Про менструацію без сорому та міфів

ЮНІСЕФ та партнери одними з перших в Україні започаткували уроки менструальної гігієни, спільні для хлопців і дівчат

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
27 Травень 2021

У березні цього року Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні започаткував просвітницьку програму з менструальної гігієни для школярів. Відтоді тренери проєкту об’їхали майже всі регіони країни, відвідавши з освітніми сесіями як великі міста, так і маленькі села. У заняттях узяли участь понад 70 тисяч підлітків та 1,2 тисячі вчителів. Програма реалізується за підтримки уряду Німеччини та німецького державного банку розвитку KfW.

Інформація проти міфів  

Коли у класі на уроці «Здоров'я без сорому» звучить слово «менструація», частина школярів опускають очі, хтось починає сміятися, ще хтось соромиться. Та трохи згодом зніяковіння змінює інтерес до важливої теми, і діти починають уважно слухати, ставити запитання про своє здоров'я, особливості гігієни й те, як запобігти булінгу.

Таку реакцію на освітніх сесіях із менструальної гігієни тренери ЮНІСЕФ та ГО «Дівчата» спостерігають у всіх школах по всій Україні незалежно від регіону.

Перед початком першої хвилі освітніх сесій «Здоров'я без сорому» ЮНІСЕФ та U-Report провели велике опитування серед підлітків. За його результатами, 91,2% дівчат вважають, що потребують більше інформації про менструальну гігієну, і 48,4% не знають, що можна та не можна робити під час менструації.  До цієї теми такий само високий інтерес і серед хлопців: більше про менструацію хочуть знати майже 74% юнаків. 

image
UNICEF

І хлопці також

Щоб подолати табуювання теми, а також з огляду на інтерес до неї з боку хлопців уроки менструальної гігієни були запроваджені в Україні для всіх учнів у віці від 10 до 17 років без поділу за ознакою гендеру. Відтак ЮНІСЕФ та партнери одними з перших в Україні започаткували уроки менструальної гігієни, спільні для хлопців і дівчат, що втілює рівноправний підхід до отримання інформації.

«Навколо теми менструації в нашому суспільстві й досі чимало табу, сорому та міфів. Так відбувається через брак інформації та замовчування. Тому важливо розмовляти з дітьми та підлітками, надавати їм повну та правдиву інформацію про правила гігієни, адже вони тільки формують свої уявлення про здоров’я. Ми завжди наголошуємо, що ці уроки й для хлопців також», — говорить керівниця проєктів із поведінкових комунікацій ЮНІСЕФ Тетяна Казанжи.

Через брак інформації у хлопців можуть виникати прогалини в знаннях про жіночу фізіологію. Це призводить до того, що вони не тільки не розуміють, як підтримати однокласниць, коли в них менструація, а ще й глузують із цього приводу.

За даними опитування U-Report, 45% дівчат зазнавали глузувань і чули принизливі жарти на цю тему.

image
UNICEF

Старшокласниця Поліна із селища Сартана на сході України вважає, що за цією статистикою стоять реальні образи та непорозуміння у школі. «Хлопці досить часто жартують про це і не сприймають серйозно. Тоді як у дівчат менструація може проходити болісно, ми можемо перебувати у стресі, вони ще й глузують. Ми ще й через них переймаємося», — пояснює 15-річна дівчина. Поліна сподівається, що після уроку менструальної гігієни хлопці в її класі почнуть ставитися до дівчат із більшим розумінням.

Вчителька Поліни впевнена, що часто міфи народжуються через замовчування тем фізіології батьками. «Важливо, що хлопці й дівчата на цих уроках разом. Вони повинні знати фізіологічні особливості одне одного. Бо ті часи, коли нас розділяли й хлопці знали про дівчат тільки якісь віддалені факти, вже минули. Батьки не надто охоче розповідають про це. А тут вони можуть розібратися навіть у проблемах гігієни», — зазначає Яна Василівна, яка викладає основи здоров’я.

image
UNICEF

Менструація — це природно

Сартану та Київ розділяють майже 700 кілометрів, але проблеми підлітків у цих двох дуже різних містах однакові.

Урок «Здоров'я без сорому» у київській школі починається так само зі збентежених посмішок і зніяковілості, особливо серед хлопчиків, але після дзвоника учні виходять з уроку з новими знаннями.

Восьмикласник Влад говорить, що на уроці переконався, що дівчат потрібно підтримувати та виявляти розуміння в ті моменти, коли вони особливо вразливі. «Я взагалі не розумію, як можна сміятися над менструацією. Адже це природно! Радію, що тепер у цьому переконаний увесь клас і більше ніхто насміхатися над дівчатами не буде», — розмірковує хлопець, тримаючи в руках буклет із менструальної гігієни «Здоров’я без сорому», який отримують усі учасники освітніх сесій.

 

image
UNICEF

Запроваджену ЮНІСЕФ програму із менструальної гігієни для підлітків в Україні підтримала компанія P&G та передала майже 2 млн прокладок, які увійшли до просвітницьких наборів ЮНІСЕФ для підтримки дівчат із соціально незахищених сімей.

Перша хвиля навчальних сесій виявилася успішною. Відповідно до попередніх даних опитування учасників занять, лекції були цікавими для більш ніж 90% підлітків, а понад 25% підлітків покращили свої знання про менструальну гігієну.

На початок нового навчального року запланована друга хвиля програми, у яку також будуть включені освітні сесії для вчителів.

«У нас дуже великий запит від учителів. Бо після проєкту ми підемо, а вони залишаться у школах, де кожного дня в дітей виникають запитання, — розповідає засновниця ГО «Дівчата» Юлія Спориш. — Під час наших сесій 8% учнів взагалі вперше почули про менструальну гігієну. Це свідчить про те, наскільки така інформація потрібна дітям».

UNICEF