AmbroSTOPia: боротьба з небезпечними алергенами в Україні

"Не можна повірити у відсутність рішення проблеми, що турбує тебе роками, через зневіру оточуючих людей".

Сабіна Бабаєва, 15 років, лідерка проєкту Ambrostopia
image
UNICEF
20 Квітень 2021

Мене звати Сабіна, мені 15. Кілька місяців тому ми з командою вирішили боротися з амброзією - найнебезпечнішим аероалергеном в Україні. Кожного року під час цвітіння амброзії люди, що страждають від алергії, відчувають сльозотечу, свербіж, порушення дихання, кашель, інколи поліноз - це реакція організму на пилок рослин, здатний викликати алергічний дерматит і бронхіальну астму. Про те, як амброзія впливає на здоров’я людини, я знаю з особистого досвіду. З самого дитинства в період цвітіння цієї рослини моє життя перетворюється на справжнє випробування: проявляються алергічні симптоми, починається кон'юнктивіт і сильний нежить. А заняття фізкультурою на початку навчального року стають для мене неможливими через велику кількість амброзії на шкільному подвір'ї.

Своїм проєктом ми з командою, в першу чергу, хочемо допомогти людям в нашому рідному місті Куп’янську Харківської області. Провівши невеличке дослідження серед його жителів, ми дізналися: 73 людини зі 100 опитаних впевнені, що проєкт потрібен місту. Адже вони або мають рідних і друзів, схильних до алергічних симптомів, або самі страждають від цвітіння амброзії. Для нашої команди проблема полінозу набуває особистого значення, адже кожен хоча б раз помічав прояви алергії, а дехто був вимушений перетворити алгоритми їх придушення на процес, що повторюється роками. І це стає причиною нашої дійсно високої мотивації вирішити проблему полінозу у власному місті.

image
UNICEF

Ідея виникла під час участі у програмі для молоді UPSHIFT. В процесі брейнштормів ми визначили проблему, яка дійсно турбує людей, що живуть навколо нас. Через тижні підготовки ми з друзями, Андрієм і Кариною, створили AmbroSTOPia - проєкт, натхненний щирим бажанням допомогти жителям міста відчути себе вільними, дихаючи літнім повітрям.

Хоча повністю викоренити амброзію майже неможливо, боротьба з нею може запобігти виникненню або посиленню алергії у людей, які раніше не були схильні до неї. Як же ефективно боротися з амброзією? Це досить проста, але кропітка робота. Її потрібно виривати з корінням і заміщувати іншими видами культурних рослин із сильною кореневою системою. Це допомагає зменшити чисельність амброзії і концентрацію її пилку в повітрі.

Тому наша команда обрала 3 основні напрямки роботи: проведення еко-толок, впровадження інформаційної кампанії і продаж крафтових пакетиків із насінням багаторічних рослин, що не дають прорости пилку амброзії.

Саме толоки допомогли нам позбутися амброзії у найбільш людних місцях і засадити території газоном і квітами. Нам вдалося долучити близько 100 волонтерів, співпрацюючи з місцевими організаціями і школами. Разом ми очистили 500 квадратних метрів землі від амброзії.

Зараз ми мріємо побудувати справжній бренд “Ambrostopia”, який би став популярним в Україні, надаючи людям конкретне рішення проблеми. Саме тому ми працювали із дизайнерами і поліграфічними агенціями, аби створити пакетики із “Диво-насінням”. На звороті конвертиків надрукована інструкція, як висівати підібрані нами рослини, а також посилання на наші соцмережі для того, щоб кожен міг познайомитися із діяльністю “Ambrostopia”, дізнатися більше про поліноз і отримати лайфхаки по боротьбі з алергічними симптомами у період цвітіння амброзії.

Під час планування інформаційної кампанії і роботою над просуванням ідеї, ми подорожували до іншого міста, щоб записати ідеальне відео для промо у соцмережах, шукали вільні студії, писали сценарії, об’єднали купу людей навколо нашої мети, і навіть створили власного супергероя Ambrostopman, який має врятувати світ від амброзії. І, здається, в нього виходить:)

***

Сабіна Бабаєва, 15 років, з Куп'янська Харківської області. Лідерка проєкту Ambrostopia, що був створений в межах інноваційної програми для молоді UPSHIFT Україна за підтримки ЮНІСЕФ.

Глобальна інноваційна програма UPSHIFT впроваджується ЮНІСЕФ у 23 країнах світу, щоб навчити молодь навичкам 21 століття та поширювати знання про соціальні інновації. Участь у програмі передбачає роботу з менторами та фінансову підтримку для молодіжних ініціатив, що направлені на вирішення проблем молоді та пошук інноваційних рішень для їхніх громад.