6 пунктів плану для захисту наших дітей

Щоб криза COVID-19 не стала кризою прав дітей, в пріоритеті має бути глобальна співпраця

ЮНІСЕФ
Хлопчик з м'ячем
UNICEF
28 Грудень 2020

З поширенням кризи COVID-19 уряди всіх країн світу мобілізували мільярди доларів задля порятунку своїх економік. Проте нам загрожує ще більш спустошлива втрата, якщо ми не почнемо діяти, – втрачене покоління дітей.

Поступ у Цілях сталого розвитку непомітно здає позиції, а діти й далі найбільше відчувають наслідки. Без скоординованих заходів для запобігання і полегшення наслідків пандемії страждатимуть діти та загалом людство в майбутньому.

У цьому плані з шести пунктів пропонується набір практичних і конкретних дій, щоб об’єднати світ навколо спільної справи: реалізації Цілей сталого розвитку і Конвенції про права дитини.

Для цього тим, хто приймає рішення, потрібно почати дослухатися до дітей і молоді, а також залучати їх до прийняття цих рішень. Саме вони – дівчата, діти, які страждають від бідності, ізоляції чи насильства, діти з інвалідністю, ті, хто постраждав від гуманітарної кризи або був змушений переїхати, а також діти без батьківської опіки – десятиліттями відчуватимуть наслідки пандемії. ЮНІСЕФ закликає до глобальних дій, щоб:

1. Забезпечити навчання всіх дітей, а також побороти цифровий бар’єр

В розпал навчального року 91% учнів по всьому світу мусили припинити відвідування шкіл. Діти з вразливих груп страждають найбільше: приблизно 463 мільйони молодих людей не змогли отримати віддалений доступ до навчання під час карантину. Крім того, попередні випадки закриття шкіл показали, що діти, які надовго пропускають навчання, повертаються до нього з меншою ймовірністю.  

ЮНІСЕФ закликає уряди і партнерів:

 • Зробити пріоритетом відкриття шкіл: вжити усіх можливих заходів для безпечного відкриття шкіл і не закривати їх.
 • Збільшити фінансування освіти та забезпечити усім доступ до якісного, ненасильницького навчання, щоб кожна дитина мала можливість вчитися. Для цього потрібно буде сфокусуватися на найбільших вразливих дітях, особливо дівчатах, на тих, кому загрожує напад чи хто змушений переїжджати, на дітях з інвалідністю, чи тих, хто живе в селах і не має доступу до інтернету.
 • Покласти край цифровому бар’єру і під’єднати усіх дітей до інтернету до 2030 року, забезпечити 3,5 мільярда дітей безпечним, якісним і об’єктивним онлайн-навчанням.
 • Захистити школи й інші навчальні заклади від нападів і притягувати злочинців до відповідальності.

2. Гарантувати доступ до служб у сфері охорони здоров’я та харчування і зробити вакцини доступними кожній дитині

Насувається криза виживання, що наражає дітей на найбільший ризик голоду і захворювань, враховуючи вже ненадійні системи охорони здоров’я й харчування через COVID-19. Фрагментарна й упереджена реакція на лікування і вакцинацію від COVID-19 може лише пролонгувати пандемію.

ЮНІСЕФ закликає уряди і партнерів:

 • Терміново забезпечити постійну роботу ключових служб охорони здоров’я і харчування для дітей та молоді, особливо періодичну імунізацію, поставити у пріоритет найскладніше.
 • Об’єднатися у боротьбі з поширенням неправдивої інформації та повернути довіру до періодичної імунізації.
 • Зібрати дані щодо статі, віку й інвалідності дітей та молоді, включно з тими, хто заразився COVID-19, й інвестувати в дослідження для кращого розуміння його впливу на здоров’я і самопочуття.
 • Забезпечити кожній дитині й молодій людині, незалежно від їхнього місця проживання, справедливий і дешевий доступ до діагностики COVID-19, терапії й вакцинування як частини комплексного пакета основних послуг лікування.
 • Забезпечити поширення доступу до інших важливих послуг охорони здоров’я для дітей та молоді, включно з навчанням і підтримкою працівників сфери охорони здоров’я.
image
UNICEF
Україна, Чернівці. Жінка тримає маленьку дитину в інфекційному відділенні, а лікар виконує маніпуляції.

3. Підтримувати та захищати психічне здоров’я дітей та молоді, покласти край знущанням, гендерному насильству та дефіциту уваги в дитинстві

У світі стає дедалі більше випадків знущання з дітей та дефіциту уваги, що мають тривалі наслідки. Проте криза COVID-19 лише збільшила кількість випадків насильства, експлуатації та знущань, оскільки діти відрізані від головних служб підтримки та водночас страждають від додаткової напруги в сім’ї через нестабільність. Дівчата особливо вразливі, якщо враховувати високий рівень шлюбів з неповнолітніми й підліткової вагітності.  

ЮНІСЕФ закликає уряди і партнерів:

 • Інтегрувати регулярне фінансування підтримки психічного здоров’я дітей в усіх сферах надання глобальної гуманітарної допомоги, а також взяти на себе зобов’язання збільшити багаторічне фінансування, щоб відповідати дитячим потребам захисту під час кризи.
 • Зробити пріоритетами запобігання і реагування на гендерне насильство у наданні глобальної гуманітарної допомоги, збільшити фінансування гендерних інтервенцій.
 • Інвестувати у підтримку психічного здоров’я дітей, молоді і їхніх опікунів з урахуванням гендерного фактора:
 • Забезпечити підтримку щодо виховання дітей всім батькам й опікунам, які її потребують, і покращити роботу дитячих ліній довіри та інших механізмів повідомлення про порушення, що функціонують для дітей.
 • Визначити працівників і служби, які формально чи неформально займаються захистом дітей, боротьбою з гендерно зумовленим насильством і питаннями репродуктивного здоров’я, ключовими.
 •   Інвестувати у гендерні служби підтримки з питань психічного здоров’я дітей, підлітків і їхніх  опікунів у школах, соціальних службах і громадах.

4. Збільшити доступ до питної води, санітарних засобів та засобів гігієни, а також вживати заходів для запобігання погіршенню стану навколишнього середовища і кліматичних змін

Хоча COVID-19 і не викликаний безпосередньо кліматичними змінами, є серйозні зв’язки, які вказують на погіршення стану довкілля як один з основних факторів ризику. Ненадійний доступ до безпечної води через кліматичні зміни також обмежує здатність людей використовувати необхідні гігієнічні практики, такі як миття рук. Наша вразливість до пандемії лише підкреслює, наскільки ми ризикуємо, не маючи плану захисту проти погіршення стану довкілля і кліматичних змін.

ЮНІСЕФ закликає уряди і партнерів:

 • Гарантувати дітям та сім’ям загальний доступ до чистої води та можливості миття рук за допомогою національної політики, співпраці з приватним сектором, залучення громадян й ініціатив зі зміни стилю поведінки.
 • Інвестувати у стійку до кліматичних змін воду, санітарно-гігієнічні зручності вдома, в школах, лікарнях і громадських зонах, щоб краще підготувати громади до майбутніх пандемій та інших потрясінь.
 • Інтегрувати права дитини у ключові національні стратегії, політику і документи з планування щодо кліматичних змін й адаптації, включно з Національно визначеними внесками, Національним планом дій з адаптації, а також реагуванням на COVID-19, плани з відновлення і бюджети.
 • Продовжувати прагнути, впроваджувати та відстежувати конкретні кліматичні і екологічні напрямки, окреслені в Цілях сталого розвитку і Паризькій угоді.
 • Розповідати дітям і молоді про кліматичні зміни, довкілля, відповідальне і розумне споживання й виробництво.
image
UNICEF
Сестри Даша і Катя у м.Павлопіль, Донецька область, набирають запас води на тиждень. Вони носять маски, як запобіжний захід проти COVID-19.

5. Припинити зростання рівня бідності серед дітей і забезпечити всеосяжне відновлення для всіх

Економічна криза, спричинена COVID-19, найбільше загрожує дітям, якщо врахувати прогноз, що кількість дітей, яка живе за межею бідності у відповідних країнах, збільшиться на 140 мільйонів до кінця наступного року. Економічні кризи часто призводять до скорочення бюджетних витрат, включно з витратами на дитячі програми. Якщо цей сценарій повториться після COVID-19, рівень бідності та депривації серед дітей зростатиме й надалі, навіть якщо сама криза йтиме на спад. План всеосяжного відновлення необхідний, щоб запобігти одному з найвищих рівнів дитячої бідності за останні роки.

ЮНІСЕФ закликає уряди:

 • Мобілізувати глобальні ресурси для забезпечення всеосяжного, гендерно-спрямованого відновлення і підтримати національні фінансові заходи, які ставлять в пріоритет дітей і їхні сім’ї:
 • Підтримувати чи посилювати зобов’язання з міжнародної допомоги, ідентифікувати нові конкретні варіанти фінансування, зокрема прямого, країн, які найбільше постраждали чи яким найскладніше взяти новий кредит.
 •  Полегшувати списання боргу, включно з розширенням поточного призупинення обслуговування боргу для країн з середнім рівнем достатку. Забезпечити скоординовані дії серед усіх кредиторів, щоб реструктурувати і, якщо потрібно, зменшити борг.  
 • Залучати інвестування у ключові служби для дітей та молоді як частину заходів зі стимулювання національної економіки та скерувати наявні витрати на найбільш вразливих дітей.
 • Розширити мобільні програми соціального захисту для найбільш вразливих дітей і їхніх сімей, включно з переказами готівки для кожної дитини та дружніми для дітей службами, які забезпечують, наприклад, доступний і якісний догляд за дитиною.

6. Подвоїти зусилля для забезпечення і підтримки дітей і їхніх сімей, які живуть в умовах конфлікту, катастрофи чи переселення

Навіть до пандемії, у 2020 році людей, які потребують гуманітарної допомоги, очікувалося більше, ніж завжди. COVID-19 ускладнив і до того складне повсякдення дітей-мігрантів, дітей-переселенців і дітей-біженців, а також тих, хто живе в країнах, що постраждали від кризи. Але в результаті активних конфліктів чи нових обмежень через пандемію стає все важче забезпечити найбільш вразливих дітей ключовими життєво необхідними послугами.

ЮНІСЕФ закликає уряди:

 • Збільшити та продовжувати фінансування діяльності в надзвичайних ситуаціях, щоб запобігти множинним, катастрофічним і затяжним кризам, а також рятувати життя дітей, полегшувати їхні страждання і забезпечити повагу до їхньої гідності. Поставити в пріоритет права дитини та захист дитини в усіх заходах гуманітарного реагування в рамках Основних зобов’язань щодо дітей.
 • Забезпечити негайний та безперешкодний гуманітарний доступ.
 • Припинити напади на дітей та цивільну інфраструктуру, необхідну для їхнього виживання, таку як вода, санітарні умови, заклади охорони здоров’я і працівники таких закладів. Притягнути до відповідальності винних у цих нападах.
 • Долучити дітей-переселенців, дітей-біженців і дітей-мігрантів до національних систем, політики та планів, насамперед тих, які стосуються відновлення після COVID-19 і заходів боротьби з ним.
 • Боротися з вірусом, а не одне з одним. Впроваджувати та підтримувати заклик Генерального секретаря ООН до глобального припинення вогню.
image
UNICEF
Лізі (3 роки) живе зі своїми батьками та братами та сестрами в Красногорівці, яка знаходиться недалеко від лінії розмежування, де бої є найжорстокішими. Вона сумує за іншими дітьми, оскільки чотири з п’яти дитячих садків закриті через бойові дії.

Що робить ЮНІСЕФ для підтримки дітей під час COVID-19?

Вживаючи заходів для протидії коронавірусу, ми намагаємося заново створити такий світ, у якому добре буде кожній дитині. Історія показує, що в ЮНІСЕФ з партнерами достатньо досвіду та можливостей, щоб покращити життя мільйонів дітей і їхніх родин. Ми допомагали під час кризи біженців після Другої світової війни, і з того часу реагуємо на кожну природну катастрофу, збройний конфлікт і хворобу. 

Ця ситуація — не виняток. Ми працюємо у 192 країнах та територіях з громадами, урядами та партнерами, щоб уповільнити поширення COVID-19 та мінімізувати його соціальний та економічний вплив на дітей та їхні сім’ї. Ми:

 • Працюємо з урядами, органами влади та глобальними партнерами у галузі охорони здоров’я, щоб забезпечити найбільш вразливі громади необхідними товарами та засобами захисту.
 • Робимо пріоритетом доставку рятувальних ліків, харчування та вакцин, а також тісне співробітництво з урядами та логістичними мережами з метою пом’якшення впливу обмежень на доставку цих продуктів, зокрема шляхом підтримки ініціативи COVAX та підготовки до вакцини від COVID-19.
 • Співпрацюємо з партнерами над питаннями термінового розподілу води, санітарних засобів та засобів гігієни серед найбільш вразливих громад.
 • Забезпечуємо безперервність роботи основних служб охорони здоров’я та харчування – включно з плановою імунізацією – зосереджуючись на найбільш вразливих дітях.  
 • Поширюємо важливу інформацію про громадське  здоров’я та поради щодо уповільнення передачі вірусу та мінімізації смертності. Підтримуємо уряди у визначенні пріоритетності шкіл у планах відновлення та вживаємо всіх можливих заходів для їх безпечного відкриття.
 • Надаємо консультації та допомогу батькам, опікунам, вихователям для підтримки домашнього та дистанційного навчання там, де школи залишаються закритими, і співпрацюємо з партнерами для розробки інноваційних освітніх рішень.
 • Співпрацюємо з партнерами над подоланням цифрового бар'єра та забезпеченням доступу до інтернету 3,5 мільярда дітей та молоді до 2020 року.
 • Надаємо роботодавцям консультації  щодо того, як найкраще підтримати батьків, які працюють, і розробляємо нові рішення соціального захисту, які забезпечують доступ найбідніших господарств до критичного фінансування.
 • Забезпечуємо взаємне навчання й обмін інформацією між дітьми, підлітками та молоддю для підтримки їхнього психічного здоров’я та боротьби зі стигмою, ксенофобією і дискримінацією.
 • Співпрацюємо з урядами, органами влади та іншими партнерами, щоб забезпечити включення прав дитини та заходів із захисту дітей до термінового реагування на COVID-19  і довгострокове планування заходів відновлення.
 • Активізуємо нашу роботу з дітьми-біженцями та дітьми-мігрантами, а також постраждалими від конфліктів, щоб забезпечити їх захист від COVID-19. Підтримуємо і продумуємо участь дітей у розвитку і впровадженні програм реагування на COVID-19.