвідувати очні заняття».
Освітній координатор ЮНІСЕФ в Одеській та Миколаївській областях Анатолій Ігнатович підкреслює, що діти потребують якісного навчання, але й у питаннях безпеки компроміс неможливий: «Сьогодні ми побачили радісні очі дітей, які повернулися до школи. Загалом в Одеській і Миколаївській областях ми підтримуємо 12 шкіл. Частину з них відновлюємо після руйнувань, завданих обстрілами, в решті обладнуємо укриття та оснащуємо їх усім необхідним для навчання: дошками, партами, стільцями».
В Україні тисячі шкіл було пошкоджено та сотні повністю зруйновано. Завдяки фінансуванню ЄС ЮНІСЕФ відновлює заклади освіти та будує й обладнує сховища у школах і дитячих садочках. З лютого 2022 року ЮНІСЕФ підтримав доступ до формальної та неформальної освіти для майже 1,5 мільйона найбільш уразливих дітей в Україні.