СПІЛЬНО
Задля соціального благополуччя та захисту дітей на Сході України в часи пандемії

- Доступно:
- Українська
- English
Проблема
Майже 3,5 мільйони людей, у тому числі один мільйон дітей, які живуть на сході України зараз зазнають подвійного тиску. З одного боку, вже сім років вони живуть в умовах збройного конфлікту з усіма його близькими та віддаленими наслідками - економічний занепад, пошкодження систем водопостачання, обстріли освітніх закладів, труднощі реінтеграції внутрішньо переміщених осіб.
Усе це робить населення східних областей особливо вразливим до другого фактору - соціально-економічних наслідків пандемії COVID-19, які несуть у собі поглиблення бідності, посилення нерівності, зокрема у доступі до освіти, перерви у наданні послуг та, власне, ризики захворювання.
Області на сході України потребують комплексної роботи із посилення системи надання різних послуг, необхідних дітям, молоді та їх сім’ям, для подолання негативних наслідків пандемії.
Рішення
Завдання проекту — допомогти громадам посилити соціальну підтримку сімей із дітьми та сприяти соціальній згуртованості. Всі компоненти проекту спрямовані прямо чи опосередковано на підтримку людей, які постраждали від наслідків пандемії Covid-19.
У проекті беруть участь відібрані громади Луганської та Донецької областей, зокрема вісім громад першого раунду проекту “СПІЛЬНО”, який реалізовувався протягом 2019–2020 рр.
Чотири компоненти проекту разом сприятимуть соціальному благополуччю і захисту сімей із дітьми у громадах на сході України:
1. Соціальні послуги
Завдання: налаштувати стабільну систему соціальних послуг, яка виявлятиме ризики та вчасно на них реагуватиме, а також забезпечити нові у проекті громади необхідною інфраструктурою для надання послуг.
Завдання досягатиметься шляхом:
- допомоги у визначенні потреб мешканців громади у соціальних послугах;
- допомоги в укладанні програми соціальних послуг відповідно до потреб громади та бюджетуванні необхідних послуг;
- налагодження міжвідомчої взаємодії — між управліннями і відомствами (освіта, поліція, охорона здоров’я, соціальні служби тощо) для виявлення родин у складних життєвих обставинах та ефективного реагування на їхні потреби;
- навчання соціальних працівників;
- ремонту та облаштування приміщень, у яких будуть створені віддалені робочі місця для надання соціальних послуг мешканцям громади.
2. Інклюзивна та якісна дошкільна і шкільна освіта
Завдання: покращити доступ до якісної та інклюзивної дошкільної і шкільної освіти та вдосконалити систему попередження випадання з освіти.
Завдання досягатиметься шляхом:
- моделювання ефективних і дружніх до дитини альтернативних форм дошкільної освіти;
- проведення тренінгів для вихователів щодо якості дошкільної освіти;
- організації тренінгів для вчителів та вихователів з викладання для дітей із особливими освітніми потребами;
- створення інклюзивного простору для навчання дітей;
- закупівлі та поширення в дошкільних закладах освітніх наборів;
- проведення комунікаційної кампанії, націленої на батьків дітей дошкільного віку, щодо якості дошкільної освіти та навчання вдома під час пандемії;
- проведення навчання для вчителів і фахівців ІРЦ з тем інклюзивної освіти, універсального дизайну для навчання та оцінки архітектурної доступності закладів освіти;
- модернізації приміщень закладів освіти для забезпечення їх фізичної доступності для дітей із інвалідністю;
- розробки та пілотування системи раннього попередження випадання з освіти.
3.Молодіжна участь
Завдання: cприяти соціальній згуртованості шляхом створення можливостей для дітей та молоді, розвитку спорту, відновлення роботи молодіжних центрів, залучення молоді до прийняття рішень та реалізації їхніх власних проектів.
Завдання досягатиметься шляхом:
- навчання молоді темам прав людини, гендерної рівності, протидії булінгу та насильству;
- підтримки адвокації молоді та залучення її до реагування на пандемію;
- залучення вразливих дітей до участі в житті громади через спорт та соціальні активності;
- відновлення роботи та розвитку спроможності молодіжних центрів;
- розвитку соціального підприємництва за допомогою програми UPSHIFT, яка надає фінансування соціальним ініціативам молоді;
- освіти з питань зміни клімату для молоді;
- проведення спортивного турніру серед молоді та тренінгу для вчителів щодо ролі спорту в досягненні соціальної згуртованості;
- підтримки закладів освіти в реалізації моделі “Безпечна та дружня до дитини школа”.
4. Чиста вода та гігієна
Завдання: забезпечити доступ до чистої води.
Завдання досягатиметься шляхом:
- відновлення систем водопостачання та покращення дезінфекції води;
- запровадження систем моніторингу якості води та попередження переривання водопостачання.
Проектом будуть охоплені більш ніж півмільйона мешканців громад Луганської та Донецької областей. Діяльність буде спрямована передусім на покращення соціального благополуччя сімей із дітьми, зокрема вразливих і тих, які виховують дітей із інвалідністю, а також внутрішньо переміщених родин.
Переваги проекту:
1. Комплексний підхід до розбудови соціального благополуччя громади. Проект сприяє налагодженню системи ефективного реагування на потреби вразливих родин, водночас пропонує засоби попередження потрапляння родин у складні життєві обставини.
2. Унікальність рішень для кожної громади.
Проект визначає індивідуальні потреби кожної з громад і пропонує рішення, розроблені спеціально для задоволення цих потреб.
3. Стійкість налагодженої системи. Головне завдання проекту — не просто налагодити дієву систему соціальних послуг, а й передати знання про те, як підтримувати її та адаптувати до нових викликів.
Громади-учасниці проєкту "Спільно"
Проект впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з п’ятьма громадськими організаціями на чолі з Українською мережею за права дитини за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KfW)..
Ресурси та документи
Новини та історії
Матеріали першого етапу проєкту "Спільно" (2019-2020)
Проблема
Бідність залишається головним бар'єром до досягнення рівності в Україні. Особливо від цього потерпають діти: кожне третє домогосподарство з дітьми живе за межею бідності. Нерівність у доходах накладається на інші труднощі, з якими стикаються діти, і також має чітку географічну прив'язку, в якому сільські райони найбільш уразливі. Зараз система соціального захисту складає понад 31% видатків державного бюджету, але вона сильно орієнтована на соціальні виплати, а не на соціальні послуги.
Регіони на Сході України чи не найбільше потребують допомоги, оскільки місцеві мешканці сильно постраждали від наслідків конфлікту, що й досі триває. Серйозні соціальні та економічні виклики конфлікт несе й тим громадам, які приймають внутрішньо-переміщених осіб (ВПО) на сході України. Потенціал приймаючих муніципалітетів, особливо послуг, як і раніше залишається обмеженим. Громади не можуть забезпечити надання якісних послуг більш ніж 1,5 млн ВПО. Зокрема, через відсутність комплексної роботи соціальних служб, брак знань та можливостей персоналу в цих службах, брак людських та фінансових ресурсів, а також недостатній попит з боку самої громади.
Рішення, запропоноване проєктом "СПІЛЬНО-1"
Проект «Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді», спрямований на зміцнення спроможності громад на сході України і забезпечення доступних та якісних соціальних послуг.
Проект допомагає громадам посилити соціальну згуртованість та організувати якісне надання соціальних послуг для
- сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах,
- внутрішньо переміщених сімей,
- малозабезпечених сімей,
- сімей, які виховують дитину з порушеннями розвитку та/або інвалідністю,
- сімей, які постраждали від насильства,
- сімей, у яких дитина має ризик бути влаштованою в інтернатний заклад.
Проект складається з двох компонентів
1. Матеріально-технічна підтримка
- Створення мультифункціонального центру надання інтегрованих соціальних послуг (ремонт обраного приміщення відповідно до потреб громади);
- Закупівля необхідного обладнання для центру.
2. Навчально-методична підтримка
- Підготовка фахівців з ведення випадку;
- Налагодження міжвідомчої взаємодії між структурами/підрозділами у громаді;
- Допомога у розробці та бюджетуванні соціальних послуг;
- Навчання інструментам комунікації задля соціальних змін та формування попиту на соціальні послуги;
- Документування кращих практик, розробка рекомендацій щодо інклюзивних соціальних послуг на рівні громади
У проекті брали участь 12 громад зі Сходу України:
- Луганська область (Білокуракино, Біловодськ, Новопсков, Чмирівка, Троїцьк)
- Донецька область (Бахмут, Соледар, Сіверськ, Дружківка, Миколаївка, Маріуполь, Сартана)