Діти та міни: смертельні іграшки на сході України

Після більш ніж п’яти років конфлікту Україна нині є однією з країн світу, що найбільше постраждали від мін.

UNICEF
29 березня 2020

Саші було дев’ять, коли в результаті вибуху він втратив пальці лівої руки.

«Я думала, що знову почалися обстріли або що це петарди», – згадує його мати Олена, яка в той час перебувала в будинку. Вона сумно спостерігає, як її 11-річний син однією рукою замішує тісто. «Пізніше ми знайшли величезні осколки в саду».

Після більш ніж п’яти років конфлікту Україна нині є однією з країн світу, що найбільше постраждали від мін. Міни та інші вибухонебезпечні залишками війни (ВЗВ) стали головною причиною загибелі та травм дітей у зв’язку з конфліктом у 2017 року. Близько двох третин усіх зафіксованих смертей та каліцтв серед дітей сталися саме через них. Крім того, міни та ВЗВ залишили багато дітей з інвалідністю на все життя.

UNICEF

Рідне місто Саші Красногорівка на Донеччині оточене мінами. Розташоване практично на лінії розмежування, воно неодноразово зазнавало обстрілів. Місцеві жителі жартують, що вибухівку легше знайти, ніж питну воду (оскільки водопостачання до міста не здійснюється вже протягом чотирьох років).

«Війна скрізь», – говорить один із сусідів Саші, чий будинок один із багатьох тут, які були пошкоджені обстрілами. «Діти живуть в умовах війни».

У подруги Саші, Софії, яка постраждала при тому ж вибуху, лікарі вилучили з тіла 30 осколків міни. Їй було лише три роки.

image

 

Ці діти є одними з близько 400 тисяч дітей, які нині проживають у 20-кілометровій зоні з обох боків від лінії розмежування, сильно забрудненої мінами.

У більшості випадків жертви серед дітей трапляються, коли діти підбирають вибухові речовини, таку як ручні гранати та запали, оскільки думають, шо це іграшки.

«Я сидів на дивані, дивився «Сімпсонів» і тримав заряд у лівій руці. Просто крутив його. А потім він вибухнув».

image
UNICEF

Минулого року 17-річний Максим втратив руку і око, знайшовши невеликий заряд у своєму саду.

«Я зайшов у будинок, – згадує він, – Я сидів на дивані, дивився «Сімпсонів» і тримав заряд у лівій руці. Просто крутив його. А потім він вибухнув».

«Я пам’ятаю, що впав у коридорі. А потім прибігли моя мама та солдат, який живе поруч. Вони допомогли зупинити кров і викликали швидку допомогу».

Частину руки Максима ампутували, а з голови вийняли осколки. Врятувати його око не вдалося. Хоча зараз він має протез руки, користуватися ним важко.

«Він кріпиться до руки за допомогою липучки, – каже хлопець, зітхаючи, – Але це не функціонально. Влітку в ньому спекотно, і мені сильно стискає руку, тому я не використовую його.»

image

Ще один постраждалий – 14-річний хлопчик Олексій. «Я підняв цю річ із землі і, ймовірно, щось натиснув – і тоді вона вибухнула», – згадує він.

«У мене було багато крові, і я побачив, як пальці звисають з долоні. Я був настільки шокований, що почав тремтіти. Я практично втратив свідомість».

image
UNICEF

«У мене було багато крові, і я побачив, як пальці звисають з долоні. Я був настільки шокований, що почав тремтіти. Я практично втратив свідомість».

У відповідь на цю проблему ЮНІСЕФ та його партнери з 2015 року охопили понад півмільйона дітей на сході України навчальними заходами з питань мінної небезпеки. Під час цих заходів діти навчаються, як захистити себе від мін, нерозірваних боєприпасів та ВЗВ.

Вчителька Катерина Грибіниченко є частиною команди, яка під керівництвом Швейцарського фонду з протимінної діяльності та за фінансової підтримки ЮНІСЕФ відвідує школи поблизу лінії розмежування.

«Ми звикли говорити дітям з наймолодшого віку, що електрика небезпечна, – каже вона, –Ми постійно пояснюємо своїм дітям, що не треба чіпати розетку. Це вже стало звичкою. З мінами має бути там само. Діти повинні розуміти, що мінна небезпека – це не якась крута, смішна або цікава річ. Це те, що може нашкодити або забрати життя».

Крім того, ЮНІСЕФ надав психосоціальну підтримку 270 тисячам дітей, які постраждали від конфлікту, що триває. Однак необхідно зробити набагато більше, і ЮНІСЕФ потребує допомоги.

image

 

Станом на 2017 рік ЮНІСЕФ вдалося зібрати лише 46% від необхідних коштів від екстреного заклику ЮНІСЕФ для реалізації дій на підтримку дітей та їхніх сімей на сході України. Діяльність із захисту дітей, включаючи навчання з питань мінної небезпеки та надання психосоціальної підтримки, були профінансована ще менше – задоволено було лише 27% від потреби в коштах.

І хоча міни становлять постійну загрозу самі по собі, вони також можуть завдавати шкоди  соціальній інфраструктурі – такій, як об’єкти водо-, електро- та газопостачання, ще створює ще більше загроз для дітей.

«Міни та вибухонебезпечні залишки війни загрожують безпеці дітей та призводять до травм, каліцтв та емоційних негараздів, – наголошує Лотта Сільвандер, Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні, – Діти, що зазнали каліцтва, піддаються більшому ризику насильства та стигми. Їхні сім’ї часто не мають коштів або спроможності забезпечити для дітей необхідні допоміжні пристрої та стикаються з труднощами у доступі до основних послуг, у тому числі в сфері охорони здоров’я, освіти та соціального захисту».

Максим, який щодня живе зі своїми травмами, не наважується навіть мріяти про новий робототехнічний протез – за його словами, він не зможе собі його дозволити. «Я навіть не шукав в Інтернеті, скільки коштує такий протез, – знизує плечима хлопець, – Я розумію, що це нереальні гроші для мене».

Одна мати зі сходу України розповіла ЮНІСЕФ про свою марну боротьбу, щоб дозволити собі операцію для дитини, яка постраждала від ВЗВ: «Я позичала гроші, – говорить вона, – Намагалася знайти роботу на неповний робочий день, але більше не можу працювати, оскільки я завжди зі своїм сином: я допомагаю йому митись, носити речі, їсти. Ось яке у нас зараз життя. Це ніколи не закінчиться».

***

Протягом майже шести років конфлікту навчання з питань мінної небезпеки для дітей з обох сторін лінії розмежування залишається вкрай важливим. Саме тому ЮНІСЕФ за пудтримки урядів Німеччини, Італії та Японії продовжує діяльність із запобігання мінним ризикам для мінімізації шкоди. Минулого року за підтримки ЮНІСЕФ навчання з питань мінної небезпеки пройшли понад 37 тисяч дітей та сімей.
 
У 2019 році ЮНІСЕФ та його партнери провели першу в історії оцінку потреб уражених мінами осіб на сході України. Мета цієї оцінки – сприяти посиленню захисту для дітей, що постраждали від мін, через громадські мережі та підвищення обізнаності. У межах цієї діяльності 35 дітей, що постраждали від мін або ВЗВ, та осіб, які піклуються про них, отримали соціальний супровід та адресну індивідуальну допомогу.