Безпечне грудне вигодовування під час пандемії COVID-19

Як годувати свою дитину - поради експертів

ЮНІСЕФ
On 23 July, 2019, Clara, 8 months, is breastfed by her mother, Rosina, at their home in a rural area of the department of San José, Uruguay.
UNICEF/UN0343154/Pazos
01 Серпень 2021

Якщо ви нещодавно народили дитину або вагітні, цілком природно мати запитання про те, що є найбільш безпечним для вашої дитини під час спалаху пандемії COVID-19.

Існує величезна кількість аргументів на користь грудного вигодовування. Контакт «шкіра до шкіри» та виключно грудне вигодовування дітей раннього віку допомагають їм рости, і немає жодних причин припиняти годувати груддю через пандемію вірусу. На сьогодні випадків передачі активного COVID-19 (вірусу, який може спричинити інфекцію) через грудне молоко та грудне вигодовування не виявлено.

Якщо ви скоро народите дитину, вам знадобиться підтримка для того, щоб безпечно годувати грудьми, зберігати контакт «шкіра до шкіри» з новонародженою дитиною і якомога більше часу перебувати поруч із нею.

Ось кілька відповідей на поширені запитання тих, хто нещодавно став або збирається стати мамою. Вони допоможуть вам здобути досвід у тому, що є для вашої дитини найбезпечнішим, незалежно від того, чи ви почуваєтесь здоровою або відчуваєте ознаки та симптоми COVID-19.

Чи слід годувати груддю під час пандемії?

Так, безумовно. Грудне молоко містить антитіла, необхідні для здоров’я малюка та захисту від багатьох інфекцій. Якщо дитина заразитися COVID-19, антитіла та біологічно активні речовини, що містяться в грудному молоці, допоможуть їй боротися проти інфекції.

Підтримуйте з малюком контакт «шкіра до шкіри». Якщо ви покладете новонароджену дитину поруч або на себе, це дасть можливість якомога раніше почати грудне вигодовування, що також зменшить ризик неонатальної смертності. Час має вирішальне значення, тому рекомендується розпочинати грудне вигодовування протягом першої години після пологів.

Якщо вашій дитині ще немає 6 місяців, її слід годувати виключно грудьми. Коли вона досягне 6 місяців, продовжуйте грудне вигодовування, а також давайте дитині безпечний та здоровий прикорм.

Чи слід годувати грудьми, якщо в мене є COVID-19 чи підозра на нього?

Так, продовжуйте грудне вигодовування, дотримуючись відповідних запобіжних заходів. Це включає носіння (за можливості) медичної маски,  миття рук із милом або протирання рук спиртовмісним засобом до та після того, як ви торкаєтеся дитини, а також регулярне очищення та дезінфекцію поверхонь, до яких ви торкалися. Мити груди потрібно лише в тому разі, якщо ви щойно кашляли на них. Не потрібно мити груди перед кожним годуванням.

Чи можу я передати COVID-19 своїй дитині, годуючи грудьми?

На сьогодні випадків передачі активного COVID-19 (вірусу, який може спричинити інфекцію) через грудне молоко та годування грудьми не виявлено, хоча дослідники продовжують вивчати ймовірність такої передачі.

Чи слід вакцинуватися проти COVID-19, якщо я годую грудьми?

Так, вакцинація проти COVID-19 рекомендується здоровим мамам, які годують грудьми або зціджують молоко.

Чи безпечно продовжувати грудне вигодовування після вакцини проти COVID-19?

Так, ви повинні продовжувати грудне вигодовування після вакцинації, щоб захистити свою дитину. Жодна із затверджених ВООЗ вакцин проти COVID-19, які зараз використовуються, не містить живого вірусу, тому немає ризику передати вірус вашій дитині через грудне молоко.

Що робити, якщо я почуваюся занадто погано, щоб годувати грудьми?

Якщо ви почуваєтеся занадто погано, щоб годувати дитину, знайдіть інші способи допомогти дитині безпечно отримати грудне молоко. Спробуйте зцідити молоко і давати його дитині за допомогою чистої чашки або ложки. Ви також можете розглянути можливість використання донорського молока, якщо у вашому місці проживання воно доступне. Поговоріть із консультантом з грудного вигодовування або медичним працівником про доступні вам варіанти.

Зціджуватися також важливо для підтримки вироблення молока, щоб ви змогли надалі годувати грудьми свою дитину, коли почуватиметеся краще. Не існує фіксованого інтервалу часу, на який припиняють годувати грудьми в разі захворювання на COVID-19 або підозри на інфікування. Відновіть грудне вигодовування, щойно зможете.

Якщо зціджування молока або використання донорського молока неможливе, розгляньте можливість залучення годувальниці (якщо це культурно прийнятно) або годування сумішшю (якщо вона правильно приготована, безпечна та легко доступна).

Чи слід годувати грудьми, якщо моя дитина хвора?

Продовжуйте годувати грудьми дитину, якщо вона захворіє. Незалежно від того, чи захворіло ваше маля на COVID-19 чи іншу хворобу, важливо продовжувати годувати його грудним молоком. Грудне вигодовування стимулює імунну систему дитини, і через грудне молоко їй передаються ваші антитіла, що допомагають маляті боротися з інфекціями.

Яких запобіжних заходів слід вживати при грудному вигодовуванні?

Обов’язково дотримуйтеся вказівок щодо миття рук. Мийте руки з милом щоразу перед тим і після того, як торкаєтеся дитини. Ви також можете обробляти руки антисептиками на спиртовій основі. Також важливо очищати та проводити дезінфекцію будь-яких поверхонь, яких ви торкаєтесь.

Мийте молоковідсмоктувачі, контейнери для зберігання молока та посуд для годування після кожного використання, як зазвичай.